Złodzieje szczęścia - wyeliminuj trzy negatywne emocje!

Wiele negatywnych emocji, które często powstrzymują nas od skutecznego działania na naszą rzecz jest nam narzucanych z zewnątrz. Postaraj się je rozpoznać i zneutralizować, a będziesz mogła zaznać prawdziwego szczęścia
Złodzieje szczęścia - wyeliminuj trzy negatywne emocje!

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jak często czujesz się uwięziona przez uczucia, które pozbawiają Cię szczęścia? Ile tak naprawdę istnieje emocji, które prawdziwego szczęścia nie pozwalają nam zaznać choćby na chwilę? Jest ich całe mnóstwo.

Należy stwierdzić, że ludzie, którzy każdego dnia nas zewsząd otaczają, mają na nas duży wpływ czy tego chcemy, czy nie. To, co wypełnia ich wnętrze z czasem wychodzi na zewnątrz i staje się częścią nas. Ma bezpośredni wpływ na kreowanie naszej osobowości.

Rodzina podświadomie przekazuje Ci pewne wartości i role, zostają Ci one narzucone i w swoim życiu podświadomie będziesz zmierzać do ich wypełnienia. Twoi przyjaciele z kolei wpływają na Twój sposób postrzegania świata, wyznawane wartości i opinie na temat tego, co jest dobre i co jest złe.

Nie oznacza to wcale, że otaczające Cię osoby nie życzą Ci dobrze. Tak już działają interakcje z innymi. Jednak powinnaś być tego przekazu świadoma i starać się selekcjonować te wartości, które mogą przybliżyć Cię do osiągnięcia szczęścia.

Postaraj się więc analizować towarzyszące Ci emocje, nazywać je po imieniu i lokalizować osoby, od których one pochodzą. Nie pozwól, by cokolwiek lub ktokolwiek oddalił Cię od prawdziwego szczęścia.

1. Złodzieje szczęścia – poczucie winy

Jeżeli w swoim życiu chcesz zaznać prawdziwego szczęścia, powinnaś jak ognia unikać narzucanego przez innych poczucia winy. Niesłuszne poczucie winy to najsilniejsza broń wymierzona w uczucie szczęścia. Po prostu nie pozwala się nim cieszyć.

Palce wskazujące - poczucie winy

To bardziej niż pewne, że spotkasz w życiu wiele osób, które zrobią wszystko, by zrzucić na Ciebie winę za ich różne niedociągnięcia i braki. Problem stanowi fakt, że poczucie winy zakorzenia się bardzo głęboko w naszej podświadomości i może nie wyjść stamtąd przez wiele lat. 

Kiedy inni narzucają Ci maskę osoby winnej, po jakimś czasie będziesz mogła zauważyć, że podświadomie wypełniasz rolę. Spójrz w lustro. Kogo widzisz? Spuszczone ramiona, przygarbiona postawa. Tak właśnie wygląda człowiek przekonany o swojej winie.

Nie obawiaj się jednak zanadto. To uczucie i tendencja są możliwe do wyeliminowania. Kiedy znów najdzie Cie uczucie, że jesteś czemuś winna, zatrzymaj się i zastanów nad źródłem. Dlaczego tak się czujesz? Czy ktoś z zewnątrz miał na to wpływ?

Przeczytaj również podobny artykuł: Ciągłe poczucie winy i zły nastrój (depresja maskowana)

Czy czujesz się winna dlatego, że rzeczywiście w czymś nie dopisałaś, czy po prostu ktoś po raz kolejny narzucił Ci maskę winowajcy? Zastanów się dobrze, bo odpowiedzi na te pytania pomogą Ci się uwolnić i zacząć zaznawać szczęścia.

Tak więc po przemyśleniu sprawy wyraź swoją miłość do tych, którzy na nią zasługują. Jednak jeśli rozpoznasz osobę, która uczuciem miłości posługuje się, aby skutecznie Cie kontrolować, wyraź jasno, że nie będziesz tolerować takiego postępowania.

Nie chodzi o to, by w jakiś sposób zmieniać wyznawane przez Ciebie wartości, ale raczej o praktykowanie tego, co wyjdzie Ci na dobre. Pamiętaj, że największym błędem, jaki możesz popełnić, jest spędzanie własnego życia na odgrywaniu ról narzuconych Ci przez innych.

2. Paraliżujące uczucie wstydu

Kiedy popełniasz błąd lub kogoś ranisz, uczucie wstydu jest jak najbardziej poprawną i zdrową reakcją. Uczucie to jest pożądane w określonych sytuacjach i pomaga czasem na przykład podejmować dobre rozsądne decyzje.

