Krążenie krwi w mózgu: porady, jak je poprawić

Jak oceniasz sprawność Twojego mózgu? Aby poprawić jego ukrwienie, nie można zapominać o ćwiczeniu funkcji poznawczych. Zapamiętywanie, ciekawość, motywacja... Wszystkie te czynności przyspieszają tworzenie nowych połączeń nerwowych między neuronami.
Krążenie krwi w mózgu: porady, jak je poprawić
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Krążenie mózgowe, czyli inaczej krążenie krwi w mózgu, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie zapewnić ciągły dopływ krwi do mózgu. Może Cię to zaskoczy, ale mózg wykorzystuje 20% objętości krwi wyrzucanej przy każdym uderzeniu serca. Właśnie w tej objętości znajduje się odpowiednia ilość glukozy, która zapewnia wystarczającą energię.

Pewnie domyślasz się, co może się stać, gdy krążenie krwi w mózgu jest zaburzone. Skutki mogą być bardzo poważne i nie wolno ich lekceważyć. W efekcie niedokrwienia mózgu tkanki zaczynają obumierać, jest coraz mniej połączeń nerwowych, pamięć zaczyna zawodzić, a przede wszystkim, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia udaru.

Krążenie krwi w mózgu – jego znaczenie i sposoby usprawnienia

Poprawiając krążenie krwi w mózgu, możemy uniknąć wystąpienia wielu chorób, niebezpiecznych dla naszego zdrowia, a nawet życia. Oprócz tego możemy poprawić funkcjonalność mózgu i umiejętności poznawcze.

Dlatego poniżej przedstawiamy pięć prostych sposobów jak poprawić krążenie krwi i zadbać o kondycję mózgu.

1. Ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia aerobowe pomagają uaktywnić i poprawić funkcjonowanie układu krwionośnego, a tym samym także poprawić krążenie krwi w mózgu. Regularne ćwiczenia aerobowe to sposób na lepsze dotlenienie ciała. Dzięki temu komórki mózgu są zdrowsze, a połączenia między nimi sprawniejsze.

Spacery poprawiają krążenie krwi w mózgu

Jakie ćwiczenia aerobowe pomagają poprawić krążenie krwi w mózgu? Rozważ następujące propozycje:

  • Codzienny półgodzinny spacer
  • 15 minut biegu każdego dnia
  • Taniec
  • 15 minut codziennej jazdy na rowerze
  • Aerobik

2. Produkty poprawiające krążenie krwi w mózgu

Istnieje grupa produktów, które z powodzeniem pomogą Ci poprawić krążenie krwi w mózgu. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, organ ten wykorzystuje 20% objętości krwi wyrzucanej przy każdym uderzeniu serca. Dlatego warto mieć na uwadze to, że powinniśmy wzbogacić dietę w glukozę, węglowodany i oczywiście – białka.

Czerwone owoce

Oto produkty, które najkorzystniej wpływają na nasz  mózg, a których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie:

  • Pełne ziarna, takie jak komosa ryżowa, brązowy ryż, jęczmień, owies, żyto
  • Łosoś i sardynki, w których znajdują się kluczowe dla zachowania zdrowia mózgu nienasycone kwasy tłuszczowe
  • Owoce leśne, truskawki, cytrusy
  • Pomidory, kapusta, brokuły, szpinak, szparagi
  • Jajka
  • Napary z szałwii

3. Papierosom, nadwadze i stresowi mówimy stanowcze NIE!

Ważne, by to zapamiętać — papierosy, stres i nadwaga to jedni z trzech największych wrogów zdrowego mózgu. Może o tym nie wiesz, ale nikotyna po przedostaniu się do krwiobiegu stymuluje nadnercza do produkcji adrenaliny.

Adrenalina wydzielana jest również  na skutek przeżywanych stresów, a to właśnie ona stymuluje układ nerwowy, co w rezultacie kończy się tachykardią czy nadciśnieniem.

Nadwaga

Wszystko to wpływa na obniżoną produkcję insuliny, a to z kolei doprowadza do podwyższonego poziomu cukru we krwi i dodatkowo obciąża mózg. Przypomina to tykającą bombę zegarową.

Natomiast co wspólnego z ukrwieniem mózgu ma otyłość? Zbyt duża masa ciała zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Nagromadzenie tłuszczu utwardza i usztywnia żyły oraz tętnice, a tym samym spowalnia przepływ krwi.

Wszystko to znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, których łatwo można uniknąć, kontrolując dietę i dbając o codzienne nawyki. Zastanów się nad tym i spróbuj już dziś wprowadzić zmiany!

4. Codzienne ćwiczenia mózgu

Jak oceniasz sprawność Twojego mózgu? Aby poprawić jego ukrwienie, nie można zapominać o ćwiczeniu funkcji poznawczych. Zapamiętywanie, ciekawość, motywacja… Wszystkie te czynności przyspieszają tworzenie nowych połączeń nerwowych między neuronami. Dzięki temu stopniowo tworzy się więcej struktur tkankowych, które są bardziej odporne na upływ czasu i mniej narażone na działanie chorób.

