Zdrowe nerki, a złe nawyki

Nerki są odpowiedzialne za filtrowanie i jest bardzo ważne, by ich nie przeciążać. Jednym z nawyków, który im szkodzi, jest nadużywanie leków przeciwbólowych.

Nerki to kluczowe narządy naszego organizmu, bez których funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Odpowiadają one za wydalanie, a oprócz tego pełnią funkcję regulacyjną i endokrynną. Bezustannie filtrują one krew, eliminując nadmiar płynów i nagromadzone toksyny wraz z moczem.

Mimo tego, że wszyscy wiemy, jak ważne jest to, by nerki były w jak najlepszym stanie, wielu z nas lekceważy tę wiedzę, ignoruje ostrzeżenia i kontynuuje nadwyrężający ich zdrowie styl życia.

Dlaczego nerki są tak ważne?

Okazuje się, że wystarczy jedynie 20% funkcjonalności nerek, by człowiek mógł prowadzić w miarę normalny tryb życia. Stąd możesz myśleć, że jesteś całkowicie zdrowy, a Twoje nerki są w fantastycznym formie, podczas gdy stan ich stopniowo się pogarsza.

W wielu przypadkach uszkodzenia tych narządów zaczynają objawiać się, gdy jest już za późno. Na szczęście prowadzenie zdrowego trybu życia i unikanie pewnych niezdrowych nawyków może skutecznie zmniejszyć ryzyko tego, że nerki zostaną uszkodzone.

Dużo o stanie tego narządu mówi ogólny stan organizmu. Jeżeli o nie zadbamy, zyska na tym całe nasze ciało. Dlatego eksperci ujawnili listę siedmiu nawyków, które szczególnie uszkadzają nerki. Oto one:

1. Spożywanie słodkich, gazowanych napojów

Gazowane napoje

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Osace w Japonii dowiodły, że osoby spożywające dwa lub więcej puszek napojów gazowanych dziennie są bardziej narażone na uszkodzenie nerek.

W eksperymencie wzięło udział 12 000 pracowników spożywających duże ilości gazowanych napojów orzeźwiających, u których w moczu występowało białko (tak zwany białkomocz).

Białkomocz jest wczesnym objawem uszkodzenia nerek, jednak na tym etapie jeszcze można odwrócić szkody. Oprócz tego napoje gazowane zwiększają prawdopodobieństwo tworzenia się kamieni nerkowych.

Jak tego uniknąć?

Zamiast sięgać po słodki orzeźwiający napój gazowany lepiej zastąpić go czystą wodą, naturalnym sokiem owocowym lub warzywnym, koktajlami owocowo-warzywnymi.

2. Nadmiar sodu

Sól

Jedną z funkcji nerek jest metabolizowane sodu dostarczonego wraz z pożywieniem. Sól zatem tak chętnie przez nas wszystkich używana w codziennej diecie jest jego głównym źródłem. Powinniśmy starać się ograniczyć jej spożycie do minimum.

Gdy dostarczamy organizmowi zbyt dużo sodu, nerki muszą pracować na wyższych obrotach, co na dłuższą metę może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Jak tego uniknąć?

Ponieważ sól jest składnikiem, który na daną chwilę jest obecny w wielu produktach spożywczych, musimy zacząć dobierać je z większą ostrożnością. Zamiast stosować sól w kuchni, można zastąpić ją innymi przyprawami takimi jak oregano, kolendra, kurkuma czy imbir między innymi.

3. Spożywanie nadmiernej ilości kofeiny

Choć umiarkowane spożywanie kofeiny nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, picie kawy w nadmiarze może przyczynić się do uszkodzenia nerek. Jej składniki zwiększają ciśnienie krwi i stres, co bezpośrednio negatywnie wpływa na te narządy.

Jak tego uniknąć?

Pij kawę i herbatę z umiarem i staraj się unikać napojów energetycznych. Zamień je na energetyzujące koktajle lub świeże owoce, aby pobudzić organizm.

4. Nadużycie środków przeciwbólowych

Leki

W związku z tym, że wiele z nich jest sprzedawanych bez recepty, dla dużej grupy ludzi jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób radzenia sobie z wszelkiego rodzaju dolegliwościami. Dziś powszechnie wiadomo, że nadużywanie leków przeciwbólowych wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi i z uszkodzeniem nerek włącznie.

Jak tego uniknąć?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o alternatywnych metodach walki z bólem i kłopotliwymi dolegliwościami. Istnieje również wiele naturalnych środków, które pomogą Ci z nimi zawalczyć.

Żywność bogata w białko

Białka oczywiście są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak należy konsumować je w umiarkowanych ilościach. Produkty takie jak czerwone mięso, ryby czy jajka zmuszają nerki do wytężonej pracy.

Jak tego uniknąć?

Choć produkty te również stanowią część zbilansowanej, zrównoważonej diety nie zapominajmy, że należy jeść je z umiarem. Można zdecydować się również na włączenie do dziennego jadłospisu białka roślinnego, które jest łatwiej przyswajane, a także zdrowe.

Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu

Alkohol i nerki

Nadmierne spożywanie alkoholu to nawyk, który prędzej czy później doprowadzi do uszkodzenia nerek. Produkt ten zawiera bowiem toksyny i substancje chemiczne, które są niebezpieczne nie tylko dla nerek, ale i dla wątroby.

Jak tego uniknąć?

Za każdym razem, gdy sięgamy po alkohol, należy pamiętać o tym, że jego nadużycie może poważnie uszkodzić nasze nerki. Zamiast tego lepiej sięgnąć po wodę czy naturalne soki.

Zbyt długie wstrzymywanie moczu

Gdy tylko czujesz potrzebę udania się do toalety, bardzo ważne jest, by nie odwlekać tego momentu, tylko jak najszybciej załatwić swoje potrzeby. Zbyt długie trzymanie moczu nie należy do najlepszych pomysłów i może prowadzić do niewydolności nerek i późniejszych zaburzeń w jego poprawnym oddawaniu.

WIĘCEJ DLA CIEBIE