Ziołowe herbaty na zapalenie pęcherza

Aby złagodzić dyskomfort związany z zapaleniem pęcherza moczowego, spróbuj wykorzystać właściwości antybakteryjne tych ziół.
Ziołowe herbaty na zapalenie pęcherza

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ziołowe herbaty mają wiele właściwości prozdrowotnych. Są one niezwykle pomocne w oczyszczeniu pęcherza, zmniejszeniu stanu zapalnego i złagodzeniu uczucia pieczenia.

Infekcja pęcherza jest terminem medycznym dla zapalenia pęcherza moczowego. Jest to choroba, która zwykle jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym. Czasami może powstać również w reakcji na pewne czynniki drażniące.

W tym artykule podzielimy się pięcioma przepisami na ziołowe herbaty, które są niezwykle skuteczne w leczeniu zapalenia pęcherza.

Czytaj dalej!

Zapalenie pęcherza najczęściej dotyka kobiety, ponieważ mają one krótszą cewkę moczową. Ich budowa anatomiczna ułatwia ponadto mikroorganizmom wniknięcie do dróg moczowych. W mniejszym stopniu może jednak wpływać także na mężczyzn.

Objawy mogą się różnić w zależności od osoby i w zależności od stopnia zaawansowania tej przypadłości. Zazwyczaj zapaleniu pęcherza towarzyszy uczucie pieczenia podczas oddawania moczu i ból w dolnej części brzucha.

Infekcję zazwyczaj leczy się w krótkim czasie, nawet bez specjalnych leków. Ważne jest jednak, aby jej nie zaniedbać, ponieważ może stać się bardzo poważnym problemem, gdy rozprzestrzeni się na twoje nerki.

Oprócz konwencjonalnych antybiotyków istnieją pewne naturalne metody leczenia, które pomagają skutecznie kontrolować zapalenie pęcherza moczowego. W dzisiejszym artykule podzielimy się z tobą pięcioma cennymi ziołami. Warto je wypróbować następnym razem, gdy zauważysz pierwsze objawy zapalenia pęcherza.

Ziołowe herbaty na zapalenie pęcherza

1-Echinacea- Jeżówka

Echinacea to wspaniała roślina, która ma właściwości antybiotyczne i przeciwbólowe, które mogą pomóc w leczeniu infekcji dróg moczowych. Zwiększa ochronę organizmu przed bakteriami i przyspiesza proces powrotu do zdrowia. Warto spożywać ją regularnie w formie aromatycznej herbaty.

Herbaty ziołowe - jeżówka

Składniki

  • 1 łyżeczka echinacei (5 g)
    Kubek wody (250 ml)

Przygotowanie

Dodaj jedną łyżeczkę echinacei do szklanki wody i zagotuj.
Następnie po zagotowaniu należy usunąć z ognia i pozostawić na 10 minut przed odcedzeniem.

Jak ją spożywać?

Pij dwie lub trzy filiżanki herbaty Echinacea dziennie.
Powtarzaj tak długo, aż Twoje zapalenie pęcherza moczowego zostanie złagodzone.

Uwaga: nie mieszaj tego napoju z kofeiną. Unikaj picia zbyt dużo, ponieważ może wywołać reakcję alergiczną.

Czytaj dalej: Stan zapalny pęcherza- jak mu zaradzić naturalnymi metodami

2-Mniszek lekarski

Herbatka z mniszka lekarskiego jest naturalnym lekarstwem na zapalenie pęcherza moczowego i z pewnością złagodzi bolesne oddawanie moczu, które mu towarzyszy.

Jego właściwości moczopędne zwiększają produkcję moczu, a także pomagają efektywnie wyeliminować bakterie z dróg moczowych.

Składniki

  • 1 łyżeczka mniszka lekarskiego (5 g)
    Kubek wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Dodaj łyżeczkę mniszka lekarskiego do kubka wrzącej wody.
  • Następnie przykryj i pozostaw do naciągnięcia przez 10 do 15 minut, następnie odcedź płyn.

Jak ją spożywać?

