Zdrowie partnera - jak zadbać o siebie nawzajem

Sami nie zawsze zdajemy sobie sprawę ze zmian zachodzących w naszym ciele czy pierwszych niepokojących objawów jakiejś choroby. Właśnie dlatego warto razem z partnerem wnikliwie obserwować się nawzajem.
Zdrowie partnera - jak zadbać o siebie nawzajem

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Zdrowie partnera jest dla nas równie ważne jak nasze własne. Nic dziwnego – życie z kimś wymaga nie tylko namiętności, ale i wzajemnej troski i znajomości swojego ciała. Czasami na zmiany zachodzące w organizmie czy wyglądzie naszych najbliższych, zwracamy nawet większą uwagę niż na swoje własne.

Właśnie dlatego, tak ważne jest wnikliwe obserwowanie się nawzajem, by móc w porę podjąć odpowiednie kroki, gdy zdrowie partnera lub Twoje staje się zagrożone.

Wspólne życie to nie tylko wspólna zabawa, podróże, seks, przygody, kłótnie czy konflikty. To także dzielenie się ze sobą najskrytszymi tajemnicami oraz przebywanie ze sobą zarówno w zdrowiu, jak i w chorobie.

To Ty pierwsza zauważysz pierwsze zmarszczki na twarzy swojego partnera; to on pierwszy zwróci uwagę na to, jak reagujesz na stres czy lęk. Udany związek to wzajemna troska i dokładne poznanie swoich ciał, nie tylko pod względem intymnym, ale i zdrowotnym.

Czasami sami nie jesteśmy w stanie obiektywnie spojrzeć na stan swojego zdrowia i pierwsze niepokojące dolegliwości. Tutaj właśnie ogromną rolę odgrywają najbliższe osoby – które dobitnie powiedzą, co je niepokoi i niemal zmuszą Cię do wizyty u specjalisty.

Poniżej znajdziesz 4 punkty, które warto mieć na uwadze, troszcząc się o zdrowie swoje i partnera.

1. Zwracajcie uwagę na kondycję skóry i niepokojące pieprzyki

Z biegiem czasu poznajemy ciało swojego partnera, także jego skórę i znamiona czy pieprzyki, którymi jest pokryta. Nic więc dziwnego, że to nam najłatwiej jest zaobserwować jakąkolwiek niepokojącą zmianę w tym zakresie.

Zwłaszcza jeżeli znamię czy pieprzyk znajduje się na plecach, ciężko jest samemu zwracać uwagę na jego kształt czy strukturę. Tutaj bardzo ważną rolę musi odegrać więc partner.

Pieprzyk a zdrowie partnera

Nie trzeba być specjalistą ani posiadać żadnych specjalnych umiejętności, by móc regularnie zadbać o zdrowie swoje i partnera, i dokonywać takich właśnie ,,inspekcji” i kontroli stanu swojej skóry.

Wobec najbliższych sobie osób posiadamy zazwyczaj coś, co nazywane bywa ,,intuicją” czy też ,,szóstym zmysłem”. Dotyczy to zarówno małżeństw, jak i związków nieformalnych czy też bliskich relacji przyjacielskich czy rodzinnych.

2. Poproś partnera o zbadanie Twoich piersi

Mężczyźni uwielbiają kobiece piersi, dlaczego więc nie skorzystać z tego do szczytnego celu. Poproś chłopaka, partnera czy męża, aby zbadał Twoje piersi, a na pewno takie ,,ćwiczenie” spodoba się Wam obojgu. Przede wszystkim drugiej osobie łatwiej będzie wyczuć guzek czy inną niepokojącą zmianę, której kiedyś w piersi nie było.

Oczywiście takie badanie możesz wykonywać też sama (np. pod prysznicem) lub poprosić o to lekarza ginekologa, podczas wizyty kontrolnej. Spójrzmy prawdzie w oczy – same często zaniedbujemy swoje zdrowie, skupiając się bardziej na innych, niż na sobie. Właśnie dlatego warto poniekąd podzielić się odpowiedzialnością z bliską osobą.

Statystyki pokazują, że w przypadku związków praktykujących takie rozwiązanie, wykrywalność niepokojących zmian w piersiach jest znacznie wyższa. Potwierdzają to liczni onkolodzy.

Co ciekawe, analogiczną ,,przysługę” Ty także możesz wyświadczyć swojemu partnerowi. Badanie jąder pozwala bowiem na wczesne wykrycie wszelkich niepokojących zmian czy guzków. Nie wahajcie się i zadbajcie nawzajem o swoje zdrowie – połączycie tym samym przyjemne z pożytecznym.

3. Zdrowie partnera a chrapanie

Chrapanie partnera

Chrapanie nie jest wcale tak błahą dolegliwością, jak się wszystkim wydaje. To nie tylko duża niedogodność dla wszystkich domowników i samego chrapiącego, ale i sygnał, że z jego zdrowiem nie wszystko jest tak jak należy. Jeśli Twój partner chrapie, może świadczyć to na przykład o tym, że cierpi na bezdech.

Ta dolegliwość zwiększa ryzyko wielu innych chorób, na przykład nadciśnienia czy też cukrzycy typu II.

Chrapanie to często sygnał ostrzegawczy – nie ignoruj go, bo sytuacja z czasem może się pogorszyć. Rozwiązaniem nie są osobne sypialnie czy zatyczki do uszu, ale wizyta u specjalisty, który oceni stan zdrowia partnera i pomoże Wam znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

4. Problemy ze słuchem

To partnerowi będzie najłatwiej określić, czy przypadkiem nie dopadły Cię pierwsze problemy ze słuchem lub nawet ryzyko jego utraty.

Jeśli trzeba powtarzać Ci niektóre rzeczy po kilka razy lub mówić do Ciebie coraz głośniej, to właśnie najbliżsi pierwsi powinni zasygnalizować Ci ten problem.

Sama nie zawsze będziesz w stanie obiektywnie to ocenić, a tendencja do bagatelizowania swoich problemów zdrowotnych również nie będzie tutaj pomocna. Jeśli coraz głośniej słuchasz radia czy oglądasz telewizję, a partner zaczyna zwracać Ci na to uwagę, nie obrażaj się i udaj się do lekarza na badanie słuchu.

To specjalista oceni, czy problemem jest tylko zalegająca w uchu wydzielina czy też może przyczyna jest poważniejsza i rzeczywiście grozi Ci utrata słuchu.  To samo działa oczywiście w drugą stronę – zadbaj o zdrowie swojego partnera, także o jego słuch i wzrok.

Dbajcie o siebie nawzajem!

Kluczem do odpowiedniego diagnozowania się nawzajem w związku jest troska i odpowiednia dawka uwagi, poświęcanej sobie wzajemnie.

Nie ignoruj objawów, które mogą świadczyć o tym, że zdrowie partnera czy innej bliskiej osoby jest zagrożone.

Troska ta musi być jednak wzajemna – nie czas na obrażanie się i ignorowanie swoich uwag. Jesteście dla siebie najważniejszymi osobami, dlatego też musicie nawzajem zadbać o swoje zdrowie, by żyć razem długo i szczęśliwie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.