Zawstydzona kobieta traci drogę do szczęścia

Czasem jednak uczucie wstydu może towarzyszyć w innych chwilach. W chwilach, gdy robimy coś, co inni uważają za złe, ale w naszych oczach takie nie jest. Towarzyszy również osobom, które po prostu czują się gorsze lub mniej odważne od innych. I tutaj zaczyna się problem.

Zatrzymaj się na chwilkę i zastanów. Czy ten rodzaj wstydu powstrzymuje Cię od skutecznego działania? Czy zamiast umówić się z ważną dla Ciebie osobą zostajesz w domu, bo uważasz się za osobę mało wartościową? Skąd bierze się to uczucie?

Być może ktoś kiedyś wywołał w Tobie tak silne uczucie wstydu, że teraz każda podobna sytuacja wywołuje jednakowy efekt i teraz odczuwasz to samo. Pamiętaj, że to Ty powinnaś stanowić dla siebie odpowiedniego przewodnika.

Przeczytaj również podobny artykuł: Toksyczni przyjaciele – Jak ich rozpoznać?

Tak więc jedyny moment, w którym powinnaś odczuwać uczucie wstydu to ten, który Ty sama uznasz za odpowiedni i właściwy. To Ty sama powinnaś być świadoma, czy podjęte przez Ciebie decyzje rzeczywiście powinny wywoływać uczucie wstydu.

Naucz się więc rozpoznawać kiedy wstyd jest wskazany i znajduje swoje uzasadnienie, a kiedy wyłącznie jest rezultatem szkodliwej działalności innych.

3. Żywienie urazy

Uraza to silne uczucie, które pozbawia szczęścia naprawdę wiele osób. Kiedy pojawia się to uczucie? Kiedy inne osoby nie zachowują się tak, jak byś tego oczekiwała lub kiedy inni nie doceniają wysiłku, który włożyłaś w wykonanie jakiegoś zadania.

Urażona kobieta

Problem z żywieniem urazy polega na tym, że bierze ono swój początek w tym, czego Ty oczekujesz. Wiele osób żyje w swoim przeświadczeniu nieomylności, uważają, że ich punkt widzenia jest tym właściwym i to może im wyrządzać krzywdę.

Naucz się oddalać od siebie uczucie urazy. Pamiętaj, że uraza powstała na skutek tego, że oczekiwałaś od innych zbyt wiele lub dałaś z siebie za dużo, by zyskać sobie ich akceptację. Oba działania są błędne i wywołują urazy.

Z pewnością nienawidzisz tego uczucia, ale nie chce ono zniknąć, wciąż Ci towarzyszy. Postaraj się więc odkryć jego korzenie i znajdź swój własny sposób na pozbycie się go z Twojego życia. Możliwe, że będzie to miało związek z przewartościowaniem Twoich wymagań względem siebie i innych.

W wielu przypadkach rozwiązanie będzie polegało po prostu na porzuceniu pewnych schematów. Gdy zostaną już daleko za Tobą, na nowo będziesz mogła skupić się na swoim osobistym rozwoju, na tworzeniu swej drogi do prawdziwego szczęścia.

Wyzbycie się urazy u innych osób być może będzie wymagało większych wysiłków. Niezależnie jednak od tego, jaką drogę przyjdzie Ci przebyć, wiedz, że warto zdobywać się na wysiłki.

Bądź gotowa zrobić to, co okaże się konieczne dla uwolnienia negatywnych emocji. Jeśli przyjdzie Ci odbyć z kimś trudną rozmowę, nie wahaj się tego zrobić. Jeśli trzeba będzie płakać, płacz, a jeśli ze złości uderzyć poduszkę, to bij z całych sił.

Złość złością, pamiętaj jednak, że najlepszym sposobem pozbycia się urazy jest szczere okazywanie miłości. Najlepiej więc zrobisz odkładając na bok wszelkie kłótnie, waśnie i rozpoczęte wojny.

Szczęścia pozbawiasz się sama

Po krótkim omówieniu tych trzech podstawowych negatywnych emocji odpowiedzialnych za brak szczęścia, pragniemy, byś pamiętała o jednej najważniejszej zasadzie. Otóż decyzja zawsze należy do Ciebie. To od Ciebie zależy poziom szczęścia, jaki będziesz odczuwać w życiu.

To, co musisz zrobić, to nie pozwolić, by inni decydowali o Twoim losie. To Ty jesteś dla siebie najlepszym przewodnikiem.

Nie pozwól więc innym, by definiowali Twój stan emocjonalny i manipulowali Twój sposób postępowania. Podejmuj własne dojrzałe decyzje i twórz swój indywidualny szlak prowadzący do szczęścia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.