Wyhodowanie awokado w domu - prosty sposób

Aby wyhodować drzewko awokado z jego pestki, ważne jest, by umieścić doniczkę w ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu. Jeżeli temperatura powietrza spadnie poniżej 7°C, trzymaj roślinę w mieszkaniu.
Wyhodowanie awokado w domu - prosty sposób

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aktualnie awokado uważane jest za jeden z najsmaczniejszych i najpożywniejszych darów natury. Czy wiesz, że wyhodowanie awokado w domu jest banalnie proste? Dlaczego nie zasadzisz swojej własnej roślinki?

Mimo tego, że na wiele lat owoc ten bywał wyłączany z diety ze względu na przekonanie o jego tuczącym działaniu, w końcu wykazano, że jest zupełnie inaczej.

Wysoka zawartość białka, niezbędne kwasy tłuszczowe i bogactwo w związki przeciwutleniające czynią z niego doskonałe uzupełnienie wszystkich posiłków. Oprócz tego, awokado chroni serce, poprawia kondycję skóry i zapobiega zachorowaniom na wszelkiego rodzaju choroby.

Chociaż drzewa awokado głównie rosną w Środkowej i Południowej Ameryce, dziś ich uprawa sięga również innych części świata, by zaspokoić potrzeby rynku. Czego na pewno wielu jeszcze nie wie, możliwe jest wyhodowanie awokado w domu, wykorzystując bardzo prosty sposób.

W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak przy użyciu zaledwie czterech patyczków możesz mieć swoją własną uprawę awokado!

Wyhodowanie awokado z jego pestki

Zazwyczaj ta część awokado ląduje w koszu na śmiecie. Niemniej jednak udowodniono, że to właśnie w tej części owocu znajduje się najwięcej wartościowych składników. To w pestce znajduje się aż 70% wszystkich aminokwasów, jakie kryje ten owoc.

Pestka awokado

Oprócz tego zawiera flawonoidy, substancje przeciwutleniające i błonnik. Nie dziwi zatem dlaczego tak chętnie właśnie pestki wykorzystywane są do produkcji kosmetyków i naturalnych środków pielęgnacyjnych i leczniczych. Może ona posłużyć również jako nasiono do wyhodowania własnego drzewa.

Dziś przedstawimy prosty sposób na to, jak w domowych warunkach uzyskać własne drzewko awokado!

Sprzęt potrzebny do wyhodowania awokado:

  • 1 pestka awokado
  • 1 szklanka wody (200ml)
  • 4 długie patyczki
  • 1 doniczka

Wyhodowanie awokado: Krok pierwszy

Na początek należy usunąć pestkę z owocu i dokładnie ją umyć. Dobrym sposobem jest zanurzenie jej na kilka minut w wodzie, jednak należy być ostrożnym, by nie usunąć warstwy koloru brązowego.

Krok drugi

Dalszym posunięciem jest zlokalizowanie górnej i dolnej części pestki.

Wyhodowanie awokado z pestki

Z dolnej części wyrośnie korzeń, a z górnej łodyga. Górna części jest bardziej zaostrzona.

Krok trzeci

Następnie cztery drewniane patyczki wbić w pestkę tak jak na zdjęciu powyżej. W ten sposób utrzyma się ona w szklance. Mniej na uwadze to, czy dolna część pestki cały czas pozostaje zanurzona w wodzie.

Wyhodowanie awokado: Krok czwarty

Szklanka, w której umieszczona zostanie pestka awokado powinna być przezroczysta. W ten sposób będzie możliwe kontrolowanie wzrostu korzenia, a jednocześnie to, kiedy należy zmienić roślinie wodę. Najlepiej jest robić to, co 5-7 dni, chyba że zabrudzi się wcześniej.

Krok piąty

Mniej więcej po 2-4 tygodniach zaczniesz obserwować pierwsze zmiany.

Pestka awokado - domowa hodowla

Po 8 tygodniach powinny pojawić się pierwsze pąki. Górna część pestki całkowicie wyschnie i pojawi się tam pęknięcie. W dolnej części, która musi być cały czas umieszczona w świeżej wodzie, będzie można zauważyć korzeń.

Krok szósty

Aby roślina rosła zdrowo, należy odciąć łodygę, gdy ta będzie miała 17-20 cm. Wystarczy, że będzie miała ona wysokość około 9 cm.

Wyhodowanie awokado: Krok siódmy

Gdy łodyga znów osiągnie wysokość 20 cm, należy zaszczepić ją w doniczce z ziemią i dalej kontrolować proces wzrostu. Przy sadzeniu pamiętaj o pozostawieniu górnej części pestki na wierzchu i uważaj, by jej nie uszkodzić.

Krok ósmy

Drzewko awokado wymaga dobrze oświetlonego i ciepłego miejsca, dlatego dobrze jest umieścić doniczkę w jasnej części mieszkania lub domu.

Roślinę należy regularnie podlewać, a ziemia w doniczce powinna być zawsze wilgotna. Jeżeli zauważysz, że liście zaczynają być żółte, zaniechaj podlewania na kilka dni.

Roślina

W lecie można wystawić roślinę do ogrodu, tak by mogła skorzystać z pięknej słonecznej pogody. Jeżeli temperatura spadnie, szczególnie w te chłodne pory roku, pamiętaj, by zapewnić jej ciepłe miejsce w domu. Zalecane jest pozostawienie do wykiełkowania kilku pestek owocu.

Ważne jest, by zachować cierpliwość w uprawie, jako że proces kiełkowania jest powolny i wymaga zaangażowania oraz odpowiedniej opieki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.