Zgaga - co jeść, kiedy nam dokucza

Rozmaita żywność może różnie wpływać na różnych ludzi. Kiedy chodzi o opanowanie zgagi, poniższe składniki uczynią cuda w kontrolowaniu kwasów żołądkowych.
Zgaga  - co jeść, kiedy nam dokucza

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Zgaga, czyli piekący ból pod mostkiem, to jedna z najczęstszych motywacji wizyty u lekarza w XXI wieku. Zgaga zwykle pojawia się po jedzeniu, szczególnie po dużych posiłkach.

Może być nazywana nowoczesnym zniedołężnieniem, nie dlatego, że jest to nowe zjawisko, lecz dlatego, że cierpimy na nią bardziej wraz z postępującym czasem. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy się podzielić tym, co warto jeść kiedy doskwiera nam zgaga.

Co powoduje nadkwaśność żołądka?

Zgaga to uczucie ostrego pieczenia lub bólu w przełyku. Zwykle pojawia się w jego dolnej części, niedaleko żołądka. Zgaga jest powodowana przez cofanie się kwasu żołądkowego.

Brzuch mężczyzny

Palenie rozpoczyna się w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach może dotrzeć nawet to szyi, szczęki lub języka.

Głównymi przyczynami nadkwasoty jest:

  • Stres, niepokój, szybkie tempo życia
  • Dieta bogata w tłuszcze nasycone
  • Jadanie szybko oraz bez odpowiedniego przeżuwania
  • Pomijanie posiłków (to zmienia Twój rytm trawienny)
  • Jadanie zbyt dużo żywności przetworzonej i bogatej w węglowodany
  • Nadużywanie alkoholu
  • Palenie tytoniu
  • Siedzący tryb życia
  • Brak snu
  • Bakteria Helicobacter pylori

Jak widzisz, wiele z powyższych przyczyn to nic innego jak nasze codzienne nawyki.

Możemy mieć na nie wpływ oraz uniknąć poważniejszych dolegliwości, takich jak wrzody czy nieżyt żołądka. Wszystko, co musimy zrobić to zmienić nasze przyzwyczajenia.

Żywność, której zgaga nie lubi

Nadkwaśność żołądka może być dość irytująca. Może nam nawet uniemożliwiać wykonywanie prostych, codziennych czynności.

To prawda, że zwykle nie mamy ochotę na jedzenie, kiedy dokucza nam zgaga, Mimo to, przedstawiamy kilka rodzajów żywności, które mogą uspokoić jej symptomy.

Owies

To zboże jest zwykle jadane na śniadanie. Daje nam uczucie sytości oraz łagodzi pieczenie spowodowane przez kwasy żołądkowe. Dobrą wiadomością jest to, że możesz jeść owies za każdym razem, kiedy poczujesz głód. Zalecamy dodanie do niego rodzynek.

Nie obawiaj się żadnych niechcianych reakcji. Owies wchłania kwas wydzielany przez rodzynki.

Imbir

Powinieneś zawsze stosować imbir z umiarem, ze względu na jego intensywny smak. Pomimo tego, to jeden z najlepszych środków na walkę z kwasem żołądkowym. Działa przeciwzapalnie na tkanki żołądkowo-jelitowe. 

Korzeń imbiru

Po prostu zetrzyj mały kawałek tego korzenia oraz zrób herbatę imbirową. Możesz też go dodać do potraw lub smoothie. Nada jedzeniu cytrusowego posmaku.

Aloes

To jeden z najlepszych naturalnych sposobów na rany, które wymagają leczenia. Kiedy doskwiera nam zgaga, nasz przełyk jest narażony na uszkodzenia. To wtedy właśnie potrzebujemy aloesu.

Niektórzy wolą jeść miąższ bezpośrednio z łodygi. Może być on jadany sam lub dodawany do soków. Inni jadają kupione produkty zawierające żel z aloesu.

Sałatka warzywna

Warzywa liściaste, takie jak sałata czy rukola, są niezwykle ważne. Posiadają zdolność łagodzenia uczucia palenia oraz bólu spowodowanego przez kwas. Zalecamy unikanie dodawania do sałatki cebuli, pomidorów, sera czy sosów. Najlepiej doprawiać sałatki szczyptą soli i oliwą z oliwek.

Zielona sałatka

Czosnek to jeden z tych składników, który zawsze powinien znaleźć się w naszej sałatce. Zawiera dużo wody i jest znakomitym źródłem błonnika. Ponadto hamuje nasz apetyt.

Banany

To dobry owoc na przekąskę rano lub popołudniem. pH bananów wynosi 5,6. Oznacza to, że to jedzenie, które łagodzi wydzielanie kwasów. Mimo to, zgaga u niektórych osób ulega pogłębieniu po zjedzeniu banana.

Powinieneś zatem po zjedzeniu banana uważnie obserwować czy Twoja zgaga zanika lub jest intensywniejsza.

Arbuz

Kiedy dokucza Ci zgaga, podobnie jak banan, arbuz może Ci pomóc w jej złagodzeniu. To prawda, że owoc ten składa się głównie z wody. Lecz reguluje on również poziom kwasów w Twoim żołądku.

Możesz jadać kawałek arbuza po obiedzie lub kolacji. Następnie, podobnie jak w przypadku banana, zobacz czy działa w prawidłowy sposób, czy nie.

Koper włoski

Ta lecznicza roślina jest niezawodna. Nie tylko bogata w składniki odżywcze, ale i wspomagająca trawienie, ma delikatny smak oraz chrupiącą konsystencję. Możesz cieszyć się nią dodając do sałatek, zup, ciastek warzywnych oraz sosów.

Koper włoski

Pokrój fenkuł na cienkie plasterki. Następnie zmieszaj z rukolą i szpinakiem. Dopraw oliwą z oliwek oraz podaj do stołu.

Kurczak lub indyk

Białe mięso to zdecydowanie lepsza opcja, kiedy dolega Ci zgaga. Najlepiej spożywać je zapiekane lub grillowane. Nigdy nie smaż białego mięsa i nie jadaj ze skórką, ponieważ przygotowane w ten sposób posiada wysoką zawartość tłuszczów.

Ryby i owoce morza

Zasada dotycząca białego mięsa odnosi się również do owoców morza. Nigdy nie jadaj ich smażonych. Spośród najciekawszych opcji polecamy krewetki i łososia. Byłoby również lepiej, gdyby były dzikie, a nie hodowlane.

Gotowane warzywa

Poza spożywaniem surowych warzyw w sałatkach, możemy jeść je gotowane. Dobrym przykładem jest kapusta, szparagi i brokuł.

Szparagi i pomidory

Zalecamy Ci jedzenie warzyw korzeniowych, takich jak marchew czy buraki. Te warzywa powinny być zawsze ugotowane.

Ryż

Kuskus, kasz bulgur lub ryż mogą być zaliczane do tej grupy. W przypadku ryżu, najlepszy jest pełnowartościowy lub brązowy. To wszystko okaże się bardzo przydatne w walce ze zgagą.

Pamiętaj o jedzeniu szklanki ryżu wraz z gotowanymi warzywami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Graczyk, M., Kuźmiński, Andrzej Przybyszewski, M., Żbikowska-Gotz, M., Sławińska, A., & Bartuzi, Z. (2009). Skład nacieku zapalnego błony śluzowej żołądka u chorych z alergią pokarmową – Współczesna Alergologia info – Resmedica.pl.
  • Tarnowski, W. (2009). Łagodne choroby przełyku leczone chirurgicznie. Postępy Nauk Medycznych.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.