Zespół eksplodującej głowy: czy znasz ten objaw?

Zespół eksplodującej głowy jest bardzo często spotykanym problemem o charakterze zdrowotnym. Na całe szczęście można go skutecznie wyleczyć za pomocą odpowiednich leków i technik relaksacyjnych.
Zespół eksplodującej głowy: czy znasz ten objaw?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zespół eksplodującej głowy to rodzaj parasomnii. Obejmuje on zjawisko w postaci nagłego przebudzenia się, po którym dana osoba doświadcza intensywnego bólu głowy. W chwilę potem następuje wrażenie gwałtownego dźwięku, coś jak wstrząs elektryczny.

Możliwe, że ktoś, kto nigdy tego nie doświadczył, może uznać to za coś dziwnego lub niezwykłego. Jednak zespół eksplodującej głowy to dość często spotykane zjawisko. Zwykle towarzyszy mu przemożne uczucie paniki, o której następnie trudno zapomnieć przez długi czas.

Zespół eksplodującej głowy jest bardzo często spotykanym problemem o charakterze zdrowotnym. Na całe szczęście można go skutecznie wyleczyć za pomocą odpowiednich leków i technik relaksacyjnych.

Zespół eksplodującej głowy zdecydowanie nie jest czymś, co można określić jako przyjemne przeżycie. Z drugiej jednak strony, nie jest to także żaden poważny stan chorobowy ani też problem neurologiczny. W rzeczywistości zespół eksplodującej głowy ma wiele wspólnego z naszym lękiem i stresem.

W naszym dzisiejszym artykule chcielibyśmy poszerzyć Twoją świadomość na temat tego rodzaju rzeczywistości, która zakłóca spokojny sen tysięcy ludzi każdej nocy.

Zespół eksplodującej głowy: czym on tak naprawdę jest?

Są ludzie, którzy mówią, że zespół eksplodującej głowy przypomina wybuch bomby. Dla innych jest to coś raczej jak bardzo mocne uderzenie w głowę lub porażenie prądem podobne do uderzenia pioruna.

Ból głowy

Jest to także dźwięk, który, nie wiedząc w jaki sposób i dlaczego, pojawia się w czyjejś głowie zaraz po wejściu w pierwszy cykl snu. Wyobraź sobie: śpisz i nagle słyszysz huk, który sprawia, że gwałtownie się budzisz. Ponadto, jakby tego było mało, temu dźwiękowi towarzyszy intensywny ból głowy i uczucie, że widzisz światła w swoim widzeniu peryferyjnym.

Pierwszą rzeczą, o której myślą ci pacjenci, jest to, że śnili lub że stracili rozum. Jednak nie jest to żadna z tych dwóch opcji.

Dziwny, ale częsty problem pojawiający się w trakcie snu

Po raz pierwszy problem ten został opisany już w 1876 roku. Dokonał tego dr Silas Weir, który opisał zarejestrowane przez siebie przypadki 50 pacjentów w uznanym w tamtych czasach czasopiśmie medycznym.

Zespół eksplodującej głowy jest zazwyczaj zjawiskiem bardziej powszechnie występującym u kobiet. Ponadto ważne jest, aby wiedzieć, że są ludzie, którzy doświadczają tego zdarzenia tylko raz w życiu. Inni pacjenci cierpią na to dosłownie każdego dnia.

Z drugiej jednak strony, należy podkreślić szczególnie istotny szczegół. Ponieważ ludzie doświadczający tego zjawiska słyszą dźwięk, który nie pochodzi spoza ich ciała, ale ma postać raczej halucynacji słuchowych, wiele osób decyduje się nie mówić nic na ten temat.

Obawiają się po prostu, że zostaną napiętnowani przez otoczenie jako osoby chore psychicznie. I dlatego może być w naszym otoczeniu o wiele więcej ludzi, którzy cierpią na zespół eksplodującej głowy. Po prostu spora część z nich nadal nie została prawidłowo zdiagnozowana. Albo po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że tę przypadłość można po prostu wyleczyć.

Jakie przyczyny wywołują zespół eksplodującej głowy?

Pamiętaj, że mówimy tutaj o problemie związanym z zasypianiem. W żadnym razie nie jest to stan neurologiczny ani psychologiczny. Jak dotąd istnieje kilka różnych teorii na temat tego, co może wywołać zespół eksplodującej głowy. Jeśli chciałbyś poznać najciekawsze z nich, to zapraszamy do lektury dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

Stres i lęk

To jest swego rodzaju konsensus, który mamy w tej chwili i który jest uznawany przez większość naukowców. Twój mózg po prostu odłącza “świadomą część” Twojego umysłu, abyś mógł zapaść w głęboki sen. Nagle, bez określonego powodu pewien wstrząs elektryczny przerywa Twoją nieaktywność neuronalną.

