Zostawić wszystko za sobą? Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić

· Kwiecień 19, 2017
Czasami możesz zapragnąć tego, aby zostawić wszystko za sobą i zmienić całkowicie swoje życie. Nie jest to oznaka tchórzostwa, ale wręcz przeciwnie. Kiedy otaczające Cię ludzie, rzeczy i wydarzenia stają Ci się wrogie, nadszedł najwyższy czas na zmianę życia na lepsze.

Jeśli zamierzasz zostawić wszystko, to zapewne obawiasz się potencjalnych konsekwencji. To jednak nie oznacza zakończenia tego, co teraz masz teraz. Czasami możesz być naprawdę odległa od nadania temu wyrażeniu negatywnych lub fatalistycznych konotacji, czasami po prostu mówisz to wzdychając, jakbyś pragnęła rozpocząć coś nowego.

Ale jednocześnie „zostawić wszystko” czasami może zabrzmieć tak samo, jak „rozpocząć wszystko od nowa”. Samo to stwierdzenie może mieć zatem naprawdę wiele interesujących wymiarów i znaczeń.

Zostawić wszystko w rozumieniu „zacząć od nowa” w takim przypadku będzie oznaczać konieczność zachowania swojego „ja”, ale jednocześnie pozwolenie sobie samej na wykonanie kroku w nieznane.

Jest to bez wątpienia akt szczególnej odwagi, który jednak w wielu sytuacjach może wręcz koniecznością, z reguły natury osobistej.

Oczywiście nie powinnaś traktować zwyczajnej sprzeczki ani też chwili słabości jako sygnału oznaczającego, że już właśnie nadszedł ten moment, w którym musisz zostawić wszystko za sobą i rozpocząć nowe życie.

To zdecydowanie nie jest głos rozsądku, a jedynie chwilowe zawahanie będące wynikiem chwili i emocji. Taka decyzja wywracająca całe dotychczasowe życie do góry nogami powinna być naprawdę dobrze przemyślana i przeanalizowana.

Samotność

W dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci naszym zdaniem przydatny przewodnik po ważnych momentach w życiu. W takich chwilach osobistego kryzysu zmiana może być on najlepszym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć niebezpieczeństwa przeżycia głębokiego, zostawiającego trwały ślad na psychice i nieodwracalnego nieszczęścia.

Twój własny cel zawsze musi być jednak taki sam: doskonalenie siebie samej jako człowieka, zadbanie o swoje emocje, bycie sobą. Być może wydaje Ci się to proste po przeczytaniu tych słów, ale uwierz nam – życie potrafi być naprawdę zagmatwane.

Pora zatem przedstawić Ci kilka kluczowych kwestii, o jakich powinnaś zawsze pamiętać.

Zostawić wszystko? W jakich sytuacjach jest to jedyna opcja?

Są chwile, kiedy czujesz się jak łódź, która dryfuje po bezkresnym morzu. To sprawia wrażenie zbliżone do tego, jakby prąd życia pociągnął Cię do tyłu, wskutek czego straciłaś panowanie nad wszystkim, co Cię otacza.

Czy któraś z poniższych sytuacji wydaje Ci się znajoma? I dotyczy bezpośrednio Ciebie oraz Twojego dnia codziennego?

  • Masz pracę, która narusza w jakiś sposób Twoje prawa jako człowieka lub jest poniżająca.
  • Tkwisz w bolesnym lub toksycznym związku, w którym regularnie doświadczasz utraty poczucia własnej wartości.
  • Jesteś częścią rodziny, która Cię nie szanuje lub nie docenia.

Wszystkie powyższe przykłady doskonale opisują te wszystkie skomplikowane chwile, które są naznaczone przez frustrację i zniechęcenie. Jeśli jedna lub więcej z nich występuje także w Twoim życiu, nic dziwnego, że przez głowę przelatują Ci zapewne dość często myśli, aby zostawić wszystko i rozpocząć od nowa.

Kiedy Twoja sytuacja codzienna zaczyna robić się nie do zniesienia, musisz w jakiś sposób na nią zareagować. Musisz powiedzieć „nie”, aby zaliczać dzień po dniu, czasami nawet poświęcić swoją godność, dopóki nie pozostaniesz z niczym. Niestety ofiary w takim przypadku są nieuniknione.

Czasami w Twoim życiu może pojawić się chwila, gdy konieczne będzie podjęcie poważnej decyzji. Zostawić wszystko i wyruszyć swoją własną drogą? Zbyt często takie rozwiązanie staje się jedyną dostępną opcją.

Jak określić, czy należy podjąć ten krok i kiedy jest ten właściwy moment?

Jak zauważyliśmy na wstępie, nie należy używać trudnych chwil dnia codziennego jako pretekstu do podejmowania złożonych decyzji. Każdy z nas miewa mniejsze lub większe tarcia z osobami ze swojego otoczenia.

