Zioła na nadciśnienie - 5 skutecznych remediów

Nadciśnienie tętnicze można w pewnym stopniu kontrolować poprzez właściwy dobór roślin leczniczych i ziół. W tym artykule odnajdziesz proste przepisy na skuteczne, naturalne ziołowe remedia. Nie obejdzie się jednak bez dobrego odżywiania i aktywności fizycznej.
Zioła na nadciśnienie - 5 skutecznych remediów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy zioła na nadciśnienie naprawdę są pomocne i czym właściwie jest to schorzenie? Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie krwi w tętnicach.  Występuje, gdy ciśnienie krwi wzrasta powyżej poziomu uznanego za właściwy.

Nauka posunęła się naprzód, co do niektórych z czynników wyzwalających nadciśnienie. Jednak trudno jest dokładnie ustalić, co wywołuje je w danym przypadku. Może zarówno mieć podstawy genetyczne, jak i być wywołane czynnikami z zewnątrz.

Niezwykle istotna w zwalczaniu wysokiego ciśnienia jest zmiana stylu życia, w tym mogą okazać się przydatne zioła na nadciśnienie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadciśnienie dotyczy dziś ponad miliarda ludzi na świecie. Nie jest to dolegliwość zakaźna, natomiast może być śmiertelna, bowiem jak podają statystyki wywołuje 9 milionów zgonów rocznie.

Kiedy lekceważymy i nie kontrolujemy ciśnienia krwi: ryzykujemy wystąpienie zawału mięśnia sercowego, udaru i schorzeń nerek. Jeśli jednak dokładnie przyjrzymy się naszemu ciśnieniu i będziemy systematycznie je badać – jesteśmy w stanie zapobiec wielu przykrościom.

Oprócz odpowiednich leków, przepisanych przez specjalistów na wysokie ciśnienie: możemy i powinniśmy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną.

Oprócz tego, warto poznać różnorodne zioła na nadciśnienie, które przedstawiamy w tym artykule.

Walka z nadciśnieniem tętniczym

Wysokie poziomy insuliny, leptyny i kwasu moczowego są szczególnie związane z nadciśnieniem. Przy diecie bogatej w cukry i przetworzoną żywność zauważymy w naszym organizmie: podwyższone poziomy wymienionych pierwiastków. Jeśli dołączymy do tego nadwagę, miażdżycę (sztywność tętnic) i stres: po cichu przywołujemy do siebie nadciśnienie i podupadamy na zdrowiu.

Wszystkie zabiegi i kurację mające na celu zwalczenie nadciśnienia – wymagają od nas przyjęcia diety bogatej w składniki odżywcze, o zrównoważonej ilości soli i potasu, oprócz tego diety bogatej w magnez i w zdrowe tłuszcze.

To nie wszystko, bowiem równie istotny jest aktywny tyb życia, regularne ćwiczenia i jak najmniejsze dawki stresu.

naadciśnienie

Parametry warte zapamiętania

Kiedy powinniśmy zacząć się martwić? Uważa się, że stan przednadciśnieniowy pojawia się, gdy skurczowe ciśnienie krwi wynosi od 120 do 139 mm Hg; natomiast rozkurczowe ciśnienie równa się od 80 do 90 mm Hg.

Co istotne, stan przednadciśnieniowy nie powinien być traktowany lekami, ale właśnie zmianą sposobu odżywiania i codzienną, zdrową rutyną.

Kiedy ciśnienie wynosi pomiędzy 140/90 a 159/99 mm Hg, mamy do czynienia z nadciśnieniem pierwotnym. Dotyczy ono 90 lub nawet 95% przypadków i wiąże się z kilkoma konkretnymi czynnikami. Dlatego pamiętaj, że niezależnie od decyzji przyjmowania leków bądź nie: konieczna jest rozwaga w diecie i sposobie życia.

Nadciśnienie tętnicze umiarkowane wynosi 160/100 mm Hg.  Z nadciśnieniem tętniczym ciężkim mamy do czynienia przy więcej niż 180/110 mm Hg.

Rośliny i zioła na nadciśnienie tętnicze

Możemy sobie pomóc wykorzystując to co oferuję nam Matka Natura, także w kontekście kontrolowania wysokiego ciśnienia krwi. Rośliny i zioła na nadciśnienie to fantastyczni sprzymierzeńcy, którzy małym kosztem i przy przyjemnym smaku i aromacie pomogą zwalczyć problemy z tym związane.

Jeśli zmagasz się już z wysokim ciśnieniem lub ewidentnym nadciśnieniem tętniczym – skorzystaj z proponowanych przez nas naparów i infuzji, które znajdziesz poniżej.

1. Napar z liści oliwnych

Drzewo oliwne stanowi źródło nie tylko powszechnej oliwy z oliwek, jednego z najzdrowszych tłuszczy, który pozwala uniknąć miażdżycy. Przede wszystkim liście oliwne mogą zostać wykorzystane w zwalczaniu nadciśnienia.  Dowiedz się jak przygotować własną oliwkową herbatę.

Składniki

  • 1 łyżeczka suszonych liści oliwnych (5 g)
  • 2 szklanki wody (500 ml)

Przygotowanie

  • Na wstępie, w garnuszku zagotuj wodę i dodaj do niej liście oliwne.
  • Usuń napar z ognia i pozwól mieszance chwilę odpocząć: około 10 minut. Kiedy zauważysz, że napar nabiera bursztynowej barwy, oznacza to jego gotowość.
  • Następnie odcedź napar. Bardzo ważne jest nie spożywanie już posiłków przed pójściem spać.
  • Z samego rana wypij przygotowany napój.

