Zarysowana podłoga – dowiedz się, jak ją odświeżyć!

Dla osób, które dbają o podłogi w swoim domu, rysy i smugi na ich powierzchniach mogą okazać się autentyczną zmorą. Nie panikujmy jednak! Istnieje wiele domowych, sprawdzonych sposobów, które pozwolą ci zmniejszyć widoczność zarysowań i odświeżyć wygląd podłogi.
Zarysowana podłoga – dowiedz się, jak ją odświeżyć!

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2020

Zarysowana podłoga to dla wielu z nas koszmar, zwłaszcza gdy należymy do grona pedantów. Regularnie czyścisz mieszkanie, używasz dobrych kosmetyków pielęgnacyjnych i detergentów, a tu nagle pojawia się widoczne ze wszystkich stron zadrapanie. Trudno, stało się. Teraz trzeba pomyśleć nad tym, jak naprawić szkodę.

W rzeczywistości istnieje wiele prostych, sprawdzonych sposób odświeżania połogi i likwidowania widocznych na niej zadrapań. Nawet jeśli szczególnie dbasz o porządek w domu, każdy typ podłogi z czasem ulega mniejszemu bądź większemu zarysowaniu.

Zadrapania mogą powstawać w najróżniejszych sytuacjach, na przykład podczas przesuwania mebli, gdy mamy w domu psa lub chodzimy po domu w butach.

Wielu z nas myśli, że zarysowana podłoga to stan, którego nie da się odwrócić i trzeba zacząć myśleć o jej wymianie. Nic dalszego od prawdy! Poznaj proste i niezwykle skuteczne sposoby na usunięcie rys z podłogi. Koniecznie je wypróbuj!

Zarysowana podłoga – 5 sposobów na usunięcie zadrapań

1. Płytkie zadrapania na drewnianych panelach

Drewniane panele i parkiet to piękne wykończenie każdego wnętrza. Niestety ten typ podłogi jest szczególnie podatny na zarysowania, i to od pierwszego dnia od jej położenia.

W celu usunięcia płytkich zadrapań zaopatrz się w wypełniacz do drewna (w pasującym kolorze). Bez problemu można go kupić w sklepach budowlanych. Następnie weź się do pracy i wykonaj poniższe kroki. Zarysowana podłoga wkrótce będzie wyglądała jak nowa!

Pokój z drewnianą podłogą
  • Dokładnie wyczyść miejsce, w których pojawiły się rysy. Użyj do tego wilgotnej, delikatnej szmatki. Usuń kurz i brud.
  • Zanim przejdziesz do naprawiania zarysowań, przetestuj wypełniacz w mało widocznym miejscu. W ten sposób będziesz mieć pewność, że dobrze dopasowałeś kolor.
  • Następnie pokryj wypełniaczem rysy tak, by znów podłoga przybrała w tym miejscu swój pierwotny kolor.

2. Płytkie zadrapania na panelach laminowanych

Panele laminowane są tańszą alternatywą dla drewnianych podłóg. Z wyglądu bardzo przypominają drewno i są równie podatne na zarysowania i zadrapania. Dlatego też powinniśmy poznać odpowiednią strategię na regularne odżywianie podłóg.

Kobieta myjąca podłogę

Po wykonaniu poniższych kroków Twoja podłoga z paneli laminowanych zawsze będzie wyglądała jak tuż po jej położeniu.

  • W pierwszej kolejności dokładnie wyczyść obszar, na którym pojawiły się rysy. Użyj do tego wilgotnej, delikatnej szmatki. Usuń kurz i brud.
  • Zaopatrz się w specjalny wypełniacz do drewna laminowanego. Możesz zakupić również specjalny zestaw naprawczy, który skutecznie wypełnia zarysowania, nawet te średnio głębokie. Na koniec usuń nadmiar wosku za pomocą wilgotnej ściereczki. Pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny.
  • Po naprawie nie ma żadnego śladu, a efekt jest naprawdę trwały.

3. Głęboko zarysowana podłoga z drewna

Widoczne wgłębienia i głęboko zarysowana podłoga z drewna to bez wątpienia nieco większy problem. Na szczęście i na niego znajdą się praktyczne i szybkie rozwiązania.

W celu usunięcia głębokich rys i zadrapań zaopatrz się w wypełniacz do drewna (w pasującym kolorze). Jak już wcześniej wspomnieliśmy, można go kupić w sklepach budowlanych. Następnie wykonaj poniższe kroki.

Czyszczenie drewna
  • Dokładnie wyczyść miejsce, w których pojawiły się rysy. Użyj do tego wilgotnej, delikatnej szmatki. