Namaste – co to tak naprawdę znaczy?

· Wrzesień 29, 2017

Jeżeli kiedykolwiek miałeś styczność z niezwykłym światem medytacji i jogi, z całą pewnością spotkałeś się ze słowem namaste. Termin ten, tak często używany podczas medytacji oraz w niektórych dyscyplinach jogi, ma bardzo głębokie, duchowe znaczenie. Aby wypowiadać słowo namaste, musimy być świadomi, co tak naprawdę mówimy.

Pochoddzenie słowa namaste

Namaste to termin nie do końca zgłębiony w naszym społeczeństwie. Pochodzi bowiem z drugiego końca świata, gdzie używa się go czasem jako przywitania oraz pożegnania.

Pochodzenie tego słowa sięga Indii, a język z jakiego się wywodzi to sanskryt, dla osób praktykujących hinduizm jeden z języków uważanych za święte.

Słowo namaste wypowiada się wykonując przy tym szczególny gest znany jako mudra. Wymawiając: „namaste”, łączy się dłonie przed klatką piersiową. Jest to symboliczny gest świadczący o absolutnym szacunku do naszego rozmówcy, z którym się witamy lub żegnamy.

Kobieta uprawia jogę na plaży - namaste

Nie ma w tym nic dziwnego, jeżeli bowiem etymologicznie przeanalizujemy omawiane słowo, zdamy sobie sprawę, że namas to rzeczownik, który można przetłumaczyć jako „pozdrowienie” lub „poważanie”, a cząstka te to słowo oznaczające „ty”, „ciebie”.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Trening uważności, czyli mindfulness dla każdego z nas

Duchowy aspekt medytacji i jogi

Medytacja i joga to techniki, które stanowią źródło wielu korzyści dla osoby, która się nimi zajmuje.

Szczególny nacisk bowiem kładzie się w nich na bycie świadomym obecnej chwili, na skupienie się na tym, co tu i teraz, uwolnienie się od osądów i zmartwień oraz innych kwestii, które burzą spokój umysłu.

W taki sposób możemy dojść do stanu połączenia ze wszystkim, gdzie rozprasza się nasze ego.

W jodze i medytacji, namaste używa się jako sposób wyrażenia pokory, nie tylko w obliczu jakiegokolwiek rozmówcy, ale też w stosunku do świata, do wszechświata…

Namaste

Istnieją eksperci, którzy poświęcili mnóstwo czasu studiowaniu słowa „namaste” i doszli do wniosku, że cząstka „namas”, o której wspomnieliśmy już wcześniej, może oznaczać również „nic mojego”, „nie moje”.

W stanie, w którym nie jesteśmy niczym, a jednocześnie jesteśmy wszystkim, w połączeniu z wszechświatem, uświadamiamy sobie bowiem, że nasze ego nie ma żadnego znaczenia.

Umysł jest ukojony i harmonijny, odczuwamy spokój, jakby trans i wszystko nabiera sensu…

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Życie tu i teraz to prawdziwe szczęście!

Nasz boski pierwiastek

Według tradycji, w której omawiany termin się narodził, uważa się, że mieszka w nas boski pierwiastek, który czasami musimy odkryć dzięki praktykom takim jak medytacja czy joga. W momencie, gdy jesteśmy w takim idealnym stanie, w stanie uważności i jednoczesnego wyciszenia, łączymy ze sobą ręce, skłaniamy się do przodu i wymawiamy słowo: namaste.

W taki sposób stwarzamy przestrzeń boskiemu pierwiastkowi, który w nas mieszka, ale też oddajemy szacunek drugim i temu, co nas otacza. Można to porównać do gestu, jaki wykonują osoby praktykujące religię katolicką, gdy klękają i żegnają się na znak pokory i szacunku do Boga.

W takim przypadku słowo namaste może być skierowana bo Boga, wszechświata, do drugiego człowieka… Nie jest to jednak oznaka szacunku do drugich, lecz także do samego siebie.

Medytacja nad jeziorem

W każdym z nas bowiem istnieje pierwiastek boski, który zasługuje na szacunek i pozdrowienie pełne uznania. Nie ma co do tego wątpliwości.

Teraz wiesz już, co oznacza słowo namaste. Możesz wgłębić się w całe znaczenie, jakie dla Ciebie ma. Napełni Cię dobrym samopoczuciem za każdym razem, gdy je wypowiesz podczas jogi lub medytacji. Coraz więcej osób odnosi pożytek z głębi tego słowa oraz z tych praktyk.

Zapewnia to spokój i ukojenie w tym hałaśliwym świecie. W świecie pełnym bieganiny i obowiązków. Zrozumienie głębi namaste pozwoli nam odnieść największy pożytek z naszych sesji jogi i medytacji.