Zdrowie mózgu i kondycja mentalna – 7 produktów

· Październik 6, 2017
Oprócz tego, że należy unikać produktów ubogich w składniki odżywcze, należy również postarać się włączyć do diety żywność wartościową. Co więcej, nie należy zapominać o znaczeniu odpowiedniego nawadniania naszego organizmu.

Zdrowie mózgu jest równie ważne, co nasze zdrowie fizyczne. Wielu z nas jednak niestety nie pamięta o tym na co dzień. Należy pamiętać, że nasz mózg pracuje 24 godziny na dobę, nawet wtedy, kiedy śpisz.

Aby pracował on tak  jak powinien, czyli aby zadbać o zdrowie mózgu, należy się odpowiednio odżywiać. Dostarczając bowiem odpowiedniej ilości cennych składników odżywczych, umożliwimy naszemu mózgowi odpowiednią pracę.

W dzisiejszym artykule odkryjesz po jakie produkty należy sięgać, aby cieszyć się doskonałym zdrowiem mózgu.

1. Owoce jagodowe

Jest to jeden z najlepszych produktów pomagających zadbać o zdrowie mózgu.

Oprócz tego, że są pyszne, zawierają również polifenole, witaminę K, witaminę C i błonnik.

Polifenole pomagają nam:

 • Poprawić koncentrację
 • Poprawić pamięć
 • Wyeliminować toksyny nagromadzone w mózgu
 • Zwalczyć procesy degeneracyjne spowodowane stresem
 • Cofnąć objawy choroby Alzheimera oraz demencji i uniknąć jej nawrotów

Koniecznie przeczytaj również artykuł: Jagody i ich 8 niesamowitych właściwości

2. Woda

Niezależnie od tego, ile już razy mówiono nam, że należy wypijać co najmniej 8 szklanek wody dziennie, całe mnóstwo osób nadal tego nie robi. Doskonale zdają sobie przy tym sprawę, jak kardynalny błąd tym samym popełniają, ponieważ woda odgrywa niezwykle ważną rolę we wszystkich aspektach naszego zdrowia.

Kobieta pije wodę

 • Gdy pijemy niewielkie ilości wody, w naszym ciele zachodzi odwodnienie. Stajemy się wtedy znacznie podatniejsi na stres. To z kolei poważnie wpływa na zdrowie mózgu i jego pracę.
 • Aby utrzymać mózg w dobrym stanie zalecamy Ci wypijanie 2 litrów wody dziennie.

3. Awokado

Awokado to jeden z produktów najlepiej wpływających na zdrowie mózgu. Zawiera duże ilości witamin (K, C, B, E) i kwasów tłuszczowych omega 3, które ułatwiają pracę mózgu. Zawartość witaminy B9 w awokado pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów.

Razem wzięte, wszystkie te cenne składniki pomagają nam:

 • Poprawić zdolności spostrzegania, pamięć i koncentrację.
 • Zapobiegać demencji starczej i chorobie alzheimera.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Pestka awokado – dlaczego nie warto jej wyrzucać?

4. Tłuste ryby

Jedząc ryby dostarczamy naszemu organizmowi kwasów tłuszczowych Omega 3, zwłaszcza kwasu DHA. Jest to jeden z głównych składników potrzebnych naszym synapsom mózgowym.

Niedobór tego rodzaju tłuszczów może znacznie zmniejszyć wydajność mózgu i ma ścisły związek z demencją starczą.

Tłuste ryby w puszkach

Ryby bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3 to między innymi:

 • Łosoś
 • Tuńczyk
 • Sardynki
 • Śledź
 • Węgorz
 • Makrela
 • Włócznik

Spożywając dostateczne ilości Omega 3 wspomagasz zdrowie mózgu. Ułatwiasz też zapobieganie i zwalczanie takich chorób jak depresja, choroba Alzheimera i demencja starcza.

Choroby te mogą być zwalczone, ponieważ Omega 3 wspomaga wydzielanie odpowiedniej ilości neuroprzekaźników. Te związki chemiczne przyczyniają się do wydzielania serotoniny i dopaminy, dzięki czemu mają bezpośredni wpływ na nasz nastrój i humor.

