Zdrowie – unikaj tych 5 rzeczy, by go nie pogorszyć

· Sierpień 16, 2017
Na ile oceniasz swoje zdrowie? Jeśli chcesz mieć w pełni komfortowe życie, niezakłócone przez różne choroby i dolegliwości, warto pamiętać o tym, żeby unikać w miarę możliwości plastikowych pojemników i patelni. Są one wykonane z substancji o cechach toksycznych.

Czy uważasz, że Twoje zdrowie jest naprawdę dobre? Czy w swoim domu potrafisz wskazać miejsce, które jest naprawdę zdrowe? Czy możesz w jakiś sposób poprawić w swoim życiu tak, aby lepiej zadbać o swoje zdrowie i zapewnić sobie lepsze życie w późniejszych latach?

Być może Twoją odpowiedzią na powyższe trzy pytania było tylko pełne lekceważenia wzruszenie ramion. Ale jest to poważny błąd. Przecież każdy z nas w zaciszu swojego własnego domu chce czuć się tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe.

Warto zatem poświęcić chwilę i zastanowić się, co też takiego warto usunąć ze swojego domu lub mieszkania, aby lepiej zadbać o swoje zdrowie.

I właśnie dziś zamierzamy zająć się bliżej tym problemem.

Czytając nasz dzisiejszy artykuł dowiesz się, że niektóre z przedmiotów codziennego użytku, z których korzystasz praktycznie codziennie, a które nie wydają się stanowić jakiegokolwiek zagrożenia tak naprawdę niosą ze sobą pewne mniejsze lub większe niebezpieczeństwo.

Co więcej, często są to przedmioty, które wszyscy uważamy za „niezbędne” dla naszego codziennego życia.

Zdrowy styl życia

Problem jednak polega na tym, że niektóre z nich mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Niekoniecznie w sposób natychmiastowy, zazwyczaj w odniesieniu długofalowym.

Co gorsza, ten negatywny wpływ jest jeszcze bardziej niepokojący, niż to, co możemy usłyszeć w mediach.

Dowiedz się zatem, jakie są najbardziej niebezpieczne rzeczy, jakie możesz znaleźć w swoim własnym domu – zapraszamy do lektury!

1. Sztuczne słodziki mają wyjątkowo negatywny wpływ na Twoje zdrowie

Są to pierwsze rzeczy, które należy wyeliminować ze swojej diety, aby zadbać o swoje zdrowie. Wynika to głównie z tego, że sztuczne słodziki, takie jak aspartam i sukraloza, powodują, że Twój organizm ma skłonności do gromadzenia zapasów tłuszczu.

Spożywanie produktów zawierających spore ilości sztucznych substancji słodzących (jak na przykład popularne napoje typu light) paradoksalnie znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Co więcej, sztuczne słodziki mogą również szybko zakłócić równowagę poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie istotną kwestią w przypadku tej choroby.

Żywność i napoje, które zawierają w swoim składzie sztuczne substancje słodzące, są ogólnie rzecz biorąc bardzo szkodliwe dla Twojego zdrowia. Pamiętaj o tym, że nie chodzi tutaj wyłącznie o napoje gazowane typu light, ale o wiele innych produktów – sprawdzaj więc uważnie ich skład na etykiecie!

Słodzik

Oprócz negatywnego wpływu na hipoglikemię (zwaną także potocznie „reakcją insulinową”) i zwiększenie masy ciała sztuczne substancje słodzące mogą także bezpośrednio lub pośrednio powodować:

 • Zawały serca
 • Udary mózgu
 • Chorobę Alzheimera

Jednym z powodów, dla których sztuczne substancje słodzące mogą wywoływać tego typu problemy zdrowotne jest zaburzanie składu naturalnej flory bakteryjnej znajdującej się w Twoich jelitach.

Zmieniają one także funkcjonowanie procesów metabolicznych „oszukując” niejako Twój organizm, który „myśli”, że dostarczyłeś mu cukru, który tak naprawdę nie istnieje. Oczywiście to spore uproszczenie, jednak mechanizm ogólnie jest właśnie taki.

Wspomniane w tym punkcie substancje chemiczne powodują także postępującą nietolerancję glukozy. Jest to dolegliwość, która może znacząco utrudnić Ci leczenie cukrzycy.

