Choroba zwyrodnieniowa stawów – profilaktyka

Grudzień 20, 2017
Czy wiesz, że dieta bogata w błonnik pokarmowy pomaga złagodzić ból i obrzęk wywołany chorobą zwyrodnieniową stawów? Chociaż mamy do czynienia ze schorzeniem przewlekłym, istnieje wiele naturalnych metod, dzięki którym unikniemy problemu lub – jeśli diagnoza już padła – złagodzimy przykre objawy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – z pewnością słyszałaś o niej nie raz! Jest to schorzenie występujące głównie u osób starszych i wiąże się ze znacznym ograniczeniem jakości codziennego życia. Choroba ta atakuje przede wszystkim stawy oraz łączące je chrząstki.

Budowa stawów jest nieco skomplikowana. Ogólnie mówiąc stanowią one połączenia między kośćmi i są odpowiedzialne za ochronę kłykci oraz odgrywają fundamentalną rolę w ruchach górnych i dolnych kończyn ciała.

Pamiętajmy, że wraz z wiekiem nasze stawy się zużywają – fakt ten może prowadzić do rozwoju rozmaitych chorób, na przykład do zwyrodnienia stawów.

Pomiędzy każdym stawem znajduje się segment z chrząstki, którego celem jest uniknięcie bezpośredniego kontaktu między kośćmi. Niestety chrząstka ta również zużywa się wraz z wiekiem, co w konsekwencji prowadzi do bólu i stanu zapalnego danego stawu.

Następuje wówczas ograniczenie ruchów, a wraz z nim niemożność praktykowania sportów i prowadzenia aktywnego trybu życia. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie daj się więc chorobie zwyrodnieniowej stawów!

Poznaj produkty żywnościowe, które skutecznie wzmacniają stawy oraz zapobiegają ich zwyrodnieniu.

Co warto wiedzieć o chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów to schorzenie bardzo bolesne. Towarzyszący ruchom ciała ból jest konsekwencją stanu zapalnego, a nie degeneracji tkanek, choć generalnie obrzęk jest jedną z głównych reakcji na proces zużywania się komórek.

Pomimo związku między nimi, trzeba zaznaczyć, że niektóre etapy choroby zwyrodnieniowej stawów bywają bezbolesne (z kilkoma wyjątkami, gdy dyskomfort przychodzi nagle i nie towarzyszą mu żadne konkretne objawy).

Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny i w różny sposób może reagować na ból oraz charakteryzować się ściśle określoną na niego wrażliwością. Krótko mówiąc, odporność na ból jest kwestią indywidualną i zależy od każdego pacjenta.

.Radiografia stawów Choroba zwyrodnieniowa stawów

Chociaż dolegliwości bólowe nasilają się w godzinach wieczornych i nocnych, nie zawsze zaburzają one zdrowy i nieprzerwany sen. Cechą charakterystyczną choroby zwyrodnieniowej stawów jest to, że ból nie jest stały – pojawia się nagle, a jego nasilenie i czas trwania są nie do przewidzenia.

Przeczytaj koniecznie: Osteoporoza – 7 porad, jak chronić kości i zapobiec ich osłabieniu

Choroba zwyrodnieniowa stawów a codzienna dieta

Nawyki żywieniowe odgrywają fundamentalną rolę w życiu każdego organizmu żywego. To od nich zależy nasze zdrowie oraz samopoczucie. Codzienna dieta wpływa nie tylko na pracę mózgu czy serca, ale także odbija się na wyglądzie naszych włosów, paznokci, cery…

Liczne badania coraz częściej potwierdzają tezę o tym, że wszelkie anomalie w funkcjonowaniu naszego organizmu można skorygować poprzez stosowanie zdrowej i bogatej w cenne składniki odżywcze diety. Choroba zwyrodnieniowa stawów nie należy w tej kwestii do wyjątków.

Przeczytaj koniecznie: Kości i stawy – wzmocnij je sięgając po ten napój

Należy jednak pamiętać, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest schorzeniem przewlekłym i prawdopodobnie nie będziemy w stanie całkowicie odwrócić jej skutków. Bez wątpienia jednak będziemy mogli znacząco złagodzić objawy i zapobiec postępowi choroby.

Naukowy świat jednogłośnie twierdzi, że kluczowym składnikiem profilaktyki choroby zwyrodnieniowej stawów oraz kuracji leczniczej jest błonnik pokarmowy. Nie zwlekaj więc i już od dziś włącz do swojej codziennej diety produkty o wysokiej zawartości błonnika.