Podobnie i Ty będziesz mieć do czynienia z momentami w życiu, które są bardziej złożone od innych, począwszy od różnego rodzaju problemów w swojej pracy na tych wszystkich klasycznych wzlotach i upadkach ze swoim partnerem skończywszy.

Skomplikowane okresy mogą czasem stanowić w pełni osobiste wyzwania, które trzeba nauczyć się przezwyciężać. Istnieje jednak wiele pomysłów i gotowych rozwiązań, które pomogą Ci zdecydować, czy chcesz walczyć o naprawdę swojej teraźniejszości, czy też zostawić wszystko tak jak jest i rozpocząć nowe życie.

Swoboda

Zacznij od głębokiego i przemyślanego wejrzenia w swoje korzenie i własne jestestwo. Pomimo oczywistej złożoności Twojego życia, Twój wewnętrzny głos powinien mieć u Ciebie decydujące znaczenie.

To właśnie on powie Ci prawdę – czy warto walczyć, czy też nie. Jeśli jesteś częścią związku, musisz przeanalizować także wiele różnych aspektów. Sprawdź, czy ta druga osoba włożyła tyle samo wysiłku co Ty w Wasze wspólne marzenia i emocje.

Spójrz na równowagę swojego związku. Jeśli zawsze jesteś po tej samej stronie w momencie wybuchu sporu, czy też zawsze jesteś tą osobą, która musi się bronić, niekiedy za pomocą łez, to zapewne sama szybko dostrzeżesz, że nie masz zbyt wielkiego wyboru. Po prostu musisz zostawić wszystko i zmienić swoje życie o 180 stopni.

Jeśli w Twoim związku nie ma szacunku, to Twoja miłość być może jest szczera, ale za to nieodwzajemniona. Jeśli Twoja miłość nie jest jednak szczera, to tym bardziej nadszedł najwyższy czas czas, aby zostawić wszystko i zacząć od nowa.

Zostawić wszystko za sobą: to akt ogromnej odwagi

Jeśli ktoś Cię nie kocha, nie błagaj go o jego miłość. Kiedy widzisz, że więź, którą zbudowałaś ze swoją rodziną opiera się głównie na szantażu emocjonalnym, pozwól sobie na odrobinę dystansu między Tobą, a pozostałymi osobami.

Jeśli zauważysz, że Twoja praca wpływa na Twoje zdrowie, nadszedł najwyższy czas na podjęcie naprawdę radykalnych posunięć.

Są jednak także okoliczności lub chwile, w których wszystkie te problemy mogą się ze sobą wiązać, czego efektem może być naprawdę trudna do przezwyciężenia, przytłaczająca sytuacja.

Burza w głowie

Fatalna atmosfera w pracy, trudne relacje osobiste lub brak wsparcia ze strony otoczenia mogą zmusić Cię do tego, aby zostawić wszystko i wykonać swoisty „restart” swojego życia.

Taka decyzja będzie naprawdę aktem olbrzymiej odwagi, który jednak będzie w stanie w pełni zdefiniować Cię od nowa.

Nie zapominaj zatem o tym, że filarem własnego życia jesteś tylko Ty. Jeśli pozwolisz sobie na porażkę, wszystko inne także prędzej, czy później się załamie. Pora zatem wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać.

Klucz do zmian na lepsze

Poinformuj ludzi ze swojego otoczenia o tym, jak odbierasz daną sytuację. Bądź asertywna i otwórz dyskusję na temat swoich potrzeb, tego jak się czujesz i przez co musisz przechodzić.

Jeśli nie widzisz żadnej zmiany w jakąkolwiek stronę, jeśli cała sytuacja pozostanie dalej taka sama pomimo wyjaśnienia swoich odczuć, to nadszedł czas, aby zostawić wszystko i ruszyć przed siebie.

Płacz, jeśli tego potrzebujesz, bo łzy mogą skutecznie złagodzić obciążenie emocjonalne. Ale spróbuj również sobie zwizualizować przyszłość taką, o jakiej marzysz. Wyobraź sobie to, jak chcesz żyć już za kilka najbliższych miesięcy. Pomyśl o tym, że będziesz szczęśliwa, spokojna i zrównoważona.

Przeczytaj także: Zwiększ swoja samoocenę – kilka porad

To, na co zasługujesz to po prostu spokój. Połóż kres burzom szalejącym w Twoim życiu. Aby to osiągnąć, nie masz innego wyjścia: musisz zostawić wszystko i stworzyć nowy horyzont dla swojego życia.

Wszystko, co musisz zrobić, jest w pełni realistyczne i osiągalne. Pamiętaj, że wprawdzie nie będzie to łatwa droga, ale cokolwiek zrobisz, to efekt końcowy z pewnością będzie tego wart.