Remedium na żylaki – aloes, marchew i ocet jabłkowy

Chociaż skuteczność kuracji zależy od stopnia zaawansowania żylaków, poniższy specyfik szybko i skutecznie pomaga zwalczyć przykre objawy, jakie towarzyszą zapaleniu żył w kończynach.
Remedium na żylaki – aloes, marchew i ocet jabłkowy
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Żylaki to powszechny problem dotyczący nie tylko kobiet. Coraz częściej występują one również u mężczyzn. To nic innego jak rozszerzone żyły podskórne, które zwykle pojawiają się na nogach, zwłaszcza w okolicach łydek i kostek.

W wyniku zaburzeń funkcjonowania zastawek żylnych oraz nieprawidłowej cyrkulacji dochodzi do niewydolności żylnej i formowania się żylaków.

Pamiętajmy, że krew, która trafia do nóg, musi z powrotem odpłynąć w kierunku serca. W przypadku, gdy zastawki żylne działają niesprawnie, wówczas krew cofa się i zatrzymuje w nogach. Widocznym tego rezultatem są żylaki oraz cienka sieć pajączków żylnych.

Osobami szczególnie narażonymi na występowanie żylaków są kobiety w ciąży oraz ludzie borykający się z nadwagą i otyłością. Chociaż zwykle problemy z krążeniem krwi w kończynach pojawiają się w zaawansowanym wieku, mogą występować również u młodych ludzi.

Sprzyjają im: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, spędzanie długich godzin na stojąco, zakładanie nogi na nogę…

Warto uświadomić sobie, że żylaki to nie tylko defekt estetyczny nóg, ale przede wszystkim ważna kwestia zdrowotna. Jeśli zaniedbamy codzienną aktywność fizyczną oraz nie będziemy przykładać należytej wagi do troski o prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, konsekwencje mogą okazać się bardzo przykre w skutkach.

Żylaki – poznaj ich różne stadia

Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystkie żylaki są takie same, nie jest to prawdą. Można wyróżnić ich kilka typów, które łatwo rozpoznać w zależności od koloru oraz intensywności zmian w dotkniętej stanem zapalnym żyle.

Żylaki na nogach

Można wyróżnić 4 stopnie rozwoju żylaków:

Pierwsze stadium rozwoju żylaków

  • Tuż pod powierzchnią skóry pojawia się sieć cienkich, fioletowych żyłek. Często przybierają one formy promieniste i są nazywane pajączkami żylnymi.
  • W większości przypadków pajączki żylne nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Z czasem jednak mogą stać się one przyczyną nadmiernego zmęczenia nóg oraz uczucia ich ciężkości pod koniec dnia.

Drugie stadium rozwoju żylaków

Obrzęknięte żyły stają się coraz bardziej widoczne oraz stopniowo pojawiają się inne, niezbyt przyjemne objawy stanu zapalnego:

  • Uczucie ciężkości i zmęczenia nóg
  • Ból rozszerzonych żył
  • Bolesne skurcze w nigach
  • Drętwienie
  • Uczucie ciepła w nogach
  • Swędzenie i świerzbienie

Trzecie stadium rozwoju żylaków

Żyły rozszerzają się coraz bardziej, stają się bolesne w dotyku, a pozostałe powyższe objawy stopniowo się nasilają. Dodatkowo może pojawiać się opuchlizna, łuszczenie skóry w obrębie żylaków oraz zmiany w pigmentacji naskórka.

Czwarte stadium rozwoju żylaków

Ten typ żylaków zwykle występuje w towarzystwie wyprysków i owrzodzenia. Są one niezwykle trudne w leczeniu, gdyż z łatwością ulegają zakażeniu oraz rozprzestrzeniają się na inne obszary skóry.

W przypadku tego typu – obrzmiałych i owrzodzonych żylaków – należy pójść do lekarza. Nie jest to już zwykła kwestia estetyczna, lecz realne zagrożenie zdrowotne, którego konsekwencje mogą znacząco wpłynąć na jakość naszego codziennego życia.

