Kwas moczowy — jak naturalnie usunąć go ze stawów?

Jednym z powodów tworzenia się kryształów kwasu moczowego jest dieta bogata w puryny. Zwiększenie spożycia wody i produktów w nią bogatą sprzyja ich eliminacji
Kwas moczowy — jak naturalnie usunąć go ze stawów?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Dna moczanowa inaczej artretyzm czy podagra to choroba spowodowana tym, że kwas moczowy we krwi występuje na zbyt wysokim poziomie. Gdy jest go za dużo, zaczyna się krystalizować i odkładać w postaci kryształków w ścięgnach, stawach i pobliskich tkankach.

Skutkuje to bolesnymi epizodami ostrego zapalenia stawów. Dziś dowiesz się jak w naturalny sposób usunąć kwas moczowy i jego kryształki ze stawów oraz jak poprawić jakość swojego życia.

Kwas moczowy a dna moczanowa

Dna moczanowa w szczególności dotyka osoby starsze, niemniej jednak w ostatnich dekadach zaobserwowano wzrost zapadania na tę chorobę we wszystkich kategoriach wiekowych.

Kwas moczowy, którego stężenie jest podwyższone, może świadczyć o jego nadprodukcji, ale również może być oznaką zaburzeń czynności nerek, czy też diety bogatej w produkty zawierające purynę, aromatyczny związek organiczny.

Jak redukować kwas moczowy?

Bardzo ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta, która za każdym razem powinna być urozmaicana o nowe produkty, które są bogate w wodę, a w mniejszej ilości w purynę.

Za przykład może posłużyć ogórek. W każdych 100-u g tego warzywa znajduje się 7,3 mg puryny. Jest zatem idealnym produktem, dzięki któremu kwas moczowy w organizmie może być redukowany, a wraz z nim zmniejszone zostanie ryzyko zachorowania na dnę moczanową.

Woda wspomaga eliminację kryształków kwasu moczowego, które gromadzą się w stawach, powodując silny i uporczywy ból skutecznie uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Jak widać, remedium to jest bardzo silne.

W związku z tym zalecane jest picie jej dużych ilości, przynajmniej dwóch litrów dziennie, a oprócz tego spożywanie produktów w nią bogatych. Oprócz ogórka może to być cukinia, dynia i niektóre owoce.

Dna moczanowa

Najczęstsze przyczyny dny moczanowej i podwyższonego poziomu kwasu moczowego:

  • wysokie ciśnienie krwi
  • otyłość
  • przewlekłe problemy z nerkami
  • białaczka
  • łuszczyca
  • niedokrwistość
  • wcześniejsze przypadki choroby w rodzinie
  • alkohol

W momencie, gdy organizm musi przetworzyć duże ilości białka pochodzące z różnych źródeł pokarmowych, na przykład takich jak czerwone mięso istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że kwas moczowy zacznie się podwyższać.

Część kwasu pochodzącego z metabolizmu białek jest usuwana wraz z moczem i potem, jednak niewielka jego ilość pozostaje w organizmie. Jeżeli wartość ta zacznie przekraczać normę, zostaje on odkładany w różnych miejscach takich jak krew czy stawy.

Gromadzone kryształy moczanu sodu sprawiają wiele bólu, powodują obrzęk, zaczerwienienie i uczucie ciśnienia i rozpierania szczególnie w dużym palcu u nogi lub ręki, oraz w mniejszym stopniu w kolanach, kostkach, stopach, ramionach i łokciach.

Naturalne sposoby eliminowania kryształów kwasu moczowego

Gdy w organizmie kwas moczowy jest na podwyższonym poziomie, zmniejszyć jego ilość można poprzez regularne spożywanie naturalnego, szybkiego w przygotowaniu soku.

Składniki:

  • średniej wielkości ogórek
  • dwie łodygi selera
  • plasterek cytryny
  • jedna łyżeczka startego imbiru

Wszystkie składniki należy oczyścić, ogórek i seler pokroić w plasterki, a następnie wszystko umieścić w blenderze. Dalej do mieszanki dodać plasterek cytryny i imbir.

Następnie należy zmiksować ze sobą składniki, aż do uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Tak przygotowany napój należy pić codziennie, najlepiej na pusty żołądek, a drugą porcję o dowolnej porze dnia.

Oprócz regularnego picia koktajlu rekomendowane jest zmniejszenie poziomu puryny w diecie i systematyczne ćwiczenie, chociażby codzienne wychodzenie na spacer.