Pij dwie filiżanki tej herbaty dziennie, aż objawy się złagodzą

3-Majeranek

Majeranek zawiera związek znany jako hydrochinon, który ma działanie antybiotyczne. Pomaga on zwalczyć uporczywe infekcje dróg moczowych.
Ten związek pomaga oczyścić pęcherz i zmniejsza stan zapalny i uczucie pieczenia.

Majeranek

Składniki

  • 1 łyżeczka majeranku (5 g)
    Kubek wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Dodaj majeranek do kubka wrzącej wody i przykryj.
  • Następnie pozostaw herbatę do “naciągnięcia” na 10 minut i odcedź płyn.

Jak ją spożywać?

Pij tę herbatę przy pierwszych oznakach zapalenia pęcherza. Powtarzaj kurację dwa do trzech razy dziennie.

4-Tymianek

Tymianek jest leczniczym ziołem o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych, które pomagają oczyścić pęcherz, gdy masz zapalenie pęcherza.

Jego związki zmniejszają rozwój bakterii i pomagają zminimalizować pieczenie i dyskomfort związany z oddawaniem moczu. Tymianek ma także właściwości rozgrzewające i ułatwiające zasypianie.

Składniki

  • 1 łyżeczka tymianku (5 g)
  • Kubek wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Dodaj łyżeczkę tymianku do szklanki wody i zagotuj.
  • Następnie zdejmij z ognia, przykryj i pozostaw do naciągnięcia na 10 minut.
  • Po tym czasie odcedź i podawaj herbatę na ciepło.

Jak ją spożywać?

Wypij tę herbatę przy pierwszych oznakach infekcji. Powtarzaj kurację dwa razy dziennie.
Uwaga: Unikaj tego rozwiązania, jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego lub jesteś w ciąży.

5-Malwa

Malwa to roślina, która jest bogata w garbniki i antocyjany. Są to związki, które pomagają zmniejszyć stan zapalny pęcherza podczas infekcji i pełnią w organizmie funkcje ochronne.
Substancje te mogą uspokoić dyskomfort i ból podczas oddawania moczu. Ponadto związki śluzowe zawarte w tej roślinie zadziałają osłonowo.

Ziołowe herbaty - malwa

Składniki

  • 1 łyżeczka suszonych kwiatów malwy (5 g)
  • Kubek wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Dodaj wysuszone kwiaty do kubka z wodą i doprowadź do wrzenia.
  • Następnie zmniejsz ogień do niskiego poziomu i gotuj na wolnym ogniu od trzech do pięciu minut.
  • Zdejmij herbatę z ognia, przykryj i pozostaw na 10 minut aby jeszcze bardziej naciągnęła.

Jak ją spożywać?

Odcedź herbatę ziołową i popijaj ją około dwa razy dziennie.

Podsumowanie

Czy czujesz ciągłą potrzebę chodzenia do łazienki? Czy oddajesz mocz w małych ilościach i odczuwasz ponadto nieprzyjemne pieczenie? Są to częste objawy zapalenia pęcherza moczowego. Wypróbuj ziołowe herbaty – jeden z najlepszych i sprawdzonych przez lata sposobów leczenia!

Jeśli jednak cierpisz na uporczywe zapalenie, a jego objawy nie ustępują – koniecznie skonsultuj się z lekarzem! 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abascal, K., & Yarnell, E. (2008). Botanical medicine for cystitis. Alternative and Complementary Therapies. https://doi.org/10.1089/act.2008.14203
  • Hudson JB. Applications of the phytomedicine Echinacea purpurea (Purple Coneflower) in infectious diseases. J Biomed Biotechnol. 2012;2012:769896. doi:10.1155/2012/769896
  • Clare BA, Conroy RS, Spelman K. The diuretic effect in human subjects of an extract of Taraxacum officinale folium over a single day. J Altern Complement Med. 2009;15(8):929–934. doi:10.1089/acm.2008.0152
  • Lee, J. H., Kim, Y. G., & Lee, J. (2017). Carvacrol-rich oregano oil and thymol-rich thyme red oil inhibit biofilm formation and the virulence of uropathogenic Escherichia coli. Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1111/jam.13602

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.