Wskazówka: oprócz suszonych liści, znajdziemy też na płynne ekstrakty z liści oliwnych.

2. Zioła na nadciśnienie: skrzyp i rumianek

Napar stanowiący połączenie rumianku i popularnego skrzypu polnego świetnie sprawdzi się w walce z nadciśnieniem. Rumianek bowiem jest powszechnie znany ze swoich właściwości relaksujących. W towarzystwie moczopędnego skrzypu pozwolą Ci należycie kontrolować ciśnienie krwi.

skrzyp polny na nadciśnienie

Składniki

  • 1 łyżka suszonych kwiatów rumianku (15 g)
  • 1 łyżka liści skrzypu (15 g)
  • 2 szklanki wody (500 ml)

Przygotowanie

  • Na początku podgrzej wodę i kiedy osiągnie wrzenie: dodaj zioła na nadciśnienie.
  • Pozwól im parzyć się przez 3 minuty, następnie przecedź i przygotuj się do konsumpcji!
  • Napar ten może być szczególnie pożyteczny, kiedy rozpoczynamy i kończymy nim nasz dzień.

3. Rozmaryn i czosnek

Niektóre zioła na nadciśnienie świetnie czują się w towarzystwie czosnku, stąd prezentowane tutaj połączenie składników.

Rozmaryn wykazuje wyśmienite właściwości hipotensyjne. Jest również bogaty w flawonoidy, które poprawiają krążenie krwi i zapobiegają sztywności tętnic (miażdżycy).

Jeśli połączony zostanie z czosnkiem, który jest kwintesencją hipoglikemicznych i hipotensyjnych właściwości: zwiększona zostanie moc sprawcza naparu, w walce z nadciśnieniem.

Składniki

  • 4 szklanki wody (1 litr)
  • 1 łyżka suszonych liści rozmarynu (15 g)
  • 5 ząbków czosnku

Przygotowanie

  • Oczywiście na początku zagotuj wodę. Dodaj do niej liście rozmarynu i ząbki czosnku. Gotuj przez 5 minut.
  • Zdejmij z ognia i pozwól naparowi odpocząć przez 15 minut.
  • Popijaj tę zdrowotną herbatę z rozmarynu i czosnku przez cały dzień.
  • Co więcej, pamiętaj aby dodawać te składniki do swoich posiłków. To również pomaga w walce z nadciśnieniem.

4. Granat na nadciśnienie

W praktyce granat jest jagodą i stanowi najbogatsze źródło antyoksydantów wśród owoców.

Ma nieskończoną ilość zalet dla naszego zdrowia w tym bogactwo w przeciwutleniacze i potas, dzięki czemu świetnie sprawdza się w walce z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą i złym cholesterolem (LDL).

Aby w pełni wykorzystać jego zalety, możemy przygotować pożywne smoothie.

Składniki

  • 1 łyżka stołowa nasion granatu (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Zblenduj ze wodę i nasiona granatu ze sobą. Nie musisz przecedzać powstałej mieszanki.
  • Alternatywny sposób: Jeśli posiadasz sokowirówkę, możesz wykorzystać ją do wytworzenia soku z granatu.

5. Rośliny i zioła na nadciśnienie – liść laurowy

Ostatni będą pierwszymi. W języku polskim liść laurowy występuje pod przepiękną, słowiańską nazwą: wawrzynu. Stanowi on niezwykle ważny składnik diety śródziemnomorskiej. Jest też mocno zaakcentowany w tamtejszej kulturze. Wieńce laurowe stosuje się tuż po obronie tytułu naukowego i ukończeniu studiów.

Wieńce laurowe stanowiły nagrodę zwycięstwa w równej walce. Ozdabiano nimi głowy zwycięzców na igrzyskach w Grecji i Rzymie.

Estetyka to nie wszystko. Wawrzyn bogaty jest w potas i magnez, dwa podstawowe minerały wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia i sztywności tętnic. Aby skorzystać z jego zalet, możemy przygotować smaczny napar, który sprawdzi się też jako lek przeciw bólowi żołądka.

Składniki

  • 2 liście laurowe
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Do kubka z wrzącą wodą dodaj liście laurowe i odstaw na 10 minut. Pozwól im zaparzyć się należycie.
  • Powinniśmy spożywać 4 filiżanki naparu dziennie.

Wysokie ciśnienie powoduje zazwyczaj bóle głowy oraz uczucie osłabienia organizmu. Pamiętaj o kontrolach, odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Wymienione w artykule rośliny i zioła na nadciśnienie okażą się bardzo pomocne, ale tylko jeśli uzupełnione będą wyżej wymienionymi nawykami.

Wybierz ulubiony napar i zapewnij sobie stabilne ciśnienie krwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez Alarcón E, Olivo Madera L, Guevara Soláez A. Sobrepeso y obesidad, diabetes e hipertensión como factor de riesgo de alteraciones cardiovasculares. Bogotá: Universidad Cooperativa de Colombia, 2020.
  • Mateo-Rivera I, Jiménez-Corona A. Plantas medicinales usadas en la terapéutica de pacientes con hipertensión y diabetes mellitus tipo II, de la región indígena Tepehuana. Boletín Científico de la Escuela Superior de Huejutla. 2019; 13(7): 30-36.
  • Muñiz Guille Magalis, Romero Muñiz Yilian. Control de hipertensos con fitoterapia y auriculoterapia. Rev Cubana Enfermer. 2004;  20(1): 1-1.
  • Pacheco-Romero J. Hipertensión arterial en diferentes edades de la mujer. An. Fac. med.  2010;  71(4): 257-264.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.