Osteoporoza - kontrolowanie w okresie menopauzy

Regularne i umiarkowane ćwiczenia fizyczne są fundamentalne aby przeciwdziałać chorobie, jaką jest osteoporoza. Jednocześnie niezbędne jest uwzględnienie w diecie produktów bogatych w witaminę D
Osteoporoza - kontrolowanie w okresie menopauzy

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Osteoporoza jest chorobą dotykającą układ kostny. Wynika ze stopniowo zachodzącego procesu, na skutek którego dochodzi do zmniejszenia gęstości tkanki kostnej. Osteoporoza dotyka przede wszystkim osób w wieku zaawansowanym, a także kobiet w okresie menopauzy.

Sprawowanie kontroli nad chorobą, jaką jest osteoporoza jest kluczowe zwłaszcza w okresie menopauzy. Tylko wtedy możliwe jest zachowanie przez kobietę radości z życia i dobrego stanu zdrowia.

Jak wspomnieliśmy, osteoporoza osłabia układ kostny. Sprawia, że kości stają się słabe i podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz złamania. Szczególnie narażone na złamania stają się nadgarstki, biodra, a także kręgosłup.

W trakcie menopauzy dochodzi w organizmie do ograniczenia produkcji hormonu, jakim jest estrogen, a to z kolei przyspiesza powstawanie osteoporozy. Dlatego tak ważne pozostaje dokładne kontrolowanie stanu zdrowia zwłaszcza pod tym kątem.

Osteoporoza – czynniki ryzyka

  • Zaawansowany wiek. Już kiedy kończymy 30 lat naszego życia, organizm przestaje tworzyć rezerwy wapnia. W miarę jak postępujemy w latach, ilość tego pierwiastka ulega stałemu zmniejszaniu.
  • Wczesna menopauza. Niektóre kobiety mają do czynienia z wczesną menopauzą na skutek przebytych operacji chirurgicznych i przyjmowanego leczenia. Rezultatem tych działań może być wysoka podatność na rozwijanie się chorób, takich jak osteoporoza.
  • Czynnik dziedziczny. Osteoporozę w trakcie menopauzy powinny kontrolować zwłaszcza te kobiety, u których wśród przodków dochodziło do problemów z układem kostnym.
  • Sposób odżywiania. Czy Twoja dieta jest uboga w wapń? Pierwiastka tego nie powinno zabraknąć w spożywanych przez Ciebie produktach, zwłaszcza jeśli cierpisz na osteoporozę w trakcie menopauzy.
  • Kobieta na łące

Pamiętaj, że problemy z układem kostnym mogą się pojawić zawsze, niezależnie od tego ile masz lat.

Osteoporoza – jak ją kontrolować?

Kiedy już dowiadujesz się, że cierpisz na omawianą chorobę, najważniejszym zadaniem staje się dla Ciebie odpowiednie jej kontrolowanie. Co więc mogłabyś brać pod szczególną uwagę?

1. Nie zaniedbuj ćwiczeń fizycznych

Najlepszym rozwiązaniem jest dbanie o regularne zażywanie ruchu zanim jeszcze dojdzie do rozwinięcia się choroby. Przestrzeganie konkretnego planu ćwiczeń dobrze wpływa na organizm, zawsze kiedy będzie on realizowany przez co najmniej 30 minut.

Jeśli natomiast Twoje kości już są osłabione unikaj ćwiczeń wymagających użycia obciążenia, bądź takich, które wymagają wykonywania skomplikowanych ruchów.

Ogólne ćwiczenia fizyczne pomagają:

  • Wzmocnić zarówno kości, jak i mięśnie.
  • Kontrolować utratę masy kości.
  • Ograniczyć pewne niedogodności związane z menopauzą.

2. Zrównoważony sposób odżywiania

W trakcie dzieciństwa i aż do trzydziestego roku życia, nasze kości się rozwijają i przyjmują wapń w naturalny sposób. Dlatego utrzymywanie odpowiedniego sposobu odżywiania jest kluczowe zwłaszcza w profilaktyce choroby, jaką jest osteoporoza.

Owoc kiwi dobry na osteoporozę

Aby mieć silne i zdrowe kości, niezbędne jest spożywanie pokar mów bogatych w wapń, którego nasz organizm zużywa każdego dnia około 1000 mg. Oto niektóre naturalne produkty stanowiące bogate źródło wapnia:

 

  • Produkty mleczne
  • Jaja
  • Zielone warzywa
  • Łosoś
  • Sardynki

Innym ważnym elementem, którego nie powinno zabraknąć w diecie zwłaszcza w okresie menopauzy jest witamina K, która z kolei zawarta jest między innymi w następujących produktach naturalnych:

  • Winogrona
  • Kiwi
  • Awokado
  • Zdrowe oleje

3. Spożywanie witaminy D

Aby skutecznie uniknąć rozwijania się osteoporozy lub kontrolować ją we właściwy sposób, zawsze niezbędne okazuje się przyjmowanie do organizmu wapnia. Podobnie jest jednak w wypadku witaminy D, która również jest bardzo ważna.

To właśnie witamina D wspomaga wchłanianie się wapnia w organizmie. Aby organizm mógł dysponować odpowiednią jej ilością, wystarczy wystawić się na działanie promieni słonecznych na chociażby 10 minut każdego dnia. Jest ona również zawarta w niektórych produktach spożywczych. Oto niektóre z nich:

  • Tuńczyk
  • Łosoś
  • Czerwone mięsa
  • Wątroba
  • Sery
  • Jaja

4. Prowadź zdrowy styl życia

Zwyczaje takie, jak na przykład spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu powinny na stałe zniknąć z naszego życia. Jeżeli nie potrafisz się obyć bez wspomnianych produktów, staraj się stopniowo zmniejszać ich użycie.

To one przyczyniają się do coraz mniejszej produkcji estrogenu w organizmie. Pozbywając się nałogów możesz łatwiej unikać możliwości rozwinięcia się u Ciebie choroby.

Doskonale również sprawdzają się ćwiczenia fizyczne, które wzmacniają zarówno mięśnie, jak i kości. Wszystkie te elementy mają jednak największe znaczenie, kiedy się je wprowadzi w życie jeszcze przed wystąpieniem osteoporozy.

5. Unikaj wypadków

Choć unikanie wypadków może się wydawać nie do końca łatwe, to kiedy do nich dochodzi, niesie to za sobą niepokojące rezultaty zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na osteoporozę. Mając delikatne i kruche kości – osoba jest szczególnie narażona na wszelkiego rodzaju złamania niezależnie nawet od rodzaju czy siły uderzenia.

Złamanie palca osteoporoza

Zaleca się wobec tego odpowiednie dostosowanie przestrzeni w domu tak, aby jeszcze łatwiej się po nim przemieszczać znacznie ograniczając ryzyko wystąpienia wypadków mogących powodować jakiekolwiek złamania.

Przejścia powinny być dobrze oświetlone, a jeśli wymaga tego sytuacja, warto zamontować dodatkowe barierki, zwłaszcza w drodze do i w toalecie czy łazience.

Osteoporoza – niech nie pogarsza jakości Twego życia

Choroba ta, jak każda inna wymaga pewnego dostosowania się. Kiedy jednak postarasz się skutecznie ją kontrolować i stosować do zaleceń, nie powinna ograbiać Cię z radości życia. Niezależnie od choroby możesz żyć godnie i zachowywać szczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.