Zumba – Z czym to się je?

Dlaczego tak wiele osób zafascynowało się zumbą? Odpowiedź jest prosta - jest to aktywność angażująca nie tylko całe ciało, ale i umysł, wpływająca nie tylko na kondycję fizyczną, ale i psychiczną.

Czy wiesz czym jest zumba? Pewnie co najmniej raz słyszałeś już o tym rodzaju aktywności zdobywającym coraz większa popularność. A czy zastanawiasz się, co takiego ma w sobie zumba, że jej zajęcia są jednymi z najczęściej wybieranych na świecie?

Przede wszystkim dzięki zumbie rozwijasz nie tylko swoje ciało, ale także i umysł. Nie jest to tylko i wyłącznie wysiłek fizyczny, ale też dobra zabawa. Chcesz poznać więcej zalet zumby? Przeczytaj ten artykuł.

Czym jest zumba?

Zumba to mieszanka latynoskich tańców, takich jak salsa, merengue, bachata czy flamenco, połączona z fitnessem, co daje niesamowity efekt tańca, rozrywki i skutecznych ćwiczeń odchudzających.

Jest to rodzaj aktywności dostępny dla każdego – niezależnie od płci czy wieku. Jeśli chcesz spróbować zumby na własnej skórze, nie potrzebujesz specjalnego przygotowania czy niezwykłej kondycji fizycznej. Wystarczy odrobina koordynacji i samozaparcia.

Zajęcia zumby

Regularne uczestnictwo w zajęciach zumby pomoże Ci spalić tkankę tłuszczową i uzyskać pierwsze widoczne efekty już w przeciągu miesiąca.

Co więcej, oprócz spalania kalorii, zumba wpływa także pozytywnie na całe ciało, poprawiając koordynację, poczucie rytmu i równowagę, jednocześnie wzmacniając mięśnie brzucha, nóg i ramion. To jeszcze za mało? Czytaj dalej!

Dlaczego warto ćwiczyć zumbę?

Tak jak w przypadku wszystkich pokrewnych aerobikowi aktywności fizycznych, zalety płynące z zumby są naprawdę liczne. Biorąc pod uwagę, ile radości może przynieść Ci ten nowy sposób ćwiczenia, warto zaprzyjaźnić się z zumbą i chudnąć doskonale się bawiąc.

Spalanie kalorii

Połączenie różnych ruchów włączających całe ciało sprawia, że podczas zajęć zumby możesz spalić nawet 800 kalorii. Wszystko zależy oczywiście od długości i intensywności treningu, a także od indywidualnej prędkości przemian metabolicznych.

Modelowanie ciała

Gładkie nogi

Rytmiczna muzyka i dynamiczne ruchy całego ciała pozwolą Ci wymodelować ciało, wzmocnią ramiona, nogi, uda, brzuch i pośladki.

Jest to fantastyczna zabawa

Jednym z głównych celów zajęć zumby jest wyciągnięcie Cię z nudnej i monotonnej rutyny ćwiczeń – równie ważna jak efekty jest także dobra zabawa.

Ten sposób aktywności zupełnie zmienia tradycyjne oblicze wysiłku fizycznego – okazuje się, że może on być fantastycznym sposobem na przyjemne spędzanie wolnego czasu.

Poprawia samopoczucie

Tak jak każda aktywność fizyczna, zumba również pobudza wydzielanie endorfin – hormonów odpowiedzialnych za poczucie własnej wartości i szczęście.

Przyjemna energetyczna muzyka i dynamiczny taniec mogą Ci także pozbyć się negatywnej energii, a po zakończonym treningu na pewno poczujesz się o niebo lepiej.

Zwalcza stres

Zajęcia zumby

Taneczne ruchy, muzyka, rytm i dynamiczne ćwiczenia – te wszystkie elementy zumby pomogą Ci zwalczyć stres. Trening zumby po ciężkim i stresującym dniu pomoże Ci się zrelaksować i poprawi Twoją równowagę emocjonalną.

Zmniejsza produkcję kwasu mlekowego

Po ćwiczeniach fizycznych w mięśniach odkłada się kwas mlekowy, co powoduje tzw. zakwasy – ból i pieczenie mięśni. Z kolei w trakcie zajęć z zumby, produkcja kwasu mlekowego spada.

Jest odpowiednia dla osób w każdym wieku

Emeryci ćwiczący zumbę

Na zajęcia zumby może zapisać się każdy – niezależnie od płci czy wieku. Zumbę można bowiem ćwiczyć na różnych poziomach zaawansowania, wystarczy więc wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twojemu wiekowi i uwarunkowaniom fizycznym.

Efekty Cię zaskoczą

Jeśli w pełni zaangażujesz się w trening, bardzo szybko uporasz się z nadwagą czy brakiem kondycji. Co więcej, tak szybko widoczne efekty dadzą Ci dodatkową motywację do dalszych ćwiczeń.

Zumba to aktywność towarzyska

Zumba daje Ci możliwość poznania nowych ludzi. Najczęściej grupy liczą co najmniej 10 osób, a niektóre są nawet bardziej liczne. Pamiętaj jednak, że jeśli nie odpowiada Ci taka forma ćwiczeń, możesz wypróbować też zumbę bez wychodzenia z domu.

WIĘCEJ DLA CIEBIE