2. Plastikowe pojemniki na żywność

Drugą rzeczą, którą powinieneś jak najszybciej usunąć z domu jeśli troszczysz się o swoje własne zdrowie, są plastikowe pojemniki i butelki.

To zastrzeżenie obejmuje także te wszystkie plastikowe przedmioty, których używasz do przechowywania lub przetwarzania żywności z uwagi na odpowiedni atest dopuszczający je do kontaktu z produktami spożywczymi.

Plastikowe pojemniki

Taki dość radykalny krok pozwala skutecznie zmniejszyć liczbę substancji chemicznych, na które narażony jest Twój układ odpornościowy oraz hormonalny. Obejmuje to chemikalia takie jak między innymi bisfenol A i ftalany.

Ogólnie rzecz biorąc, Twój układ endokrynologiczny reguluje liczne procesy Twojego organizmu, nie tylko fizjologiczne. Zaliczają się do nich między innymi:

 • Twój humor i samopoczucie
 • Twoje procesy rozwoju i poszerzania wiedzy oraz umiejętności
 • Sposób funkcjonowania narządów, tkanek i komórek Twojego organizmu
 • Twój układ rozrodczy oraz wszelkie zagadnienia związane z seksem i reprodukcją

Jednakże kiedy regularnie pijesz wodę przechowywaną w plastikowych butelkach typu PET lub spożywasz produkty żywnościowe znajdujące się przez dłuższy czas w plastikowych opakowaniach (np. tak popularne gotowe dania na styropianowych lub plastikowych tackach), znacząco zwiększasz ryzyko zachorowania na:

 • Wszelkiego rodzaju dolegliwości i schorzenia związane z układem rozrodczym
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Kilka odmian nowotworów

Problem polega na tym, że w miarę upływu czasu substancje chemiczne z plastikowego opakowania mogą przenikać do potraw, które następnie spożywasz nie zdając sobie sprawy z zachodzącego w nich procesu.

Plastikowe butelki

Szczególnie szybko plastik przenika do jedzenia w wysokich temperaturach, staraj się więc za wszelką cenę unikać podgrzewania czegokolwiek w plastikowym opakowaniu, np. w mikrofalówce. Jeśli już musisz zjeść takie gotowe danie, przełóż je przed podgrzaniem na szklany lub porcelanowy talerz.

Najlepszym jednak rozwiązaniem jest używanie pojemników wykonanych ze szkła. Ten materiał jest całkowicie odporny na jakikolwiek kontakt z żywnością i nie występuje w nim proces przenikania.

Jeśli dbasz o swoje zdrowie w sposób zakrawający nawet lekko o paranoję (ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa!) możesz nawet znaleźć na rynku szklane pojemniki, które nie zawierają w składzie ftalanów.

3. Patelnie z powłoką zapobiegającą przywieraniu potraw

Czy należysz do osób, które regularnie korzystają z garnków i patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu potraw? I nie wyobrażasz sobie nawet swojej kuchni bez takich naczyń?

Jest całkiem prawdopodobne, że nie lubisz sytuacji, w których jedzenie przywiera do patelni podczas gotowania. Trudno się temu dziwić, bo będąc osobą praktyczną bez wątpienia traktujesz to jako spore ułatwienie. My zresztą też.

Powinieneś jednak wiedzieć o tym, że są to jedne z najbardziej szkodliwych przedmiotów, które możesz mieć w swoim domu. Jeśli masz na uwadze swoje zdrowie, powinieneś za wszelką cenę się ich pozbyć i to jak najszybciej.

Znacznie lepiej będzie wymienić zarówno garnki, jak i patelnie z powłoką zapobiegającą przywieraniu potraw na analogiczne naczynia wykonane ze szkła żaroodpornego lub specjalnej ceramiki.

Patelnia

Problem z tymi naczyniami polega na tym, że materiał, zwany potocznie teflonem, a który uniemożliwia produktom żywnościowym na przywieranie do ich ścianek zawiera w swoim składzie kwas perfluorooktanowy. Jest to substancja chemiczna, która, jak wykazały liczne badania naukowe, może być odpowiedzialna za powodowanie nowotworów.

