Rak szyjki macicy - 6 symptomów, które warto znać

Rak szyjki macicy dotyka rocznie wiele kobiet, jednak jego szybkie wykrycie znacznie zwiększa szanse na przeżycie. Poznaj jego objawy!
Rak szyjki macicy - 6 symptomów, które warto znać

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2019

Rak szyjki macicy jest jedną z najniebezpieczniejszych odmian raka ze względu na wysoką umieralność. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Raka szacunkowo 4120 kobiet umrze na ten typ nowotworu w obecnym roku (w Stanach Zjednoczonych).

Te liczby mogą zaskakiwać, jednak prawdą jest, iż w ciągu ostatnich 30 lat umieralność na tę chorobę spadła aż o 50%.

Powody tego zjawiska są różne, lecz specjaliści koncentrują się na polepszeniu testów diagnostycznych oraz wykryciu symptomów i czynników, które sprawiają, że rak szyjki macicy w ogóle się pojawia.

Dzięki temu, kobiety będą wyposażone we właściwe narzędzia do kontroli swojego ciała, jak również dysponowały wsparciem lekarza, jak tylko wykryją niepokojące zmiany.

Dlatego też statystki mogą się zmienić, jeśli poniższe metody samokontroli staną się bardziej powszechne wśród kobiet.

Choć rak tego typu zwykle pojawia się w późniejszym wieku, nigdy nie jest za wcześnie na dowiedzenie się jak rozpoznać symptomy, jakimi charakteryzuje się rak szyjki macicy. Może to pomóc Tobie, jak również Twoim bliskim.

Rak szyjki macicy – najważniejsze symptomy

1. Wirus brodawczaka ludzkiego

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) objawia się brodawkami, szczególnie w okolicach miejsc intymnych.

komórki nowotworowe - rak szyjki macicy

To jedna z ważniejszych przyczyn raka szyjki macicy. Chociaż HPV nie oznacza, że dana kobieta będzie cierpieć na nowotwór tego typu, prawdopodobieństwo jego wystąpienia są wyższe w obecności tego wirusa.

Teraz, kiedy już o tym wiesz, nie wahaj się udać do lekarza na badania, kiedy zauważysz pojawienie się niepokojących brodawek w okolicach waginy.

2. Dziwna wydzielina

Pierwszą rzeczą, jaką atakuje choroba są ścianki macicy. To natomiast powoduje usuwanie wszelkich zanieczyszczeń poprzez pochwę.

Upławy z pochwy każdej zdrowej kobiety różnią się w wyglądzie i zapachu. Ich wygląd zależy również od tego, w jakim momencie cyklu menstruacyjnego się znajduje. Jednak każda kobieta wie, co jest dla niej normalne, a co nie.

Więc jeśli zauważasz, że w Twojej wydzielinie zaszły jakieś zmiany, zalecamy, abyś udała się do lekarza. Pamiętaj, że jest to często sygnał na to, że Twoje ciało nie funkcjonuje prawidłowo.

3. Ból i krwawienie a rak szyjki macicy

Tak, jak wspomnieliśmy, rak szyjki macicy niszczy jej ścianki. Jeżeli od samego początku jest bardzo agresywny, przejawia się ostrym bólem w okolicach podbrzusza.

silny ból menstruacyjny

Poza tym, z powodu uszkodzonej macicy może pojawić się krew. W niektórych przypadkach krew wydobywa się również z odbytnicy i cewki moczowej.

W rezultacie można zauważyć jej ślady w moczu oraz stolcu.

4. Anemia

Jednym z najczęstszych symptomów kobiet chorujących na raka szyjki macicy jest anemia.

Chorobie tej towarzyszy ciągłe zmęczenie oraz tachykardia (częstoskurcz), które pojawiają się nawet, kiedy nie robisz nic, co wymaga wysiłku.

Jeżeli czujesz, że Twoje serce nagle zaczyna przyspieszać, na przykład kiedy wchodzisz po schodach, a co nigdy wcześniej się nie zdarzało, to znak, że powinnaś zbadać swój poziom żelaza.

5. Problemy z oddawaniem moczu

Gdy macica zaczyna puchnąć, przygniata sąsiednie organy, które do niej przylegają, w szczególności nerki i pęcherz moczowy. Mając na uwadze fakt, że organy te biorą czynny udział w oddawaniu moczu, ich ograniczenie może spowodować problemy podczas wizyty w toalecie.

kobieta zakrywa ręką miejsca intymne

Dlatego oprócz towarzyszącego Ci bólu, zawsze masz wrażenie, że nie opróżniłaś pęcherza do końca. Jeżeli zaczynasz tego doświadczać, powinnaś udać się do lekarza.

Nie zapominaj, że układ wydalniczy jest bardzo istotny dla naszego zdrowia. Jeżeli toksyny są przetrzymywane w naszym ciele, docierają do krwi, która rozprowadza je po całym organizmie.

6. Utrata wagi a rak szyjki macicy

Kiedy zaczynasz tracić na wadze bez zmiany diety czy stylu życia, warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Wszystkie chcemy być szczuplejsze, jednak za straceniem kilku kilogramów zawsze kryje się jakiś powód. Innymi słowy, utrata wagi nigdy nie zachodzi spontanicznie.

Rak szyjki macicy zwykle przychodzi wraz z utratą apetytu, a to coś, co również powinno nas zaniepokoić. Oto główne symptomy tego nowotworu, który dotyka wyłącznie kobiet. Nie odkładaj wizyty u lekarza tylko dlatego, że boisz się spojrzeć w wyniki.

Wiele z powyższych objawów jest charakterystycznych dla innych, małych schorzeń, które mogą również wymagać interwencji lekarza. Nie obawiaj się.

W każdym razie czas może być naszym przyjacielem kiedy chodzi o zdrowie. Im wcześniej dowiemy się co dzieje się z naszym ciałem, tym szybciej możemy walczyć z tym, co nas atakuje.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.