Stres

Kiedy jesteś w okresie intensywnego stresu, Twój mózg jest zdecydowanie nadaktywny. Stan podekscytowania przechodzi w postać chroniczną. Przekłada się to na to, że gdy nadejdzie czas odpoczynku, mózg nie jest w stanie zredukować poziomu tej “energii”. A wszystko dlatego, że aktywność mózgu osiągnęła zbyt wysoki poziom.

Dlatego też, kiedy kładziesz się spać, ta neuronalna aktywność reaguje nagłym wstrząsem (co przejawia się właśnie jako silny ból lub wstrząs). W efekcie stymulowane są różne obszary odbierające bodźce. Przede wszystkim jednak słuchowe i wzrokowe. Potem „słyszysz „grzmot i „widzisz” światło.

Paraliż senny

Inną kwestią, o której warto pamiętać, jest paraliż senny. Jest to także parasomnia, jednak zaliczająca się innego typu. Są naukowcy, którzy wysunęli teorię, że oba te problemy ze snem są ze sobą ściśle powiązane na pewnej płaszczyźnie.

Paraliż senny

W obu przypadkach osoba doświadcza uczucia paniki i alarmu, a także halucynacji wzrokowych i słuchowych.

Problem zdrowotnym z uchem wewnętrznym

Ostatnia teoria związana z tym typem stanu, jakim jest zespół eksplodującej głowy wiąże się z możliwym problemem zdrowotnym ucha wewnętrznego. A w szczególności w rejonie trąbki Eustachiusza.

Możliwe jest na przykład to, że może w uchu wystąpić niewielka zmiana chorobowa, infekcja lub zapalenie, które powoduje halucynacje słuchowe i bóle głowy.

Problem jednak polega na tym, że ta teoria nie wyjaśnia jednak zjawiska dostrzegania światła, które widzą również pacjenci uskarżający się na zespół eksplodującej głowy.

Zespół eksplodującej głowy i dostępne metody leczenia

Każdy problem ze snem wpływa negatywnie na jakość Twojego życia. Dlatego też nie wahaj się skonsultować z lekarzem na temat jakiejkolwiek nieprawidłowości, kłopotów lub nietypowej sytuacji, której doświadczasz. Szczególnie jeśli wiąże się ona ze snem stanowiąc znaczące jego utrudnienie.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje wiele osób, które nie mówią o swoich objawach związanych z zespołem eksplodującej głowy ze strachu lub zażenowania. Jak mogę powiedzieć mojemu doktorowi o tym, że budzę się w środku nocy, słuchając rzeczy, które nie są prawdziwe i widząc dziwne światła w kącikach moich oczu? No właśnie…

Ale nie bój się tego. Zjawisko eksplodującej głowy jest doskonale znane w świecie medycyny i nie stanowi powodu do wstydu. Wiele osób cierpi z powodu tego problemu. Ale powinieneś wiedzieć o tym, że jest on w pełni uleczalny. Istnieją leki, takie jak klomipramina (rodzaj leku przeciwdepresyjnego), która jest bardzo skuteczna w opisywanym przypadku.

Ponadto bardzo przydatne są techniki redukcji stresu, które pomagają rozluźnić mięśnie i umysł. Pamiętaj jednak, aby zawsze najpierw porozmawiać ze swoim lekarzem na temat doświadczeń, z jakimi masz do czynienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pulido Marco, María, S., Valdés Estefanía, C. M., Pamela, H., & Fernando., V. (2011). Estrés académico en estudiantes universitarios. Psicología y Salud. https://doi.org/10.1124/mol.113.084988
  • Sandín, B. (2003). El estrés: un análisis basado en el papel de los factores sociales. Revista Internacional de Psicología Clínica y de La Salud. https://doi.org/10.1021/pr049887e
  • Salinas., D. (2012). Estrés. In Prevención y afrontamiento del estrés laboral. https://doi.org/Observatorio permantente RIESGO PSICOSOCIALES
  • Fernández-Castillo, E., Molerio Perez, O., Grau, R., & Cruz Peña, A. (2012). Ansiedad y Estrés. Ansiedad y Estrés. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/j.anyes.2016.03.001 113
  • Ceriani, C. E., & Nahas, S. J. (2018). Exploding head syndrome: A review. Current pain and headache reports, 22(10), 63.
  • Sharpless, B. A. (2014). Exploding head syndrome. Sleep medicine reviews, 18(6), 489-493.
  • Green, M. W. (2001). The exploding head syndrome. Current pain and headache reports, 5(3), 279-280.
  • Evans, R. W. (2006). Exploding head syndrome followed by sleep paralysis: a rare migraine aura. Headache: The Journal of Head and Face Pain, 46(4), 682-683.
  • Ganguly, G., Mridha, B., Khan, A., & Rison, R. A. (2013). Exploding head syndrome: a case report. Case reports in neurology, 5(1), 14-17.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.