11 nawyków, które niszczą mózg

11 nawyków, które niszczą mózg
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Thais Guillén Otero

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Nie rozumiesz, co się dzieje: jesteś zmęczony, nie możesz się skoncentrować, ciągle czegoś zapominasz. Najdziwniejsze w tym jest to, że rzeczy te dzieją się zawsze w podobnych okolicznościach – kiedy nic nie jesz do popołudnia lub masz stresujący dzień w pracy….problem tkwi w tym, że zapominasz o najważniejszej części swojego ciała, którą jest mózg.

Wszystko, co robisz, wpływa w jakiś sposób na Twoje ciało, a niektóre działania sprawiają, że mózg nie może funkcjonować normalnie i nawet niszczona jest jego struktura.

Teraz wyobraź sobie, że podejmujesz te działania codziennie przez lata. Domyślasz się, co się może stać? Twoje własne nawyki zabijają Twój mózg! Ale nie martw się, wciąż masz czas.

Zmiana stylu życia może poprawić zarówno stan mózgu, jak i ciała. W tym artykule chcemy przedstawić Ci codzienne nawyki, które niszczą mózg.

Mój mózg i ja

Twój mózg to niesamowicie złożony i delikatny organ, który bierze bezpośredni i pośredni udział we wszystkich procesach. Reguluje bicie serca, równowagę płynów, ciśnienie krwi, równowagę hormonalną czy temperaturę ciała. Jest odpowiedzialny za poruszanie się, myślenie, naukę, pamięć, emocję oraz zdrowie.

Według wielu badań naukowych tryb życia może niszczyć komórki mózgu zarówno w krótkich, jak i długich okresach, prowadząc do rozwoju wielu chorób. Z drugiej strony, pozytywne działania (np. zbilansowana dieta i aktywność fizyczna), aktywują mózg i poprawiają zdrowie.

Odróbmy więc zadanie domowe i poznajmy 11 nawyków, które niszczą mózg.

11 codziennych nawyków, które niszczą mózg

1. Brak śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ponieważ znacząco wpływa na naszą wydajność, wytrzymałość i stan emocjonalny.

Tosty i jajecznica na talerzu

W trakcie kilku pierwszych godzin dnia, mózg rozporządza składnikami odżywczymi w całym organizmie. Jeśli nie dostarczysz wystarczających ilości energii, wówczas wykorzysta rezerwy i będzie musiał ponieść dodatkowy wysiłek, aby zapewnić normalne funkcjonowanie.

Brak śniadania może wiązać się z niedostatkiem energii, problemami z koncentracją, pamięcią, złym nastrojem oraz kiepskimi osiągami fizycznymi oraz intelektualnymi. Jedz porządne i zdrowe śniadanie.

2. Palenie zabija Twój mózg!

Nawyk palenia zabija materię mózgu, a także zmniejsza ilość tlenu, która dociera do mózgu. Zostało udowodnione, że palenie wpływa na takie choroby neurodegeneracyjne jak Alzheimer.

Dodatkowo aminy heterocykliczne, które uwalniają się z paleniem papierosów, zaburzają prawidłową reprodukcję DNA, prowadząc do mutacji mogących przyczynić się do powstania komórek nowotworowych.

3. Nadmierna konsumpcja cukru

Dominacja przetworzonego cukru w mące, smażonym i pakowanym pożywieniu, a do tego brak konsumpcji warzyw, owoców oraz błonnika w wystarczających ilościach sprzyjają gromadzeniu się szkodliwych substancji w ciele.

Łyżka cukru niekorzystnie wpłynie na Twój mózg

Sprzyja to rozwojowi guzów, osłabia układ immunologiczny oraz negatywnie wpływa na sprawy neurologiczne.

Przeczytaj również: Jak cukier wpływa na organizm?

4. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku

Mózg potrzebujesz stałego dopływu tlenu, ale różne substancje toksyczne mogą zakłócić wymianę gazów w organizmie oraz transport tlenu do komórek, prowadząc do zmniejszonej efektywności mózgu.

5. Zbyt mało snu szkodzi na mózg

Potrzebujesz 8 godzin snu, by mózg odpoczął, a procesy metaboliczne zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób. Zaburzenia snu przyspieszają śmierć komórek mózgu i sprawiają, że przez cały dzień czujesz się zmęczona i masz zły nastrój.

6. Przejedzenie

Spożywanie pokarmu, którego ciało nie potrzebuje, powoduje gromadzenie się substancji resztkowych w formie tłuszczu, a także negatywnie wpływa na mózg.

7. Alkohol

Alkohol ma destrukcyjny wpływ na wiele organów, a zwłaszcza na system nerwowy, wątrobę i serce.

Pijana kobieta przy szklance alkoholu

Zaburza również reakcje chemiczne, które zachodzą w mózgu. Alkoholizm zabija neurony i redukuje szybkość z jaką impulsy nerwowe są przekazywane.

8. Stres fatalnie wpływa na mózg

Stres w różny sposób wpływa na system nerwowy. Potrafi zmniejszyć zdolności umysłowe, a także zwiększyć ryzyko ataków serca.

9. Przykrywanie głowy podczas snu

Spanie z przykrytą głową zwiększa stężenie dwutlenku węgla i zmniejsza ilość tlenu, co ma negatywny wpływ na mózg.

Śpiąca kobieta

10. Przemęczanie umysłu podczas choroby

Nadmierna praca lub nauka podczas choroby jest destrukcyjna, ponieważ angażuje energię potrzebną do kuracji. Zmuszanie mózgu do pracy zmniejsza efektywność ciała i jeszcze bardziej osłabia układ odpornościowy.

11. Brak ćwiczeń ciała i mózgu

Nie ma dla mózgu nic lepszego niż myślenie, mądre rozmowy, czytanie książek. Polepsza to zdolność do nauki, pamięć, a także czas reakcji i przetwarzania danych.

Rada końcowa, jeśli chcesz lepiej zadbać o mózg

Zadbaj o swój mózg, prowadząc zdrowy styl życia:

  • Właściwie się odżywiaj, włączając w to pyszne owoce i warzywa, które stymulują aktywność mózgu. Włącz do diety ryby, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3. Poprawiają one komunikację pomiędzy neuronami.
  • Pij 3-4 szklanki kawy lub małe filiżanki kawy, aby poprawić krótkoterminową i długoterminową pamięć oraz zredukować ryzyko chorób Parkinsona i Alzheimera.
  • Ćwicz regularnie.
  • Unikaj narkotyków, tytoniu i alkoholu.
  • Śpij wystarczająco dużo.
  • Bądź pełna pozytywnych myśli.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.