Czy związek ma przyszłość? czy warto dalej walczyć

9 października, 2017
Myśl o zakończeniu związku nie jest przyjemna i łatwa do zaakceptowania, ale nie warto ignorować sygnałów mówiących, że relacja nie ma szans na przetrwanie.

Związek może zbliżać się ku końcowi z wielu różnych powodów. Nie warto ignorować sygnałów świadczących o tym, że dana relacja nie ma już przyszłości. Nie warto też za wszelką cenę walczyć o związek, jeśli ewidentnie coś pomiędzy Wami już się wypaliło.

Oczywiście myśl o rozstaniu nie jest przyjemna i nie zawsze łatwo jest się z nią pogodzić, nie warto jednak wypierać z podświadomości tego, co oczywiste – nadszedł czas, by każde z Was poszło swoją drogą.

1. Związek nie ma szans, jeśli coraz mniej Was łączy

Poczucie, że coś jest nie tak, nie bierze się znikąd. Jeśli coraz mniej Was łączy i stopniowo się od siebie oddalacie, prędzej czy później na pewno zdasz sobie z tego sprawę. Niektórzy mają tendencję do zamykania oczu i udawania, że pewne rzeczy nie mają miejsca.

Nie jest to jednak najlepszy sposób na rozwiązanie problemów w związku. Ignorowanie jasnych sygnałów, że związek ma się ku końcowi, to tylko odbieranie sobie szansy na nowe otwarcie i obranie nowej drogi życia.

Dłonie

Czasami zaczyna się od ciągłych kłótni, braku rozmowy, braku bliskości czy szczerości. Innym razem po prostu przestaje między Wami istnieć chemia, zaczynacie drażnić siebie nawzajem i macie coraz mniej wspólnych tematów.

Związek z kimś, kogo przestało się lubić i z kim nie chce się spędzać czasu, to męczarnia. W takim wypadku nie warto tkwić w relacji, która nie niesie ze sobą żadnych korzyści, a jedynie marnuje Twój czas.

2. … jeśli ciągle musisz udowadniać swoją wartość

Kiedy związek ma się ku końcowi, często co najmniej jedno z partnerów zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia i zmaga się z nieustannym poczuciem winy. Właśnie wtedy przychodzi moment, kiedy należy otworzyć oczy na prawdę i przestać ignorować otrzymywane wcześniej sygnały.

Płacząca kobieta

Pamiętaj, że nigdy nie da się starać za dwoje. Nieważne, jak bardzo chcesz, by ten związek przetrwał – bez zaangażowania ze strony Twojego partnera, nie uda Ci się nic ugrać w pojedynkę.

Jeśli to Ty starasz się ratować tę relację i musisz ciągle udowadniać przed sobą i przed partnerem swoją wartość i zaangażowanie, to znak, że już czas sobie odpuścić. Nie ma przyszłości dla związku, w którym cała odpowiedzialność i starania leżą po jednej stronie.

Prawdopodobnie już wcześniej Wasze zaangażowanie nie rozkładało się po równo i to Ty ucierpisz na tym najbardziej.

3. … jeśli nie układa Wam się w łóżku

Być może brzmi to powierzchownie, ale w rzeczywistości warto zdawać sobie sprawę, jak ważnym elementem każdego związku jest seks. Zwłaszcza jeżeli wcześniej była między Wami chemia i doskonale dogadywaliście się w łóżku, a teraz coś się zmieniło, może być to sygnałem ostrzegawczym.

Jeśli do Waszej sypialni wkradła się nuda, potrzeba zaangażowania i chęci ze strony obojga partnerów. Nie uda się utrzymać płomienia namiętności, jeśli tylko jedna strona tego pragnie i oczekuje.

Kobieta na łóżku

Czasami na życiu intymnym negatywnie odbijają się konflikty czy codzienne obowiązki i rutyna. Nie zawsze więc problemy w łóżku są zwiastunem nieuchronnego rozstania. Jeśli jednak wynika to z poważniejszych problemów z przeszłości, takich jak zdrada, być może nigdy nie uda Wam się wrócić do normalności.

Wówczas lepszym rozwiązaniem jest rozstanie. Pamiętaj także, że trzymanie przysłowiowych trupów w szafie nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. O problemach i oczekiwaniach trzeba rozmawiać otwarcie. Jeśli nie dojdziecie do porozumienia, wówczas związek należy zakończyć bez żalu.

4. … jeśli w tej relacji zgubiłaś siebie

Czy czujesz, że w tym związku straciłaś swoją tożsamość i samą siebie? Czy dla dobra tej relacji porzuciłaś swoje plany i marzenia? Jeśli stałaś się kimś zupełnie innym i sama nie rozpoznajesz swojego odbicia w lustrze, to znak, że związek ten wyrządził Ci więcej szkody niż pożytku.

Być może wydaje Ci się, że Twój partner traktuje Cię przecież zupełnie tak samo jak przedtem – to możliwe. Musisz jednak wiedzieć, że równie ważne jest to, jak Ty sama traktujesz i postrzegasz siebie.

Odbicie w lustrze kobiety

Zadaj sobie pytanie, czy na pewno dostajesz wszystko to, na co zasługujesz? Jeśli zrezygnowałaś ze swoich motywacji i ambicji, odrzuciłaś bardzo ważną cząstkę siebie. Aby odnaleźć się na nowo, być może będzie Ci potrzebne nowe otwarcie. Czasami wiązać się ono będzie z rozstaniem.

Myśl o rozstaniu jest smutna i niepokojąca, zwłaszcza jeżeli związek trwał długo i przez jakiś czas był naprawdę udany. Gdy coś, co kiedyś dawało Ci szczęście, teraz jest źródłem frustracji i negatywnych emocji, nic dziwnego, że czujesz się zagubiona i zdezorientowana.

W wielu przypadkach warto walczyć o związek, w który zainwestowało się swój czas i emocje. Są jednak takie sytuacje, kiedy najlepszym wyjściem jest rozstanie. Niekiedy koniec jednej rzeczy to tak naprawdę początek czegoś zupełnie nowego. Odważ się na to nowe otwarcie. Życzymy Ci powodzenia!