Robienie na drutach poprawia krążenie krwi w mózgu

Nie wahaj się zatem i ucz się nowych rzeczy. Czytaj codziennie, rozważ prowadzenie dziennika i zapisywanie swoich myśli, wykorzystaj komputer i internet do poprawy pamięci i koncentracji. Te wszystkie zajęcia skutecznie pobudzają krążenie krwi w mózgu i poprawiają jego kondycję.

5. Siła pozytywnych emocji

Codzienny stres, ogarniające nas lęki i niepokoje oraz negatywny, a nawet fatalistyczny punkt widzenia powodują, że dochodzi do zmian i zaburzeń przy wydzielaniu i przekazywaniu neuroprzekaźników.

Oprócz tego wzrasta poziom adrenaliny i kortyzolu we krwi. Wszystko to powoduje zaburzenia równowagi w mózgu, które, jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Dużo lepsze od witamin i leków przeciwbólowych są pozytywne emocje. Dostarczają one niezbędnej do życia energii, gdzie uczucie szczęścia i błogiego zadowolenia od razu znajduje odzwierciedlenie w naszym zdrowiu. Dlatego staraj się zawsze podążać za poniższymi wskazówkami:

  • Nie zapominaj o poczuciu humoru i naucz się rozmawiać o swoim szczęściu i radości
  • Zacznij praktykować ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga. Pomoże Ci to zachować lepszy kontakt z samym sobą i pozwoli również lepiej poznać Twoje wewnętrzne potrzeby. Ponadto nauczy doceniać moment, w którym znajdujesz się tu i teraz
  • Zadbaj o swoje relacje z innymi. Ciesz się razem ze znajomymi i częściej spotykaj również z rodziną – nie zamykaj się w domu!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cipolla MJ. (2009). The Cerebral Circulation. San Rafael (CA): Morgan & Claypool Life Sciences; 2009. Chapter 5, Control of Cerebral Blood Flow. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK53082/
  • Chapman, S. B., Aslan, S., Spence, J. S., DeFina, L. F., Keebler, M. W., Didehbani, N., & Lu, H. (2013). Shorter term aerobic exercise improves brain, cognition, and cardiovascular fitness in aging. Frontiers in Aging Neuroscience5(NOV). https://doi.org/10.3389/fnagi.2013.00075
  • Gómez-Pinilla F. (2008). Brain foods: the effects of nutrients on brain function. Nat Rev Neurosci. 2008;9(7):568–578. doi:10.1038/nrn2421
  • Fantini S, Sassaroli A, Tgavalekos KT, Kornbluth J. (2016). Cerebral blood flow and autoregulation: current measurement techniques and prospects for noninvasive optical methods. Neurophotonics. 2016;3(3):031411. doi:10.1117/1.NPh.3.3.031411
  • Díaz-Carrillo, M. A., & Carrillo-Esper, R. (2015). Flujo sanguíneo cerebral. Revista d Mexicana de Anestesiología.
  • Mellendijk L, Wiesmann M, Kiliaan AJ. (2015). Impact of Nutrition on Cerebral Circulation and Cognition in the Metabolic Syndrome. Nutrients. 2015;7(11):9416–9439. Published 2015 Nov 13. doi:10.3390/nu7115477
  • Toda, N., & Okamura, T. (2016, August 1). Cigarette smoking impairs nitric oxide-mediated cerebral blood flow increase: Implications for Alzheimer’s disease. Journal of Pharmacological Sciences. Japanese Pharmacological Society. https://doi.org/10.1016/j.jphs.2016.07.001
  • Selim, M., Jones, R., Novak, P., Zhao, P., & Novak, V. (2008). The effects of body mass index on cerebral blood flow velocity. Clinical Autonomic Research18(6), 331–338. https://doi.org/10.1007/s10286-008-0490-z
  • Lee, S., Kang, B. M., Shin, M. K., Min, J., Heo, C., Lee, Y., … Suh, M. (2015). Chronic stress decreases cerebrovascular responses during rat hindlimb electrical stimulation. Frontiers in Neuroscience9(DEC). https://doi.org/10.3389/fnins.2015.00462
  • Northey, J. M., Cherbuin, N., Pumpa, K. L., Smee, D. J., & Rattray, B. (2018, February 1). Exercise interventions for cognitive function in adults older than 50: A systematic review with meta-Analysis. British Journal of Sports Medicine. BMJ Publishing Group. https://doi.org/10.1136/bjsports-2016-096587
  • Shin LM, Liberzon I. (2010). The neurocircuitry of fear, stress, and anxiety disorders. Neuropsychopharmacology. 2010;35(1):169–191. doi:10.1038/npp.2009.83

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.