Owłosienie u kobiet: przyczyny i leczenie

Owłosienie na twarzy u kobiet może być efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Jeśli tak jest w twoim przypadku, powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem, zanim weźmiesz sprawy w swoje ręce.
Owłosienie u kobiet: przyczyny i leczenie
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Owłosienie na twarzy nie jest powodem do szczęścia u wielu kobiet, pomimo tego, że jest czymś zupełnie naturalnym.

Kiedy u kobiety pojawia się nadmierne owłosienie, sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana. W końcu zarost jest czymś charakterystycznym dla mężczyzn. Niewiele kobiet czuje się komfortowo, kiedy dotyka ich ten problem.

Najgorsze jest to, że niekoniecznie ma to coś wspólnego z estetyką. Zarost u kobiet może wskazywać na problemy natury zdrowotnej.

W dalszej części artykułu dowiesz się jakie są przyczyny tego problemu oraz jak znaleźć rozwiązanie zanim problem się pogorszy.

Czym jest hirsutyzm?

Hirsutyzm jest jest medycznym określeniem na występowanie nadmiernego owłosienia u kobiet. Może ono pojawić się w następujących częściach ciała:

  • twarz
  • nogi
  • klatka piersiowa
  • plecy
  • brzuch.

Dzieje się tak pod wpływem nadmiernego działania męskich hormonów.

Ciało kobiety wytwarza niewielką ilość męskich hormonów, aby utrzymać potrzebną równowagę. Nie jest to ilość, która mogłaby przyczynić się do powstania innych problemów.

Czynniki genetyczne i rasowe jako główny powód wystąpienia nadmiernego owłosienia na twarzy

Kobiety pochodzenia indyjskiego i śródziemnomorskiego klimatu są bardziej narażone na powstawanie niechcianego owłosienia na twarzy niż kobiety z pozostałych części Europy, z Azji czy Ameryki Północnej.

Jeśli kobiety w twojej rodzinie cierpiały na hirsutyzm, istnieje większe prawdopodobieństo, że ty również możesz mieć problemy związane z tą przypadłością.

Porozmawiaj z kobietami w twojej rodzinie, szczególnie z tymi, które doświadczają problemu nadmiernego owłosienia na twarzy. To najlepszy sposób na to, aby upewnić się, że jest to u was coś normalnego, czy też jest to spowodowane problemami natury medycznej.

gładka-twarz a owlosienie

Jeśli powodem są problemy natury medycznej, dowiedz się co jest ich przyczyną i miej to na uwadze.

2. Zespół policystycznych jajników a nadmierne owłosienie

Zespół policystycznych jajników jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u kobiet. U niektórych z nich może istnieć przez lata niewykryty i nie wywoływać żadnych objawów.

Z kolei u innych kobiet może on przejawiać się w dość oczywisty sposób. Jednym z nich jest występowanie owłosienia na brodzie.

Jeśli już wiesz, że cierpisz na to schorzenie, ale nigdy wcześniej nie pojawiło się u ciebie nadmierne owłosienie, powinnać skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że twoja dolegliwość nie uległa pogorszeniu.

W tym przypadku, aby kontrolować wzrost owłosienia powinnaś:

  • Zwracać dokładną uwagę na postęp schorzenia.
  • Przychodzić na wszystkie wyznaczone przez lekarza wizyty, aby ocenić sytuację.
  • Postępować zgodnie z poleceniami twojego lekarza.

3. Zespół Cushinga

Zespół Cushinga jest jest stanem hormonalnym, który rozwija się przy przyjmowaniu wysokich ilości kortyzolu. Jest częstym zjawiskiem u kobiet zażywających leki na artretyzm i astmę.

Ten stan może wywołać nadmierny porost owłosienia. Nawet jeśli uciekasz się do usuwania włosków, najlepszym sposobem będzie rozmowa z lekarzem, aby zmodyfikować przyjmowaną dawkę.

Zespol cushinga a nadmierne owlosienie

Przeczytaj także: Kości i stawy – naturalne sposoby, by je wzmonić

Jak uniknąć pogorszenia się owłosienia na twarzy?

Jeśli masz owłosienie na twarzy, naturalną jest chęć pozbycia się go. Pomimo tego, że nie jest to zupełnie normalne, powinnaś zwrócić uwagę na czynniki, które mogą tylko pogorszyć sprawę.

1. Nie zażywaj lub nie odstawiaj leków bez wczesnej konsultacji z lekarzem

Ze względu na to, że nadmierne owłosienie twarzy jest związane z hormonami, wiele kobiet przestaje zażywać leki, które są przyczyną problema.

tabletki a nadmierne owlosienie

Tabletki antykoncepcyjne to najczęstszy czynnik przyczyniający się do powstania tej przypadłości. Pamiętaj jednak, że lekarz zawsze zaleca lek opierając się na twojej wcześniejszej ocenie.

Aby uniknąć komplikacji lub innych problemów, omów sprawę z lekarzem, a ten pomoże ci podjąć stosowne kroki.

2. Unikaj metod usuwających owłosienie, które mogą pogorszyć problem

Wiadomo, że nadmierne owłosienie twarzy może sprawić, że poczujesz się niepewnie i mniej atrakcyjnie. Z tego powodu możesz rozważać skorzystanie z metod usuwających je, gdy leki zaczną już działać.

  • W tym przypadku polecamy wybieranie tych metod, które nie powodują wrastania włosków lub ich pogrubienia, co mogloby tylko pogorszyć problem.
  • Nie używaj maszynki do golenia. Zastąp ją kremem lub woskiem.

3. Spróbuj wybielić włoski

Chociaż usunięcie owłosienia wydaje się być dobrą opcją, nie każdy się z tym zgadza. Jeśli tak właśnie myślisz, spróbuj wybielania.

Tą metodę możesz wypróbować w domu i nie zajmuje ona więcej niż jedną godzinę. Jest bardzo prosta, ponieważ zestawy przeznaczone do niej zawierają składniki, które należy tylko zmieszać i nałożyć na twarz.

gładka-twarz-bez-owłosienia

Aby wybielanie dało pożądany efekt bez skutków ubocznych, wykonuj je zdala od słońca i bez użycia kremu z filtrem przeciwsłonecznym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.