Zdrowie i szczęście – 7 japońskich sekretów

· Listopad 13, 2017
Japończycy znają wiele sekretów, które pozwalają żyć im długie lata w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Zdrowie i wysoka średnia długość życia to dwie cechy bardzo charakterystyczne dla Japończyków.

Wynika to nie tylko z niezwykle zdrowej i zbilansowanej diety, ale także z nastawienia do życia, opartego o równowagę emocjonalną, poszukiwanie tak zwanego ,,zen” i odpowiednią dbałość o szczegóły w każdej dziedzinie życia.

Japończycy z reguły dbają o zdrowie, między innymi nie zaniedbując takich kwestii jak badania profilaktyczne czy umiarkowana aktywność fizyczna. Sekret tkwi także w wyjątkowym podejściu do filozofii, natury i dyscypliny.

Poniżej zdradzimy Ci więcej japońskich sekretów zdrowego i szczęśliwego życia.

W ostatnich dekadach, w wyniku globalizacji, coraz więcej japońskich tradycji, zwyczajów i nawyków zyskiwało na popularności również w naszym, zachodnim świecie.

Wiele osób fascynuje się kulturą Japonii i stara się zaszczepić niektóre elementy filozofii Wschodu również do swojego życia. Jeśli Ciebie także zainteresowały niezwykłe sekrety długiego i zdrowego życia, koniecznie czytaj dalej i poznaj 7 z nich.

1. Shiatsu czyli punkty nacisku

Shiatsu, czyli akupresura to stosunkowo dobrze znana technika wykorzystywana w medycynie naturalnej, także w krajach zachodnich. Polega ona na odpowiednim uciskaniu poszczególnych obszarów na dłoniach czy stopach, które odpowiadają strategicznym miejscom w naszym ciele.

Akupresura a zdrowie

Stosując nacisk o odpowiednim umiejscowieniu i nasileniu można zwalczyć różne dolegliwości – od nadmiernego poziomu stresu, poprzez napięcie w okolicy szyi i barków, aż po przewlekłe bóle.

2. Taiso na bóle stawów

Z pewnością nie raz podczas wizyty w parku czy spaceru widziałaś niewielkie grupki osób rozciągających się wspólnie w spokojnym rytmie i harmonii.

Prawdopodobnie osoby te praktykowały taiso, czyli tradycyjną japońską gimnastykę, zapewniającą zdrowie i gibkość całego ciała. Taiso powstało około 800 lat temu i jest rekomendowane szczególnie osobom cierpiącym na bóle i schorzenia stawów.

Technika ta polega na delikatnym rozciąganiu przy odpowiednich ćwiczeniach oddechowych.

3. Rytuał parzenia herbaty a zdrowie

Herbata i dobre zdrowie idą ze sobą ramię w ramię, z czego Japończycy doskonale zdają sobie sprawę. Do picia herbaty podchodzą oni jak do specjalnego rytuału – jest to dla nich o wiele bardziej mistyczne i duchowe doznanie niż zwykły akt przygotowywania napoju.

Ceremonia parzenia herbaty

Chanoyu, czyli ceremonia parzenia herbaty to nie tylko sposób na osiągnięcie równowagi emocjonalnej i zdrowie, ale także metoda okazywania szacunku swoim gościom, naturze oraz potędze ludzkiego umysłu. Oto 4 główne założenia rytuału parzenia herbaty:

 • osiągnięcie równowagi i harmonii ze sobą oraz z naturą
 • nauka szacunku do innych
 • oczyszczenie duszy i umysłu
 • osiągnięcie spokoju wewnętrznego

4. Japońska dieta i jej wpływ na zdrowie

Japończycy jak żaden inny naród wiedzą, że odpowiednia dieta to klucz do zdrowia i długowieczności.

Mieszkańcy zachodniego świata lubują się niezwykle w smażonych, tłustych potrawach, produktach z białej rafinowanej mąki czy innych przetwarzanych artykułach spożywczych i przekąskach.

Z kolei Japończycy przywiązują ogromną wagę, do tego, co na co dzień dostarczają do swojego organizmu. Oto główne zasady, którymi się kierują:

 • mniejsze talerze, mniejsze porcje
 • więcej ryb, warzyw, owoców, ryżu, soi i herbaty
 • świeże produkty ponad przetwarzaną żywność
 • warzywny lub rybny bulion podstawą większości dań

5. Zen, czyli sposób na zrozumienie siebie i świata

Filozofia zen rozwijała się w Indiach, po czym trafiła do Chin, a następnie – około XIII wieku – także do Japonii. Do czego konkretniej odnosi się termin zen? Mowa tu o kilku podstawowych koncepcjach, takich jak:

 • medytacja
 • kontemplacja
 • wyciszenie
 • koncentracja
Jedzenie pałeczkami
Japończycy od wieków wiedzą, że zdrowie fizyczne pozostaje w silnym związku z równowagą emocjonalną. Stąd też w każdej dziedzinie życia towarzyszy im filozofia zen.

Jej przejawy można odnaleźć w sposobie dekorowania mieszkań, architekturze, ogrodach czy w sposobie, w jaki na co dzień Japończycy spędzają wolny czas.

Najprostszym sposobem na wdrożenie tej techniki do swojego życia jest poświęcenie pół godziny dziennie na medytację  i wyciszenie. Usiądź po turecku, wyprostuj plecy i oddychaj głęboko. Wniknij w swój umysł i wycisz wszystkie niepotrzebne myśli.

6. Reiki, czyli terapia uzupełniająca

Reiki to rodzaj terapii polegającej na wykorzystaniu energii z naszych własnych dłoni. Można wierzyć lub nie w jej skuteczność i wpływ na nasze zdrowie, jednak Japończycy od wieków korzystają z tego rodzaju zdolności.

Legenda głosi, że reiki stworzył japoński mnich Mikao Usui, który w 1922 roku przez 21 dni medytował na górze Kurama. Ten rodzaj terapii zakłada, że nie dotykając bezpośrednio ciała można skanalizować energię z dłoni i przesłać ją do organizmu, wywołując liczne korzyści terapeutyczne.

7. Taiko – wpływ dźwięku na zdrowie

Taiko to duży tradycyjny bęben, niegdyś wykorzystywany w czasach wojen, katastrof naturalnych czy pożarów, do ostrzegania ludności o niebezpieczeństwie. Obecnie wykorzystuje się go raczej ze względów artystycznych oraz terapeutycznych.

Japońska muzyka

Umiejętność wydobycia dźwięku z tego instrumentu pozwala na wyzwolenie energii i wibracji, doskonale wpływających na umysł i ciało. Ucząc się gry na taiko, zadbasz o swoje zdrowie, poprawisz koncentrację oraz koordynację ciała.