Jak zrzucić brzuch bez głodzenia się? – 4 proste sztuczki

Odkryj skuteczną dietę, dzięki której pozbędziesz się wałeczków tłuszczu z brzucha i jednocześnie nie będziesz odczuwać głodu. Kilka sprawdzonych sztuczek pomoże ci oszukać nadmierną chęć na podjadanie.
Jak zrzucić brzuch bez głodzenia się? – 4 proste sztuczki
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta, która pozwoliłaby zrzucić brzuch bez głodzenia się to marzenie milionów ludzi na całym świecie. Z pewnością i ty nie raz rzuciłeś się na cudowne diety odchudzające, które obiecują utratę kilku kilogramów w rekordowo krótkim czasie. Niestety takie fenomenalne rozwiązania bywają bardzo restrykcyjne i w efekcie przynoszą naszemu organizmowi więcej szkody niż pożytku.

Nikt z nas nie jest w stanie wytrzymać kilku lub kilkunastu dni bazując na ekstremalnie niskokalorycznym planie żywieniowym, który zamiast źródłem motywacji do troski o własne ciało staje się autentyczną katorgą. W takich warunkach niestety nie da się trwale i zdrowo schudnąć.

Jeśli rzeczywiście chcesz zrzucić brzuch, musisz zainwestować w ten proces sporo cierpliwości i czasu – trwała zmiana wyglądu sylwetki nie jest możliwa z dnia na dzień. Musi być ona wynikiem stosowania zdrowej diety i codziennej aktywności fizycznej.

Nie wiesz od czego zacząć odchudzanie? Nie przejmuj się, pomożemy ci w tym, zdradzając kilka niezawodnych sposobów na oszukanie głodu. Dobrze odżywiony organizm nie ma bowiem ochoty na ciągłe podjadanie ani na śmieciowe dania.

Jak można efektywnie zrzucić brzuch?

Poniższe triki dietetyczne są bardzo praktyczne – wystarczy zacząć skrupulatnie je stosować, a efekty odchudzania przyjdą same, bez większych wyrzeczeń z twojej strony ani głodowania. Pamiętaj jednak, że nie jest to kolejna dieta cud – mowa tu o zmianach w planie żywieniowym i nowe codzienne nawyki na długie lata.

1. Odżywcze śniadanie to podstawa

Pierwszym krokiem do uzyskania szczupłego i płaskiego brzucha jest szczególna troska o pierwszy posiłek dnia, czyli śniadanie. Niestety pomimo głośnych apelów dietetyków i lekarzy, osoby pragnące schudnąć wciąż pomijają ten istotny dla zdrowia posiłek, myśląc, że ograniczenie spożycia kalorii już od samego rana pozytywnie wpłynie na ich sylwetkę.

Owszem takie postępowanie daje szybkie rezultaty, ale na bardzo krótko, a po zakończeniu restrykcyjnej diety waga wraca do normy, a w wielu przypadkach zyskujemy jeszcze kilka dodatkowych kilogramów (tak zwany efekt jojo).

Zdrowe śniadanie

Warto wiedzieć, że zdrowe i pożywne śniadanie jest niemalże gwarantem dobrej formy organizmu oraz sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki. Jeśli z samego rana zaopatrzysz swój organizm w potrzebne mu substancje odżywcze, unikniesz skoków poziomu glukozy we krwi, zapobiegniesz podjadaniu przed obiadem, a także aktywujesz i usprawnisz metabolizm.

Porządne śniadanie jest źródłem energii dla twojego ciała, która jest niezbędna do utrzymania prawidłowej aktywności narządów, mięśni czy mózgu w ciągu całego dnia. W przypadku, gdy organizm nie otrzyma odpowiedniej dawki substancji odżywczych, czujemy się osłabieni, apatyczni i nie mamy na nic ochoty ani energii.

Z czego powinno składać się pożywne śniadanie?

Zdrowe i odżywcze śniadanie jest kluczem do dobrego samopoczucia na co dzień. Co więcej, dostarcza ono uczucia sytości na długo, dzięki czemu zapobiega podjadaniu przed obiadem.

Nie masz pomysłu na zdrowe i dodające energii śniadanie? Oto kilka propozycji:

  • 250 ml jogurtu naturalnego, 2 łyżki płatków owsianych, 1 jabłko
  • Jajecznica z 2 jajek, 2 kromki razowego chleba z szynką z indyka, filiżanka zielonej herbaty
  • Kromka razowego chleba, 2 łyżki chudego twarogu, 1 banan

2. Przygotowuj swoje własne, zdrowe przekąski

Jedno jest pewne – przekąski w formie batonów, ciastek czy wypieków z cukierni sprawią, że twój brzuch zamiast maleć, będzie rósł coraz bardziej. Jeśli twój organizm jest bardzo przyzwyczajony, a nawet uzależniony od słodkich bądź słonych przekąsek, będziesz musiał zamienić je na zdrowsze odpowiedniki.

Z powodzeniem można zrzucić brzuch bez głodowania i pozbawiania się przyjemności płynących ze słodkich deserów czy apetycznych przekąsek. Teraz jednak zamiast kupić batonik czy ciastko w supermarkecie, będziesz je przygotowywał samodzielnie, kontrolując składniki oraz wielkość porcji.