Właściwości uniemożliwiające przywieranie podgrzewanych potraw do ścianek naczyń związane są z zawartością fluoru wchodzącego w skład kwasu perfluorooktanowego.

Problem polega jednak na tym, że w momencie, gdy rozgrzewasz taki garnek lub patelnię do wysokich temperatur, fluor wydziela się z powłoki teflonowych i może ulatniać się w powietrze lub przenikać do gotowanych lub smażonych produktów.

Kiedy ten proces już nastąpi, nie będziesz w stanie zauważyć obecności toksycznego fluoru w kuchennym powietrzu lub w potrawie. Wdychasz go po prostu niepostrzeżenie.

4. Odświeżacze powietrza

Odświeżacze powietrza lub dezodoranty zawierają w składzie dichlorofenol. Jest to substancja chemiczna, która może powodować przedwczesne dojrzewanie i inne problemy zdrowotne, w tym wywoływać nowotwory.

Inne powszechnie dostępne i stosowane środki chemiczne w odświeżaczach powietrza to ftalany. Jak już wspomnieliśmy nieco wcześniej, mają one znaczący, negatywny wpływ na Twój układ endokrynologiczny.

Jeśli masz problemy z nieprzyjemnym zapachem występującym w Twoim domu, spróbuj użyć bezpiecznych i naturalnych alternatyw dla odświeżaczy powietrza, co pozwoli Ci całkiem skutecznie ochronić swoje zdrowie.

Odświeżacz powietrza

Oto kilka przydatnych rozwiązań, które możesz zastosować w praktyce:

 • Każdego dnia otwórz drzwi i okna pozwalając na gruntowne przewietrzenie wnętrza domu lub mieszkania. Taki zbieg pozwoli pozbyć się wszelkich niepożądanych gazów i innych zanieczyszczeń (np. zawieszonych w powietrzu pyłów) z jego wnętrza, co przełoży się na wyraźną poprawę jakości powietrza w Twoim domu.
 • Używaj wyłącznie wysokiej jakości olejków eterycznych w charakterze odświeżaczy powietrza. Ich naturalny aromat pozwala uzyskać przyjemny zapach i jednocześnie nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie.
 • Staraj się regularnie mieć świeże kwiaty w swoim domu.
 • Jeśli masz ochotę, używaj kadzidła kiedy tylko zechcesz, nawet codziennie.

Wiemy, że wielu z nas używa odświeżaczy powietrza. Jest to proste i wygodne rozwiązanie, zdajemy sobie z tego sprawę. Zanim jednak będziesz je używał ponownie, warto wziąć też pod uwagę swoje zdrowie.

5. Wstępnie paczkowane przyprawy

Zioła i przyprawy zawierają w swoim składzie wiele przeciwutleniaczy, minerałów i witamin. Pomagają tym samym znacząco zwiększyć wartość odżywczą przygotowywanych przez Ciebie potraw.

Aby jednak naprawdę w pełni skorzystać z ich zalet, musisz mieć pewność, że używasz świeżych przypraw. W przypadku przypraw sprzedawanych w foliowych lub papierowych opakowaniach, jakie można znaleźć w każdym supermarkecie ta reguła niestety nie zachodzi.

Zostały one uprzednio poddane licznym procesom przetwórczym, jak suszenie, mielenie, wygrzewanie w celu wyeliminowania ewentualnych bakterii itp.

Przyprawy

Zwykle w trakcie przetwarzania ma miejsce także dodanie różnych chemikaliów do gotowego produktu w celu uniknięcia utraty jego smaku i struktury, a także przedłużenie czasu przydatności do spożycia.

Zalecamy zatem zdobywanie w miarę możliwości świeżych przypraw i ziół na lokalnych targowiskach lub w sklepach ze zdrową żywnością. Możesz nawet uprawiać je w swoim ogrodzie lub na balkonie, jeśli takową możliwością dysponujesz.

W ten sposób zawsze będziesz mieć świeże przyprawy pod ręką, co zdecydowanie korzystnie przełoży się na Twoje zdrowie.

Zatem pozbądź się tych szkodliwych rzeczy ze swojego domu jeszcze dziś i ciesz się zdrowszym życiem przez długie lata!