9 ziół na bezsenność, które Cię odprężą i pozwolą Ci zasnąć!
Duży odsetek społeczeństwa cierpi na bezsenność. Problem dotyczy zwłaszcza tych aktywnych zawodowo. Nie chodzi tylko o ilość przesypianych godzin, ale też o jakość snu.
Nie możesz zasnąć? Nieustannie budzisz się w ciągu nocy? W tym artykule znajdziesz wiele domowych sposobów i ziół na bezsenność.
Leczymy bezsenność ziołami
Poniżej znajdziesz listę ziół, które z pewnością okażą się pomocne, jeżeli cierpisz na bezsenność, nie możesz wypocząć, miewasz koszmary lub śpisz zbyt lekkim snem:
Waleriana
Waleriana jest niezastąpiona jeżeli chodzi o uspokajanie, łagodzenie nerwów, a co za tym idzie – zasypianie. Posiada właściwości zwalczające bezsenność.
Należy wypijać przed snem napar z waleriany, przygotowany z jednej łyżki korzenia na filiżankę wrzątku.
Męczennica lub passiflora na bezsenność
Potocznie nazywana marakują, stosowana przede wszystkim w przypadku osób z depresją. Można z niej korzystać w dłuższych terapiach, poprawiając jakość snu. Przygotowuje się napar z jednej łyżeczki suszonej męczennicy i filiżanki wrzątku. Można też przygotować własny preparat z suchych rośliny, dodając odrobinę alkoholu. Zażywamy 25 kropli, przed snem, przez 7 dni.
Estragon
Estragon działa relaksacyjnie, dlatego też poleca się go na bezsenność. Przygotuj napar z 5 gramów suchych liści estragonu i filiżanki wrzątku. Wypijaj maksymalnie 2 filiżanki dziennie.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Zioła w Twoim domu – stwórz mały aromatyczny ogród
Melisa
Działa uspokajająco na nasze skołatane nerwy i dlatego też pomaga nam wypocząć .
Przygotuj napar z jednej łyżki stołowej melisy na filiżankę wrzątku, odstaw na 15 minut i wypijaj zaraz przed pójściem spać. Możesz też dodać 3 krople wyciągu z melisy do kostki cukru i zjeść ją przed zaśnięciem.
Lipa
Jest niezwykle skuteczna dla tych, którzy cierpią na bezsenność ze względu na nerwowość. Żeby cieszyć się wszystkimi jej korzyściami, przygotuj napar z jednej łyżki stołowej lipy na filiżankę wrzątku i wypijaj przed pójściem do łóżka. Jeżeli Twoje problemy ze snem są naprawdę poważne, możesz wypijać do czterech porcji dziennie.
Boldo
Boldo to roślina pochodząca z Chile. Wśród jego wielu właściwości można wyróżnić efekt uspakajający. Działa relaksacyjnie na nasz układ nerwowy.
Przygotowujemy napar z 2,5 g suchych liści w 100 ml wrzątku. Odcedzamy i pijamy przed snem. Nie polecamy pijać częściej niż 4 razy w tygodniu.
Majeranek
Działa uspokajająco, leczy bezsenność i stres. Napełnij wannę gorącą wodą i wsyp 5 g majeranku. Weź 15-minutową kąpiel i od razu poczujesz się lepiej. Możesz też przygotować napar z jednej łyżeczki majeranku na filiżankę wrzątku i wypijać 3 razy dziennie.
Mięta
Mięta pieprzowa jest używana przy nadczynności serca. Pomaga też zwalczyć bezsenność. Przygotuj zwyczajną herbatę miętową.
Nie tylko pomoże Ci ona zasnąć, ale też rozwiąże Twoje problemy gastryczne. Zaleca się pijanie mięty również przy stanach depresyjnych.
Szafran
Jego właściwości relaksacyjne łagodzą stres i stany lękowe. Przygotuj napar z 0,5 g szafranu na 200 ml wrzątku. Odstaw na 5 minut, odcedź i pij przez cały dzień. Nie zaleca się wypijać więcej niż 1,5 g dziennie.