Orzechy

Przygotowanie własnych przekąsek i umiejętne z nich korzystanie to świetny sposób na uzyskanie – a następnie utrzymanie – szczupłego i płaskiego brzucha. Kiedy najdzie cię ochota na coś słodkiego, zamiast zapychać się napakowanymi chemią i nadmiarem tłuszczu produktami z supermarketu, sięgniesz po własny, zdrowy wyrób.

Co wybrać na przekąskę pomiędzy posiłkami? Oto kilka świetnych pomysłów:

  • Mix suszonych owoców, orzechów i bakalii (orzechy włoskie, nerkowca, laskowe, ziemne, pistacje, rodzynki, suszone figi, żurawina, daktyle itp.). Pamiętaj jednak, że tego typu produkty są kaloryczne, więc trzeba sięgać po nie z umiarem.
  • 5 marchewek baby z dwiema łyżkami humusu
  • Twaróg z owocami
  • Sałatka owocowa
  • Dietetyczne ciasteczka owsiane własnej roboty

3. Wybieraj węglowodany złożone

Istnieje błędny pogląd, że podczas stosowania diety odchudzającej należy drastycznie ograniczyć spożycie węglowodanów. To nieprawda – substancje te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Są one źródłem energii, błonnika pokarmowego oraz innych cennych składników odżywczych.

Sekretem zdrowej i zbilansowanej diety jest prawidłowy dobór węglowodanów. Koniecznie powinieneś nauczyć się odróżniać węglowodany proste (niezalecane) od złożonych (zdrowe i niezbędne dla organizmu).

Brązowy ryż

Przykłady produktów będących zdrowym źródłem węglowodanów złożonych:

  • Płatki owsiane
  • Rośliny strączkowe, zwłaszcza fasola i soczewica
  • Komosa ryżowa
  • Brązowy ryż

Węglowodany złożone w porównaniu do prostych zawierają dwie lub więcej cząsteczek cukrowych. Jedną z nich jest dodająca energii glukoza. Aby cząstki te się rozpadły, organizm musi się napracować. Są one więc uwalniane stopniowo, dostarczając uczucia sytości na długo.

Najlepszymi porami na spożycie węglowodanów są główne posiłki, czyli śniadanie, obiad i kolacja. Dzięki nim unikniesz gwałtownego wzrostu glukozy we krwi oraz zapobiegniesz podjadaniu między posiłkami. Takie nawyki pomogą ci szybko i zdrowo zrzucić brzuch.

Starak się unikać węglowodanów prostych, czyli białego pieczywa, białego ryżu, fasoli z puszki, ciast i ciasteczek oraz innych produktów spożywczych na bazie rafinowanej mąki.

Propozycje posiłków na bazie węglowodanów złożonych:

  • Kromka razowego chleba z twarogiem i miodem
  • 1 średniej wielkości kawałek pizzy wegetariańskiej na spodzie z mąki razowej, oczywiście domowej roboty
  • Komosa ryżowa z dodatkiem miodu i cynamonu

4. Ostrożnie z napojami

Jeśli chcesz efektywnie zrzucić brzuch, koniecznie powinieneś zwiększyć dzienne spożycie płynów. Wiąże się to jednak z trwałym odstawieniem słodzonych i gazowanych napojów ze sklepowych półek.

Sięgaj po naturalne źródła wody – niskokaloryczne i odżywcze. W twojej codziennej diecie nie powinno zabraknąć:

  • Niegazowanej wody
  • Odtłuszczonego mleka
  • Naturalnych soków owocowych (małe porcje, ponieważ owoce są bogate w cukry i w nadmiarze mogą sprzyjać odkładaniu się tkanki tłuszczowej)
  • Ziołowych naparów bez dodatku cukru ani innych substancji słodzących
Szklanka wody

Jakich napojów należy unikać?

  • Napojów zawierających alkohol
  • Soków z kartonu i napojów gazowanych
  • Napojów zawierających kofeinę

Jeśli lubisz weekendowe imprezy i często sięgasz po alkohol i kolorowe drinki, czas, aby zacząć kontrolować ilość i jakość spożywanych płynów. Pamiętaj, że alkohol jest wysokokaloryczny, nie wspominając o dodawanych do niego słodkich napojach i syropach. Wiele z popularnych drinków to autentyczna bomba kaloryczna, która od razu idzie w boczki.

Staraj się ograniczyć spożywanie alkoholu do dwóch napojów tygodniowo. Częściej sięgaj również po niegazowaną wodę i ziołowe napary.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amzallag, William. “De perder peso, al control del peso.” Revista cubana de investigaciones biomédicas 19.2 (2000): 98-115.
  • Martínez Álvarez, J. R., et al. “Recomendaciones de alimentación para la población española.” Nutrición Clínica y dietética hospitalaria 30.1 (2010): 4-14.
  • Vázquez, Isaac Amigo, et al. “Creencias sobre las estrategias para el control del peso.” Psicothema 17.3 (2005): 418-421.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.