Nawyki o poranku – rozpocznij zdrowo dzień!

Poświęć sobie chwilę czasu każdego ranka. Rozpieszczając nieco swoje ciało i ducha sprawisz, że z optymizmem i energią podejdziesz do wszystkich zadań nadchodzącego dnia.
Nawyki o poranku – rozpocznij zdrowo dzień!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zdrowe nawyki o poranku, zwłaszcza te, które celebrujemy na pusty żołądek, mogą mieć naprawdę wielki wpływ na resztę naszego dnia. Niestety zwykle budzimy się późno, w biegu ubieramy się, myjemy, jemy śniadanie i w ekspresowym tempie udajemy się do pracy, szkoły czy po prostu wpadamy w wir codziennych obowiązków.

Pamiętajmy jednak, że ranek to bardzo ważna dla nas pora dnia. Od tego jak rozpoczniemy dzień, jakie będziemy mieli nawyki o poranku, zależy cały jego dalszy przebieg. Kiedy mamy zdrowe nawyki o poranku, bez wątpienia wejdziemy w kolejne godziny z energią i pozytywnym nastawieniem.

Z kolei jeśli brakuje nam czasu na podstawową troskę o siebie tuż po przebudzeniu, najprawdopodobniej trudno będzie nam dotrwać do wieczora w dobrej formie i w świetnym humorze. Krótko mówiąc, jakość naszej codziennej egzystencji może pozostawiać wiele do życzenia.

Jeśli martwi cię wieczny brak czasu na zdrowe nawyki i aktywność fizyczną, koniecznie powinieneś przeorganizować swoje życie. Czy wiesz, że najlepszą porą na troskę o zdrowie jest właśnie poranek –  i to jeszcze przed śniadaniem? Poznaj 6 nawyków, dzięki którym odzyskasz zdrowie, dobry humor i pozytywne nastawienie do świata!

Zdrowe nawyki o poranku – od czego zacząć?

Zacznijmy od uświadomienia sobie, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu zdrowe nawyki o poranku. Lista korzyści w tym przypadku jest długa, skupmy się zatem na tych najistotniejszych.

  • Tuż po obudzeniu nasze ciało jest bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zdrowe “zabiegi”. Przez kilka godzin było ono uśpione i wyciszone, a zatem teraz jest gotowe na dawkę energii i stawienie czoła całemu nadchodzącemu dniu.
  • Zamiast włączać kolejną drzemkę, wyskocz z łóżka i pobiegnij do łazienki. Uśmiechnij się do swojego odbicia w lustrze – od razu poczujesz się lepiej i napełnisz się chęcią do życia!
  • Włącz ulubioną muzykę – jak wolisz: relaksującą lub energiczną.
  • Mocną kawę zastąp szklanką wody z cytryną albo świeżymi owocami – w ten sposób szybko i skutecznie aktywujesz metabolizm oraz naturalnie oczyścisz organizm po wczorajszym dniu i nocy. Na kawę przyjdzie czas trochę później.
  • Kilka skłonów, krótka sesja jogi albo przebieżka po parku od razu postawią cię na nogi!
  • A na koniec – zdrowe i pożywne śniadanie.

Po takim poranku nie ma sposobu, abyś w pochmurnym humorze wyszedł z domu. To jak? Zaczynamy żyć zdrowiej i radośniej?

Zdrowe nawyki o poranku – 6 pomysłów na dobry początek dnia

1. Szklanka wody

Picie jednej lub dwóch szklanek wody tuż po przebudzeniu to nawyk, który przynosi naszemu organizmowi wiele cennych korzyści.

Kobieta pije wodę w łóżku
  • Woda na czczo znakomicie wspomaga pracę nerek, które są odpowiedzialne za usuwanie toksyn i innych szkodliwych produktów przemiany materii z naszego organizmu.
  • Poprawia funkcje układu pokarmowego – aktywuje metabolizm, a co za tym idzie, zapobiega zaparciom i innym dolegliwościom trawiennym.
  • Nawadnia organizm po nocnym odpoczynku i tym samym dodaje energii.
  • Korzystnie wpływa na funkcje mózgu, zwiększając poziom natlenienia jego komórek.

W tej kwestii masz wiele opcji do wyboru: szklankę niegazowanej wody mineralnej, wodę z cytryną albo też letnią wodę z cytryną.

2. Świeże owoce

Niektórzy z nas są zdania, że spożywanie owoców wczesnym rankiem na pusty żołądek nie jest dobre dla naszego organizmu. Liczne badania dowodzą jednak, że jest zupełnie odwrotnie.

Nasze poranne nawyki powinny obejmować porcję świeżych owoców, ponieważ świetnie wspomagają one oczyszczanie organizmu i są źródłem cennych wartości odżywczych. Co więcej, nie wymagają od naszego dopiero co rozbudzonego organizmu dużego wysiłku do ich trawienia.

Pamiętajmy, że owoce w dużej mierze składają się z wody. A jak wspomnieliśmy w powyższym punkcie, nasze ciało potrzebuje zdrowych płynów we wczesnych godzinach porannych. Jedną z naturalnych form nawadniania komórek ciała może być właśnie spożywanie świeżych, soczystych owoców.

Staraj się jednak unikać o poranku cytrusów, ponieważ spożyte na pusty żołądek mogą wywołać podrażnienie błon śluzowych. Znakomicie posłużą ci o tej porze dnia jabłka, gruszki czy daktyle. Obfitują one w wodę i potrzebny do aktywowania przemiany materii błonnik.

3. Relaksująca muzyka w tle

Jednym z fantastycznych sposobów na przygotowanie umysłu do całodziennej pracy jest nawyk słuchania delikatnych, relaksujących tonów bądź energetycznych dźwięków muzyki klasycznej. Jeśli masz chwilę czasu, możesz także oddać się przy niej medytacji.

