Zespół złamanego serca – 5 ważnych informacji

Styczeń 11, 2018
Choć zespół złamanego serca występuje częściej u kobiet, mężczyźni również mogą się borykać z tym problemem jeśli przebyli wcześniej jakieś choroby serca lub jeśli doświadczają silnego stresu.

Choć zespół złamanego serca może wywoływać poetyckie skojarzenia, w rzeczywistości określenie to dotyczy schorzenia, które zostało dopiero niedawno wprowadzone do terminologii medycznej.

W latach 90-tych ubiegłego wieku, pewien japoński lekarz po raz pierwszy opublikował naukowe badania dotyczące kardiomiopatii stresowej, która od jego nazwiska jest czasem określana zespołem Takotsubo.

W swojej publikacji doktor Takotsubo opisał charakterystyczne objawy, na jakie skarżą się pacjenci, u których wystąpił zespół złamanego serca.Najczęstszym symptomem jest lekki skurcz w lewej komorze serca, który wywołuje uczucie duszności i powoduje nadmierną produkcję adrenaliny.

Nad kardiomiopatią stresową nadal są prowadzone badania ponieważ jest to mało znana choroba.

Wiadomo, że zespół Takotsubo dużo częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn oraz że bardzo często jego objawy są tak łagodne, że pacjenci w ogóle nie wymagają interwencji medycznej.

Pojawiające się symptomy zazwyczaj same ustępują po kilku dniach. Warto jednak wiedzieć, co wywołuje taki stan i jak można temu problemowi zapobiegać

Poniżej mówimy o tym, jakie najważniejsze informacje przedstawił w swoich publikacjach doktor Takotsubo.

1. Zespół złamanego serca może mieć bardziej poważne skutki u mężczyzn

Zespół złamanego serca dużo częściej jest diagnozowany u kobiet, przez co wiele osób myśli, że problem ten nie dotyczy w ogóle mężczyzn. Jest to jednak błędne przekonanie. W rzeczywistości zespół ten występuje głównie u kobiet w okresie menopauzy, a u mężczyzn niejednokrotnie przybiera dużo bardziej poważną postać.

Mężczyźni cierpiący na kardiomiopatię stresową zazwyczaj mają już zdiagnozowane inne schorzenia związane z mięśniem sercowym lub układem krwionośnym.

W przypadku obydwu płci, występowanie tego problemu jest jednak statystycznie dość rzadkie i zazwyczaj pacjenci nie zgłaszają się z jego objawami do lekarza ponieważ symptomy ustępują samoistnie.

2. Zespół złamanego serca nie prowadzi do niewydolności

W niektórych przypadkach osoba cierpiąca na zespół Takotsubo może pomylić objawy tego zaburzenia z atakiem serca ponieważ są one bardzo podobne.

serce

Po przeprowadzeniu wstępnych badań lekarz jest jednak w stanie wykluczyć atak serca ponieważ:

 • Nie występuje zakrzep blokujący żyły lub tętnice.
 • Lewa komora serca się obkurcza i przybiera stożkowaty kształt.
 • Mięsień serca ulega tymczasowemu zniekształceniu na skutek podwyższonej produkcji adrenaliny, która nie wpływa jednak na stan tętnic wieńcowych.

Najczęściej tego rodzaju atak nie wymaga pomocy lekarskiej, jednak osoby, które cierpiały w przeszłości na inne choroby serca, nie powinny ignorować tych objawów.

3. Emocjonalny atak serca

Strata, zawód, rozstanie, złe wieści lub jakiekolwiek trudne wydarzenie, które wywołuje silne emocje mogą prowadzić do wystąpienia zespołu Takotsubo.

Umysł ludzki nie jest w pełni przygotowany na trudne sytuacje i kiedy stajemy w ich obliczu, nasz mózg zaczyna produkować toksyczne połączenie hormonów, które mają negatywny wpływ na serce.

 • W jednej chwili podwyższa się gwałtownie poziom dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Te trzy katecholaminy przedostają się szybko z krwią do serca i bezpośrednio wpływają na jego mięsień.
 • Uczucie wywołane tego rodzaju atakiem jest podobne do paraliżu w klatce piersiowej, duszenia się lub zawrotów głowy.

Osoba, która doznaje ataku może nawet myśleć, że zaraz umrze. Jej emocje stają się jej wrogiem, a ona sama czuje, że nowa sytuacja znacznie ją przerasta i nie potrafi sobie poradzić z towarzyszącym temu stresem.

4. Czy zespół złamanego serca może doprowadzić do śmierci?

Choć wiele osób jest przekonanych, że na zespół złamanego serca można umrzeć, tak naprawdę nie jest to możliwe.

Warto jednak podkreślić kila rzeczy:

 • Jeśli nie nauczysz się odpowiednio reagować na stresujące sytuacje, ataki kardiomiopatii mogą się powtarzać, co po pewnym czasie może doprowadzić do poważnych problemów z mięśniem sercowym, a nawet do ataku serca.
 • Nawracająca kardiomiopatia może doprowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego.
 • Zespół Takotsubo może mieć poważne skutki w przypadku osób starszych lub pacjentów, którzy cierpią na inne choroby serca.

Na zespół złamanego serca warto patrzeć jak na znak ostrzegawczy. Potraktuj go zatem jako sygnał od organizmu, żeby bardziej o siebie zadbać, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

5. Naucz się odpowiednio reagować na przeciwności losu

Nie jesteśmy w stanie przygotować się na wszystko, co przyniesie jutro i nigdy nie wiemy jak zareagujemy na złe wiadomości.

Możemy jednak przygotować nasz umysł, aby pomógł nam szybciej opanować emocje w kryzysowym momencie. Naucz się zachowywać spokój, być odpornym i opanowanym.

Medytacja kobieta a zespół złamanego serca

Oto kilka kroków, które pomogą ci to uchronić się przed zespołem złamanego serca:

 • Wprowadzaj w życie zdrowe nawyki. Unikaj palenia, stosuj zdrową dietę i ćwicz. Dzięki temu twój mięsień sercowy będzie w lepszej kondycji.
 • Ćwicz emocje. Poszukaj odpowiednich dla ciebie technik relaksacyjnych, medytuj, stosuj mindfulness.
 • Znajdź zajęcie, które pozwoli ci uwolnić emocje, które poprawi twój nastrój i ogólne samopoczucie. Możesz tańczyć, malować, pisać, spotykać się z przyjaciółmi albo zapisać się na jakiś ciekawy kurs.

Podsumowując, zespół złamanego serca nie jest śmiertelną chorobą, ale znakiem, że powinieneś nauczyć się odpowiednio reagować na stresowe sytuacje ponieważ na dłuższą metę mogą one doprowadzić do poważnych zaburzeń, nie tylko serca.

WIĘCEJ DLA CIEBIE