Zdrowa jama ustna — osiągnij to!

Soda oczyszczona reguluje kwasotę w jamie ustnej, zapobiegając zapaleniu dziąseł, owrzodzeniom czy próchnicy. Jest również bardzo skuteczna w leczeniu ran i owrzodzeń wewnątrz jamy ustnej.
Zdrowa jama ustna — osiągnij to!
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2023

Owrzodzenia, zapalenia dziąseł, osłabione zęby… jama ustna może przysporzyć nam wielu problemów, znacznie pogorszyć jakość naszego życia i skutecznie je uprzykrzyć. Dodatkowo przysporzy nam bólu głowy, gdy ujrzymy rachunek wystawiony przez dentystę. Dziś dowiesz się, co powoduje, że w naszej jamie ustnej dochodzi do zachwiania równowagi i w jaki sposób, poprzez proste zabiegi, zapobiec podobnym problemom.

Do profilaktyki można wykorzystać naturalne produkty takie jak: olej, woda morska, tymianek czy proszek do pieczenia. To proste, a zadbana jama ustna będzie również znakiem zdrowia naszego organizmu.

Jama ustna – co może być przyczyną problemów?

  • odżywianie — jest główną przyczyną problemów z jamą ustną, w której tak na prawdę odbija się stan całego układu pokarmowego. Gdy jest on przeciążony lub zaczyna nieprawidłowo funkcjonować, może dojść do zakwaszenia. Zakłócenie naturalnego pH w ustach, wpływa na powstawanie zapalenia dziąseł, owrzodzenia, ułatwia powstawanie próchnicy i kamienia nazębnego. Z tego powodu należy jak najszybciej rozpocząć zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa, owoce, orzechy, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste.
  • biały cukier — jest to trucizna zarówno dla naszych zębów, jak i całego organizmu. Zdecydowanie zaleca się całkowite usunięcie go z diety i monitorowanie składu produktów spożywczych, w których może się znajdować.
  • papierosy i kawa — produkty te zabrudzają nasze zęby i podwyższają pH jamy ustnej, co przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego i odwapniania zębów.
  • nieodpowiednio czyszczona jama ustna — odpowiednia higiena ust jest fundamentalna, jeżeli chcemy pozbyć się problemów. Czyścić należy nie tylko zęby, ale też język (specjalne środki) i szczeliny między zębami (nić dentystyczna).
  • środki chemiczne — używane przez większość osób pasty do zębów zawierają wiele substancji chemicznych, które odpowiadają między innymi za wytwarzanie piany. Zakłócają one jednak prawidłowe pH w ustach i mogą przyczynić się do pogorszenia stanu jamy ustnej, na przykład zapalenia dziąseł. Pastę do zębów najlepiej kupować u zielarzy lub w sklepach ze zdrową żywnością albo też przygotować swoją własną z domowych składników.

W dalszej części artykułu dowiesz się jak sprawić by jama ustna zawsze była zdrowa. Przedstawimy cztery proste sposoby dbania o jamę ustną, które pomogą Ci osiągnąć ten cel.

Zadbana jama ustna – 4 proste sposoby

Napar z tymianku

Tymianek to roślina, która już od czasów starożytnych była wykorzystywana, gdy tylko jama ustna przysparzała problemów. Wszystko dzięki jej właściwościom antyseptycznym. W przypadku zapaleń dziąseł, ran czy grzybicy zaleca się picie naparu z tymianku, jednak dużo lepsze efekty przynosi płukanie nim ust. Do przygotowania tego typu naparu należy gotować przez pięć minut litr wody mineralnej z 60-sięcioma gramami rośliny. Po zagotowaniu odstawić do ostygnięcia. Ciepłym naparem płuczemy usta kilka razy dziennie, aż do zaobserwowania poprawy.

tymianek

Szczypta proszku do pieczenia

Jak już wiemy większość problemów z jamą ustną pojawia się przez zaburzenia wartości pH i zbyt kwaśnego odczynnika śliny, co może być spowodowane wieloma czynnikami. Sposobem na zneutralizowanie kwasoty jest alkalizacja, do przeprowadzenia której pomocna okaże się niewielka dawka wodorowęglanu sodu. W małym pojemniku, który powinniśmy mieć zawsze przy sobie, umieść proszek do pieczenia. Kilka razy dziennie rozprowadź końcem palca odrobinę tej substancji na języku.

Ważne jest, aby czynność tę powtarzać kilka razy dziennie, pamiętając o małych ilościach. Ta metoda przyniesie poprawę w przypadku wymienionych wcześniej dolegliwości, mogąc nawet zapobiegać powstawaniu próchnicy.

Woda morska na remineralizację zębów

Zdarza się, że na skutek nieprawidłowego odżywiania zębom brakuje minerałów, przez co są osłabione i podatne na wszelkiego rodzaju choroby. Aby tego uniknąć, należy włączyć do diety nie tylko wapń, ale także wiele innych składników mineralnych. Dobrym rozwiązaniem jest płukanie ust wodą morską, która bogata jest we wszystko, czego zębom potrzeba.

Kupić można ją w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością, a nawet w niektórych supermarketach. Jeżeli mieszkasz nad morzem, możesz również pozyskać ją samemu. W takim przypadku ważne jest, aby napełniać nią butelki wczesnym rankiem, poza sezonem turystycznym i unikać nabierania wody z wierzchniej warstwy. Możesz także wykonać w domu jej substytut, mieszając czystą, naturalną sól morską z wodą.

morze, jama ustna

Olej

Ten stary ajurwedyjski sposób jest doskonałym rozwiązaniem, gdy jama ustna przysparza nam problemów, ale pomoże także oczyścić cały układ pokarmowy. Usuwa on toksyny z organizmu, dzięki czemu również jama ustna zostaje oczyszczona. Szczególnie polecany jest w przypadku zapalenia dziąseł, infekcji, pojawienia się płytki nazębnej i problemów z zębami.

Wystarczy jedynie olej słonecznikowy lub olej sezamowy tłoczony na zimno.

Dowiedz się jak to zrobić w tym artykule: Pożegnaj problemy jamy ustnej, dzięki tej metodzie

Zdjęcia dodane dzęki uprzejmości fturmog i CubaGallery.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rosas, A., & López, A. (2011). Actividad Antimicrobiana de Aceite Esencial de Tomillo. Temas Selectos de Ingeniería de Alimentos. https://doi.org/10.1145/1978942.1978984
  • Johansson, I., Lif Holgerson, P., Kressin, N. R., Nunn, M. E., & Tanner, A. C. (2010). Snacking habits and caries in young children. Caries Research. https://doi.org/10.1159/000318569
  • Ismail, A. I., Sohn, W., Tellez, M., Willem, J. M., Betz, J., & Lepkowski, J. (2008). Risk indicators for dental caries using the International Caries Detection and Assessment System (ICDAS). Community Dentistry and Oral Epidemiology. https://doi.org/10.1111/j.1600-0528.2006.00369.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.