Kobieta ze słuchawkami na uszach

Muzyka relaksacyjna świetnie rozbudza umysł, pozytywnie go nastraja, a także stymuluje do wytężonej pracy. Jednocześnie pomaga znormalizować rytm pracy serca oraz zapanować nad oddechem. Istnieją nawet specjalne terapie muzyczne dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze krwi.

4. Ćwicz jogę

Pewnie każdemu z nas nie raz obiło się o uszy, ze joga to nie tylko sposób na relaks, ale także świetny zastrzyk energii. Badania naukowe dowodzą, że sesja jogi przynosi nam najwięcej korzyści, gdy ćwiczymy na pusty żołądek.

Przed śniadaniem nasz żołądek nie musi jeszcze pracować, jest czysty i lekki – jest więc w stanie skoncentrować się wyłącznie na dobroczynnym wpływie ćwiczeń.

Specjaliści zalecają na dobry początek dnia proste asany, które nie wymagają dużego wysiłku fizycznego. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do codziennej aktywności fizycznej, możesz skupić się tylko na medytacji, aby uspokoić umysł i pozytywnie go nastroić.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Medytacja przez 2 minuty dziennie. Dla zdrowia.

5. Rozciąganie ciała to podstawa

Pamiętaj, że kiedy nasze ciało znajduje się w spoczynku przez około 8 godzin, o poranku potrzebuje odpowiedniego rozruchu. Doskonałym sposobem na odzyskanie sprawności ruchowej jest kilkuminutowe rozciąganie.

Wcale nie mamy tu na myśli godzinnego treningu lecz kilka skłonów, przysiadów i innych prostych ćwiczeń rozciągających. Pomogą ci one rozluźnić mięśnie i “naoliwić” stawy, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji w ciągu dnia i zapobiec bólowi podczas wykonywania codziennych czynności.

Kobieta rozciąga mięśnie nóg i pleców

Postaraj się, aby poranne rozciąganie polegało na delikatnych, płynnych ruchach. Jeśli zbyt energicznie podejdziesz do sprawy, możesz nadwyrężyć mięśnie bądź stawy.

6. Ćwiczenia kardio

Ćwiczenia aerobowe, zwane też ćwiczeniami kardio, jeszcze przed śniadaniem to bardzo zdrowy nawyk. Do wyboru mamy tu szeroki wachlarz aktywności: od biegania, przez energiczne spacery czy jazdę na rowerze, po tradycyjny aerobik.

Taka forma ruchu fantastycznie rozgrzewa ciało, dodaje energii, a także pomaga utrzymać nienaganną sylwetkę. Nie musisz biegać codziennie, wystarczy, że będziesz to robić co 2-3 dni. Dzięki temu unikniesz nadmiernego zmęczenia organizmu.

Po obudzeniu – poziom glukozy i insuliny we krwi jest bardzo niski, a zatem nasz organizm jako energię wykorzystuje zbędną tkankę tłuszczową. W ten sposób nie tylko rozruszasz się na dzień dobry, ale także zadbasz o swoją figurę. Stosując takie nawyki o poranku nigdy nie będziesz miał nadwagi!

Jak i kiedy należy wykonywać ćwiczenia aerobowe?

  • Idealny scenariusz zakłada trening kardio zaraz po obudzeniu się.
  • Ważnym aspektem jest to, aby wykonywać ćwiczenia o niskiej intensywności przez maksymalnie 45 minut.
  • Jeśli poranny trening będzie zbyt długi i wyczerpujący, może dojść do katabolizmu mięśni, czyli do spalania masy mięśniowej zamiast rezerw tłuszczu.

Po zakończeniu joggingu albo energicznego spaceru koniecznie zjedz odżywcze i bogate w energię śniadanie. Przygotuj je natychmiast po zakończeniu treningu.

Wnioski

Jeśli chcesz poprawić jakość swojego codziennego życia, wystarczy, że sobie to postanowisz. Wbrew pozorom do prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia nie potrzeba dużo czasu. Już godzina dziennie tylko dla siebie może zdziałać cuda. A to przecież mniej więcej tyle samo co twój ulubiony serial!

Staraj się dobrze wysypiać i nastawiać budzik pół godziny wcześniej niż dotychczas. Z czasem możesz stopniowo wydłużać czas na swoje zdrowe poranne nawyki. Z początku ich wdrożenie może wymagać od ciebie poświęcenia. Jednak już po krótkim czasie stwierdzisz, że naprawdę było warto! Przekonaj się sam!

“W zdrowym ciele zdrowy duch” – czyli człowiek zdrowy, uśmiechnięty i bardzo pozytywnie nastawiony do życia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Albero R, Sanz A, Playán J. Metabolismo en el ayuno. Endocrinol y Nutr. 2004;
  • Iwayama K, Kurihara R, Nabekura Y, Kawabuchi R, Park I, Kobayashi M, et al. Exercise Increases 24-h Fat Oxidation Only When It Is Performed Before Breakfast. EBioMedicine. 2015;
  • Popkin BM, D’Anci KE, Rosenberg IH. Water, hydration, and health. Nutrition Reviews. 2010.
  • Knight, W. E. J., & Rickard, N. S. (2001). Relaxing Music Prevents Stress-Induced Increases in Subjective Anxiety, Systolic Blood Pressure, and Heart Rate in Healthy Males and Females. Journal of Music Therapy. https://doi.org/10.1093/jmt/38.4.254
  • Seo, D. Y., Lee, S., Kim, N., Ko, K. S., Rhee, B. D., Park, B. J., & Han, J. (2013). Morning and evening exercise. Integrative Medicine Research. https://doi.org/10.1016/j.imr.2013.10.003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.