Jednak kiedy żylaki są mniej obrzmiałe i znacznie mniej widoczne, możesz sięgnąć po naturalne środki, które choć nie zażegnają problemu, pomogą zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości bólowe oraz pomogą Ci się zrelaksować.

Poniżej prezentujemy jeden z naturalnych, bardzo skutecznych remediów, które możesz samodzielnie przygotować w domu i spożywać zawsze, gdy długie godziny na nogach dają Ci się we znaki. Składniki tego lekarstwa – marchew, aloes i ocet jabłkowy – skutecznie redukują obrzęk i pomagają zadbać o zdrowie naczyń krwionośnych.

Krem z marchwi, aloesu i octu jabłkowego na żylaki

Składniki

  • 1 szklanka startej marchwi (115 g)
  • 7 ½ łyżki żelu aloesowego (115 g)
  • Ocet jabłkowy (wedle uznania)
Naturalny krem na żylaki

Ocet jabłkowy

Liczne badania i eksperymenty potwierdziły, że ocet jabłkowy doskonale leczy żylaki. Skutecznie łagodzi stan zapalny, usprawnia krążenie krwi w kończynach oraz przynosi ulgę zmęczonym nogom.

Okłady nasączone octem jabłkowym fantastycznie łagodzą bolesne objawy zapalenia żył. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy nasączyć gazik octem jabłkowym, przyłożyć do strefy objętej żylakami i pozostawić na 20 minut. Ulga jest natychmiastowa.

Aloes i żylaki

O aloesie pisaliśmy już wielokrotnie. Aloe vera to roślina o potężnych właściwościach łagodzących wszelkiego rodzaju zmiany skórne i stany zapalne. W przypadku żylaków wykorzystajmy jej silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Wystarczy wydobyć z mięsistych liści aloesu odrobinę przezroczystego żelu i zastosować go bezpośrednio na skórę.

Marchew

Marchew – pomarańczowy korzeń, który słynie z wielkiej zawartości beta-karotenu i antyoksydantów. A co związki te mają wspólnego z żylakami? Otóż, marchew pomaga złagodzić wszystkie powyższe dolegliwości związane ze stanem zapalnym żył.

Co więcej, skutecznie poprawia koloryt skóry, a zatem sprawia, że żylaki nie są aż tak widoczne.

Domowe leczenie żylaków

Sposób przygotowania

Poniższe ilości są orientacyjne, zawsze należy jednak stosować tę samą ilość marchwi, co żelu aloesowego.

  • W pierwszej kolejności obierz marchew ze skórki i wyciśnij z niej sok, zmiksuj lub zetrzyj na tarce o małych oczkach. W ten sposób łatwiej Ci będzie otrzymać konsystencję delikatnej pasty.
  • Kolejnym krokiem jest usunięcie kolców z liścia aloesu, przecięcie liścia w poprzek i wydobycie z jego wnętrza przezroczystego żelu.
  • Następnie zmieszaj żel aloesowy z marchewkową pastą.
  • Stopniowo dodawaj do mikstury ocet jabłkowy. Mieszaj lub miksuj tak długo, aż wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączą. Otrzymana pasta powinna mieć konsystencję delikatnego kremu. Jeśli będzie zbyt płynna, trudno będzie ci ją rozprowadzić ją po skórze.

Sposób aplikacji

  • W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów marchewkowy krem należy stosować codziennie.
  • Rozprowadź krem na dotkniętym żylakami obszarze skóry, wykonując przy tym delikatny masaż. Jeśli pokryjesz całą skórę od kostek do łydek specyfikiem, doskonale wzmocnisz i usprawnisz krążenie krwi w kończynach.
  • Pozostaw krem na skórze przynajmniej przez 30 minut, a następnie zmyj zimną lub letnią wodą.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ovejero, L., & Ibañez, P. (2012). Varices. Asociación Española de Enfermería Vascular y Heridas.

  • Moñux, G. (2009). Varices y trombosis venosa profunda. Libro de la salud cardiovascular.

  • Montenegro, J. (2017). Varices.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.