Zbędna tkanka tłuszczowa - co jeść żeby ją zredukować

Mimo, że jesteś już na diecie nadal nie możesz zwalczyć tzw. oponki na brzuchu? Jeśli zbędna tkanka tłuszczowa spędza Ci sen z powiek podpowiemy Ci jak prowadzić swoją dietę i co jeść aby ją zredukować. 
Zbędna tkanka tłuszczowa - co jeść żeby ją zredukować
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zbędna tkanka tłuszczowa to coś, co wielu osobom spędza sen z powiek. Na szczęście istnieją grupy żywności, które pomagają zredukować poziom tłuszczu w określonych obszarach ciała. W ten sposób możemy sprecyzować naszą dietę i wzbogacić ją o takie pokarmy, które pomogą osiągnąć oczekiwane efekty. Zbędna tkanka tłuszczowa może zniknąć bez gwałtownej ingerencji w nasze ciało.

Produkty spalające tłuszcz

Pewnie zastanawiasz się czy oprócz aktywności fizycznej istnieją produkty, które pomogą zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej w biodrach, udach czy na brzuchu. W tym artykule przedstawimy najskuteczniejsze rozwiązania.

Istnieje wiele praktyk z wykorzystaniem konkretnych produktów, dzięki którym zbędna tkanka tłuszczowa może zniknąć. Jednak trudno to udowodnić w praktyce. Powszechnie uważa się, że produkty takie jak zielona herbata, chili, soja, grejpfrut, czosnek czy imbir zwiększają metabolizm, co może przyczynić się do utraty wagi. 

Płaski brzuch z miarką

Efekty jednak są prawie niezauważalne, zatem bazowanie tylko i wyłącznie na tych produktach nie przyniesie żadnych rezultatów.

Zbędna tkanka tłuszczowa na brzuchu i najlepsze produkty aby się jej pozbyć

Naukowcy zajmujący się badaniem otyłości przedstawiają badania, w których wykazano, że najbardziej niekorzystny dla zdrowia jest tłuszcz usytuowany w obrębie talii, związany z otyłością brzuszną – wisceralną. 

Znienawidzona przez nas fałdka na brzuchu wiąże się z nadmiarem poziomu tłuszczu w okolicy żołądka, co może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Zwiększa się ryzyko zatkania tętnic i może prowadzić to do problemów z wydolnością serca.

Zaleca się aby obwód talii u mężczyzn nie przekraczał 102 cm, natomiast w przypadku kobiet: 88 centymetrów.  Aby wspomóc naszą dietę i pozbyć się nadmiaru tłuszczu w talii powinniśmy zwrócić uwagę na wskazane poniżej produkty.

Przykłady produktów spalających tłuszcz

  • Niskotłuszczowy nabiał: do tej grupy należą odtłuszczone mleko, jogurt i niskotłuszczowe sery. Wszystkie te produkty mają wysoką zawartość wapnia, a ten pierwiastek pomaga rozkładać komórki tłuszczowe w organizmie.
  • Owoce cytrusowe: niektóre owoce cytrusowe takie jak pomarańcze, grejpfruty i cytryny mają wysoką zawartość witaminy C. Wspomaga to proces spalania i przetwarzania tłuszczu oraz umożliwia kontrolę poziomu insuliny. Wysokie stężenie insuliny prowadzi bowiem do zintensyfikowanego składowania tkanki tłuszczowej.
  • Melon: bogaty w potas, pozwala regulować poziom sodu, zmniejsza obrzęk i uczucie wzdęcia.
  • Orzechy: Ze względu na wysoką zawartość Omega 3, orzechy pomagają obniżyć poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, którego obecność przyczynia się do zwiększenia masy ciała. Ważne jest aby konsumować je w odpowiednich dawkach i nie prowadzić do nadużyć.
    Owoce
  • Migdały: znane szczególnie we włoskiej kuchni są bogate w białko, wapń, błonnik i kwasy Omega 3, przekształcając je w ważne dla nas źródła energii. Ponadto pomagają kontrolować poziom cukru i aktywizują metabolizm.
  • Owies: jego wysoki poziom białka i włókna sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu. Inną ważną właściwością jest oczyszczanie krwi. Dochodzi do tego dzięki substancjom, które pozwalają kapsułkować tłuszcze i toksyny aby następnie wydalić je z organizmu.
  • Łosoś: ważne źródło kwasów Omega 3 i białka. Przyczynia się do produkcji dobrego cholesterolu bądź HDL, przyspieszając metabolizm i redukując nadmiar tłuszczu w okolicach jamy brzusznej.
  • Oliwa z oliwek: bogata w tłuszcze nienasycone, które są niezwykle korzystne dla naszego organizmu. Ponadto sprzyja wchłanianiu składników odżywczych i obniża poziom cholesterolu.

Zbędna tkanka tłuszczowa w biodrach i udach – żywność, która pomoże ją zwalczyć

Produkty pełnoziarniste: brązowy ryż, owies, chleb pełnoziarnisty, pełnoziarnisty makaron czy popcorn.
Rośliny strączkowe np.: groch, fasola i soczewica.
Chude białka: drób np. kurczak, jajka, niskotłuszczowy nabiał, białe ryby czy tofu.
Błonnik: pokarmy szczególnie bogate w błonnik to jabłka, ziemniaki, truskawki i brokuły.

Na odkładanie się tłuszczu wpływ mają przede wszystkim tak zwane czynniki behawioralne, czyli styl życia i odżywiania, ale także uwarunkowania genetyczne.

Nasiona i ziarna

Wszystkie wymienione produkty pomogą Ci stworzyć zrównoważoną dietę, skoncentrowaną na wyeliminowaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Pamiętaj jednak, że najlepsze rezultaty otrzymasz łącząc zbilansowaną dietę z aktywnością fizyczną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Champagne CM, Broyles ST, Moran LD, et al. Dietary intakes associated with successful weight loss and maintenance during the Weight Loss Maintenance trial. J Am Diet Assoc. 2011;111(12):1826–1835. doi:10.1016/j.jada.2011.09.014
  • Roby, F. B. (1962). Effect of exercise on regional subcutaneous fat accumulations. Research Quarterly of the American Association for Health, Physical Education and Recreation. https://doi.org/10.1080/10671188.1962.10613202
  • Aguilar-Salinas, C. A. (2007). Mesa redonda XXV. Adiposidad abdominal como factor de riesgo para enfermedades crónicas. Salud pública de México49, 311-316.
  • Bouza, A., Bellido, D., Rodríguez, B., Pita, S., & Carreira, J. (2008). Estimacíon de la grasa abdominal visceral y subcutánea en pacientes obesos a través de ecuaciones de regressíon antropométricas. Rev Esp Obes6(3), 153-62.
  • Pérez Miguelsanz, M., Cabrera Parra, W., Varela Moreiras, G., & Garaulet, M. (2010). Distribución regional de la grasa corporal: Uso de técnicas de imagen como herramienta de diagnóstico nutricional. Nutrición Hospitalaria25(2), 207-223.
  • Blaak, E. (2001). Gender differences in fat metabolism. Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. https://doi.org/10.1097/00075197-200111000-00006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.