Przeczytaj również ten artykuł: Stany lękowe – naucz się je kontrolować
Domowe sposoby na bezsenność
- Jadaj surówki z sałaty z dodatkiem oliwy z oliwek. Sałata posiada właściwości uspokajające. Używa się jej, na przykład, do kąpieli niemowląt z problemami ze snem. Możesz też przygotować z niej sok lub napar.
- Jadaj na śniadanie płatki owsiane. Dodadzą Ci energii, którą zużyjesz w ciągu dnia. W nocy będziesz czuła się zmęczona i od razu zaśniesz. Produkty owsiane z mlekiem, przed snem, zwalczają bezsenność, stres i nerwowość.
- Weź gorącą kąpiel z dodatkiem 3 łyżek stołowych liści szałwii przez 15 minut. Ewentualnie możesz użyć tymianku. Oba zioła możesz też wykorzystać do przygotowania naparów nasennych.
- Owiń stopy gorącym ręcznikiem lub załóż podgrzane na grzejniku skarpetki. Możesz też wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z solą, a przy ich suszeniu, wykonać masaż z dodatkiem olejku migdałowego.
- Przed pójściem spać, wypij szklankę ciepłego mleka z łyżeczką miodu i odrobiną cynamonu. Dzięki temu nie będziesz się budzić w środku nocy.
- Przygotuj napar z dwóch liści drzewka pomarańczowego. Dodaj cukru i odstaw. Pij, jak już się ochłodzi. Możesz też użyć kwiatów. Proporcje są te same: 2 g na filiżankę wrzątku. Wypijaj napar pół godziny przed snem.
- Włóż do poduszki lniany woreczek z suchym rumiankiem, eukaliptusem i miętą. Tak dobrane zioła sprawią, że się zrelaksujesz i wypoczniesz. Przy okazji pozostawiają przyjemny aromat.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bent, S., Padula, A., Moore, D., Patterson, M., & Mehling, W. (2006). Valerian for sleep: a systematic review and meta-analysis. The American journal of medicine, 119(12), 1005-1012. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4394901/
- González, L. M. (2017). TRABAJO FIN DE GRADO TÍTULO: Passiflora en el tratamiento de la ansiedad y el insomnio(Doctoral dissertation, UNIVERSIDAD COMPLUTENSE). http://147.96.70.122/Web/TFG/TFG/Memoria/LUCIA%20MOURENZA%20GONZALEZ.pdf
- Álvarez Sánchez, N. (2010). Efectos saludables de flavonoides. Estudio experimental in vitro e in vivo. https://dialnet.unirioja.es/servlet/tesis?codigo=93901
- Pereira, R. P., Boligon, A. A., Appel, A. S., Fachinetto, R., Ceron, C. S., Tanus-Santos, J. E., … & Rocha, J. B. T. (2014). Chemical composition, antioxidant and anticholinesterase activity of Melissa officinalis. Industrial Crops and Products, 53, 34-45. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0926669013006845
- Lau, Y. S., Tian, X. Y., Huang, Y., Murugan, D., Achike, F. I., & Mustafa, M. R. (2013). Boldine protects endothelial function in hyperglycemia-induced oxidative stress through an antioxidant mechanism. Biochemical pharmacology, 85(3), 367-375. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23178655
- Sarrais, F., & de Castro Manglano, P. (2007). El insomnio. In Anales del sistema sanitario de Navarra (Vol. 30, pp. 121-134). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud. http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S1137-66272007000200011&script=sci_arttext&tlng=en
- Cases, J., Ibarra, A., Feuillere, N., Roller, M., & Sukkar, S. G. (2011). Pilot trial of Melissa officinalis L. leaf extract in the treatment of volunteers suffering from mild-to-moderate anxiety disorders and sleep disturbances. Mediterranean journal of nutrition and metabolism, 4(3), 211-218. https://content.iospress.com/download/mediterranean-journal-of-nutrition-and-metabolism/mnm4-3-09?id=mediterranean-journal-of-nutrition-and-metabolism%2Fmnm4-3-09