Produkty, które dbają o zdrowie stawów

1. Karczochy

Karczochy charakteryzują się bardzo wysoką zawartością błonnika pokarmowego, który bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję stawów. Już pół szklanki tego pysznego warzywa (85 gramów) dziennie dostarcza naszemu ciału aż 10,3 gramów błonnika pokarmowego.

Karczochy a Choroba zwyrodnieniowa stawów

Przygotowuj więc regularnie zupy-kremy z karczochów, dodawaj ich serca do sałatek i rozmaitych dań. Równie wartościowa dla naszego organizmu jest również woda powstała z procesie gotowania tych, wciąż w naszym kraju niedocenianych, warzyw.

2. Pełne ziarna zbóż

Pełne ziarna zbóż stanowią potężne źródło błonnika pokarmowego. Im częściej zastępujemy białą, rafinowaną mąkę pełnowartościowymi ziarnami, tym zdrowszy jest nasz organizm. I nie mamy tu na myśli tylko stawów, lecz wszystkie narządy, tkanki i komórki ciała.

Płatki owsiane, kiełki, otręby, płatki kukurydziane – to podstawowe produkty żywnościowe, w których możemy szukać wartościowych, pełnych ziaren zbóż. Powinny one na stałe zagościć w diecie osób, które pragną wzmocnić swoje stawy, złagodzić ból lub zapobiec rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów.

Chociaż produkty pełnoziarniste można jeść o dowolnej porze, specjaliści do spraw zdrowego żywienia zalecają ich spożywanie o poranku – jako dodatek do zdrowego i odżywczego śniadania.

3. Soczewica

Należąca do rodziny roślin strączkowych soczewica jest jednym z super produktów żywnościowych. Oprócz przyjemnego i łagodnego smaku soczewica wykazuje ogromną zawartość najcenniejszych dla organizmu substancji odżywczych i błonnika pokarmowego.

Jedna szklanka soczewicy (200 g) dostarcza naszemu organizmowi aż 15 gramów błonnika pokarmowego! Dodajmy do niego składniki mineralne takiej jak wapń, magnez, potas i żelazo. Taka mieszanka stanowi bardzo silne naturalne remedium wzmacniające stawy i chrząstki.

Soczewica Choroba zwyrodnieniowa stawów

Staraj się spożywać talerz soczewicy przynajmniej dwa razy w tygodniu. Przepisów na dania z tą rośliną strączkową jest wiele. Możesz spożywać ją w postaci zupy, ugotowaną jako dodatek do sałatek, w formie sosu do ryżu czy mięsa…

4. Maliny

Pamiętajmy, że błonnik pokarmowy można znaleźć również w owocach. Doskonałą propozycją na wzmocnienie stawów są maliny. Jedna szklanka tych czerwonych owoców (200 gramów) dostarcza organizmowi około 8 gramów błonnika pokarmowego.

Co więcej, maliny są także wartościowym źródłem wapnia i potasu – dwóch składników odżywczych, które stoją na straży zdrowych i mocnych kości, zapobiegając rozwojowi osteoporozy.

Staraj się więc wykorzystać sezon na maliny i zajadaj się nimi do woli. Możesz również je zamrozić i sięgać po nie w chłodne jesienne i zimowe dni.

Przeczytaj koniecznie: Kości – zadbaj o ich zdrowie sięgając po te produkty

5. Groszek

Zielony groszek słynie ze swoich właściwości przeciwutleniających. Ponadto znajduje się on bardzo wysoko na liście produktów wzmacniających stawy, chrząstki i kości. Jego regularne spożywanie pomaga zapobiec osteoporozie oraz chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Jedna szklanka groszku (110 gramów) dostarcza organizmowi aż 16 gramów błonnika pokarmowego. Co więcej, zielone kulki są cennym źródłem żelaza, który stanowi doskonałe uzupełnienie właściwości błonnika.

Zielony groszek Choroba zwyrodnieniowa stawów

Na zakończenie

Na zakończenie jeszcze raz chcielibyśmy przypomnieć, że choroba zwyrodnieniowa stawów – jak sama nazwa wskazuje – jest schorzeniem zwyrodnieniowym i do dnia dzisiejszego nie odkryto na nią leku.

Wobec jakichkolwiek zmian należy więc szybko reagować i w możliwie najlepszy sposób zadbać o zatrzymanie lub spowolnienie postępów choroby. Można to zrobić za pośrednictwem prawidłowej diety oraz regularnej aktywności fizycznej.

Pamiętaj, że chorobie tej można zapobiec, stosując w młodym wieku dietę bogatą w produkty o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Codzienna dieta odgrywa również kluczową rolę w kuracji leczniczej choroby zwyrodnieniowej stawów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE