Wyhodowanie awokado w domu - prosty sposób
Aktualnie awokado uważane jest za jeden z najsmaczniejszych i najpożywniejszych darów natury. Czy wiesz, że wyhodowanie awokado w domu jest banalnie proste? Dlaczego nie zasadzisz swojej własnej roślinki?
Mimo tego, że na wiele lat owoc ten bywał wyłączany z diety ze względu na przekonanie o jego tuczącym działaniu, w końcu wykazano, że jest zupełnie inaczej.
Wysoka zawartość białka, niezbędne kwasy tłuszczowe i bogactwo w związki przeciwutleniające czynią z niego doskonałe uzupełnienie wszystkich posiłków. Oprócz tego, awokado chroni serce, poprawia kondycję skóry i zapobiega zachorowaniom na wszelkiego rodzaju choroby.
Chociaż drzewa awokado głównie rosną w Środkowej i Południowej Ameryce, dziś ich uprawa sięga również innych części świata, by zaspokoić potrzeby rynku. Czego na pewno wielu jeszcze nie wie, możliwe jest wyhodowanie awokado w domu, wykorzystując bardzo prosty sposób.
W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak przy użyciu zaledwie czterech patyczków możesz mieć swoją własną uprawę awokado!
Wyhodowanie awokado z jego pestki
Zazwyczaj ta część awokado ląduje w koszu na śmiecie. Niemniej jednak udowodniono, że to właśnie w tej części owocu znajduje się najwięcej wartościowych składników. To w pestce znajduje się aż 70% wszystkich aminokwasów, jakie kryje ten owoc.
Oprócz tego zawiera flawonoidy, substancje przeciwutleniające i błonnik. Nie dziwi zatem dlaczego tak chętnie właśnie pestki wykorzystywane są do produkcji kosmetyków i naturalnych środków pielęgnacyjnych i leczniczych. Może ona posłużyć również jako nasiono do wyhodowania własnego drzewa.
Dziś przedstawimy prosty sposób na to, jak w domowych warunkach uzyskać własne drzewko awokado!
Przeczytaj również: Pestka awokado – 9 korzyści zdrowotnych
Sprzęt potrzebny do wyhodowania awokado:
- 1 pestka awokado
- 1 szklanka wody (200ml)
- 4 długie patyczki
- 1 doniczka
Wyhodowanie awokado: Krok pierwszy
Na początek należy usunąć pestkę z owocu i dokładnie ją umyć. Dobrym sposobem jest zanurzenie jej na kilka minut w wodzie, jednak należy być ostrożnym, by nie usunąć warstwy koloru brązowego.
Krok drugi
Dalszym posunięciem jest zlokalizowanie górnej i dolnej części pestki.
Z dolnej części wyrośnie korzeń, a z górnej łodyga. Górna części jest bardziej zaostrzona.
Krok trzeci
Następnie cztery drewniane patyczki wbić w pestkę tak jak na zdjęciu powyżej. W ten sposób utrzyma się ona w szklance. Mniej na uwadze to, czy dolna część pestki cały czas pozostaje zanurzona w wodzie.
Wyhodowanie awokado: Krok czwarty
Szklanka, w której umieszczona zostanie pestka awokado powinna być przezroczysta. W ten sposób będzie możliwe kontrolowanie wzrostu korzenia, a jednocześnie to, kiedy należy zmienić roślinie wodę. Najlepiej jest robić to, co 5-7 dni, chyba że zabrudzi się wcześniej.
Krok piąty
Mniej więcej po 2-4 tygodniach zaczniesz obserwować pierwsze zmiany.
Po 8 tygodniach powinny pojawić się pierwsze pąki. Górna część pestki całkowicie wyschnie i pojawi się tam pęknięcie. W dolnej części, która musi być cały czas umieszczona w świeżej wodzie, będzie można zauważyć korzeń.
Przeczytaj również: Przepisy z awokado – 5 zdrowych przekąsek
Krok szósty
Aby roślina rosła zdrowo, należy odciąć łodygę, gdy ta będzie miała 17-20 cm. Wystarczy, że będzie miała ona wysokość około 9 cm.
Wyhodowanie awokado: Krok siódmy
Gdy łodyga znów osiągnie wysokość 20 cm, należy zaszczepić ją w doniczce z ziemią i dalej kontrolować proces wzrostu. Przy sadzeniu pamiętaj o pozostawieniu górnej części pestki na wierzchu i uważaj, by jej nie uszkodzić.
Krok ósmy
Drzewko awokado wymaga dobrze oświetlonego i ciepłego miejsca, dlatego dobrze jest umieścić doniczkę w jasnej części mieszkania lub domu.
Roślinę należy regularnie podlewać, a ziemia w doniczce powinna być zawsze wilgotna. Jeżeli zauważysz, że liście zaczynają być żółte, zaniechaj podlewania na kilka dni.
W lecie można wystawić roślinę do ogrodu, tak by mogła skorzystać z pięknej słonecznej pogody. Jeżeli temperatura spadnie, szczególnie w te chłodne pory roku, pamiętaj, by zapewnić jej ciepłe miejsce w domu. Zalecane jest pozostawienie do wykiełkowania kilku pestek owocu.
Ważne jest, by zachować cierpliwość w uprawie, jako że proces kiełkowania jest powolny i wymaga zaangażowania oraz odpowiedniej opieki.