Kwas moczowy — zmniejsz jego ilość domowymi sposobami

Czy masz problemy z poziomem kwasu moczowego we krwi? Cierpisz na gromadzenie kryształków w stawach? Jeśli tak, na pewno tych kilka poniższych wskazówek i porad Cię zainteresuje:

  • Sok otrzymany z czterech marchewek, mango, plasterka ananasa, 30g truskawek, ogórka i cytryny (każdy przygotować osobno) wymieszać i po przygotowaniu wypić rano. W przypadku nawrotu dolegliwości powtórzyć czynność wieczorem.
  • Do jednego litra zimnej wody wlać 30 g żurawiny i doprowadzić do wrzenia,a następnie odstawić do ostygnięcia przez 3 minuty. Po upływie zalecanego czasu przykryć preparat na 10 minut, a dalej przelać przez sitko. Zalecane spożycie to trzy szklanki dziennie.
  • Wymieszać trzy łyżki oleju rozmarynowego z trzema łyżkami oleju sojowego i masować tak przygotowanym preparatem bolące miejsca dotknięte podagrą.
  • Z dojrzałych pomidorów przygotować sok i pić go do trzech razy dziennie. Również można włączyć do diety większe ilości pomidorów, najlepiej surowych.
Pomidor

Inne skuteczne sposoby

  • Okład z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody zastosować na miejsca dotknięte chorobą. Zmniejszy to uczucie bólu i obrzęk.
  • Można też zagnieść dwa ząbki czosnku i wymieszać z łyżką otrąb pszennych i octem jabłkowym. Z powstałej masy przygotować okład i przyłożyć do chorego miejsca.
  • Warto przygotować preparat z dwóch liści kapusty i wmasowywać okrężnymi ruchami w miejsca, które bolą przynajmniej dwa, trzy razy dziennie
  • gotować pół cebuli przez trzy minuty. Pozostawić do ostygnięcia 5 minut, a następnie przelać przez sitko i pić po jednej filiżance przynajmniej trzy razy dziennie. Jeżeli nie lubisz smaku cebuli, możesz dodać do filiżanki łyżeczkę miodu.
  • Kolbę kukurydzy możesz ugotować w całości w pół litrze wody przez około 10 minut. Zdjąć z ognia, przecedzić i pić trzy filiżanki płynu dziennie.
  • W pół litrze wody gotować trzy gałązki pietruszki, 50 g kapusty i pół cebuli przez około 15 minut. Następnie zdjąć z ognia, przecedzić i ostudzić. Przed wypiciem dodać sok z cytryny. Najlepiej spożywać przed obiadem.
  • Zagotować pół litra wody i dodać dwie łyżki kwiatów bzu czarnego. Przykryć i pozostawić na kilka minut, a następnie odcedzić i ostudzić. Preparat należy pić w ciągu dnia, a do osłody można dodać odrobinę miodu.
  • Innym sposobem jest przekroić liść aloesu i oddzielić miąższ rośliny. Nakładać na miejsca, w których gromadzi się kwas moczowy. Okład można wykonać bezpośrednio z przeciętego liścia.

Nie ignoruj problemu, jakim jest podwyższony kwas moczowy. Możesz obniżyć jego poziom naturalnymi metodami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Haidari F, Keshavarz SA, Mohammad Shahi M, Mahboob SA, Rashidi MR. Effects of Parsley (Petroselinum crispum) and its Flavonol Constituents, Kaempferol and Quercetin, on Serum Uric Acid Levels, Biomarkers of Oxidative Stress and Liver Xanthine Oxidoreductase Aactivity inOxonate-Induced Hyperuricemic Rats. Iran J Pharm Res. 2011 Fall;10(4):811-9.
  • Haidari F, Rashidi MR, Keshavarz SA, Mahboob SA, Eshraghian MR, Shahi MM. Effects of onion on serum uric acid levels and hepatic xanthine dehydrogenase/xanthine oxidase activities in hyperuricemic rats. Pak J Biol Sci. 2008 Jul 15;11(14):1779-84.
  • Li S, Li L, Yan H, Jiang X, Hu W, Han N, Wang D. Anti‑gouty arthritis and anti‑hyperuricemia properties of celery seed extracts in rodent models. Mol Med Rep. 2019 Nov;20(5):4623-4633.
  • Roddy E, Doherty M. Treatment of hyperuricaemia and gout. Clin Med (Lond). 2013 Aug;13(4):400-3.
  • Silvestre SM, Almeida PJS, El-Shishtawy R. Natural Products as a Source for New Leads in Gout Treatment. Evid Based Complement Alternat Med. 2020 May 15;2020:8274975.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.