5. Złożone węglowodany

Mózg potrzebuje energii. Ta z kolei pochodzi z glukozy wyodrębnianej ze złożonych węglowodanów takich jak makaron, ryż, warzywa, ziemniaki, itp. Nie bój się węglowodanów i nie daj sobie wmówić, że są szkodliwe i stanowią główną przyczynę otyłości. Choć jest to powszechne wierzenie, wcale tak nie jest.

Musisz po prostu nauczyć się, jaka jest ilość węglowodanów potrzebna w Twoim przypadku. Jedz po prostu tyle, ile spalasz i nie przesadzaj z ilościami, a wszystko będzie dobrze.

6. Pełnoziarniste zboża

Pełnoziarniste zboża są bogate w aminokwasy i tryptofan. Właśnie tych składników potrzebuje nasz mózg, by wytworzyć melatoninę i serotoninę.

Pełnoziarniste zboża

 • Serotonina znana jest jako hormon, który sprawia, że czujemy się dobrze. Poprawia humor i ogóle samopoczucie, jak również pobudza odprężenie ciała i umysłu.
 • Melatonina z kolei pobudza i utrzymuje cykl snu na odpowiednim poziomie.

Co więcej, pełnoziarniste zboża służą nie tylko zdrowiu naszego mózgu, ale też dostarczają energii do wypełniania wszystkich funkcji pozostałych organów w naszym ciele.

7. Brokuły

Jeśli chodzi o zdrowie mózgu, brokuły są jednym z najlepszych produktów, po jakie możemy sięgnąć. Dzięki temu, że są bogate w witaminę K, doskonale wpłyną na Twoją pamięć. Brokuły zawierają również selen, minerał, który pomaga kontrolować niepokój, depresję i zmęczenie.

Kwas foliowy dostarczany przez brokuły może pomóc opóźnić lub całkowicie uniknąć pojawienia się choroby Alzheimera.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Brokuły i ich niesamowite korzyści dla zdrowia

Kilka nawyków korzystnie wpływających na zdrowie mózgu

Być może zabrzmi to jak coś trywialnego i oczywistego, ale aby zadbać o zdrowie mózgu będą potrzebne Twoje chęci i czas.

Jeżeli chcesz naprawdę cieszyć się życiem, musisz być w możliwie jak najlepszym stanie. Aby tego dokonać, wprowadź w czyn poniższe wskazówki:

Dostatecznie się wysypiaj

Niedostateczne wysypianie się i doprowadzanie swojego ciała do granic wytrzymałości sprawi, że zaburzy się zdrowie mózgu i nie będzie on w stanie odpowiednio pracować. Sen jest bowiem niezbędny do zdrowia a nawet do utrzymania równowagi emocjonalnej.

kobieta śpi

Postaraj się spać nieprzerwanie co najmniej 8 godzin dziennie.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Zdrowy sen dzięki leczniczym roślinom

Ucz się nowych rzeczy

Jeżeli chcesz zachować aktywność umysłu i sprawić, by był on bystry, unikaj monotonii. Nie ograniczaj się, odkrywaj wszystkie możliwości, przeżywaj każde doświadczenie najintensywniej jak się da. Wytworzy to w Tobie odpowiedni poziom satysfakcji i będzie dobrym wskaźnikiem zdrowia Twojego umysłu.

Wyrażaj to, co czujesz

Dzielenie się z drugimi swoimi odczuciami ma wiele pozytywnych rezultatów. Uwalnia Cię od ciężarów, pomaga odnaleźć rozwiązanie wielu sytuacji, umożliwia udzielenie Ci odpowiedniej pomocy i dużo więcej.

Nie ma nic gorszego niż skazywanie siebie na samotność, bez związków międzyludzkich i bez wyrażania tego, co czujemy. Troszcz się więc o ważnych dla Ciebie ludzi, nawiązuj z nimi głębokie więzi pełne szczerości i zaufania gdzie będziesz w stanie być sobą i nie bać się niczego.

Uśmiechnięte przyjaciółki

Dbaj o aktywność fizyczną

Ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać w dobrej kondycji zarówno ciało jak i umysł. Dzięki ćwiczeniom uwalniamy endorfiny, co z kolei generuje zdrowe samopoczucie i stwarza optymalne warunki działania.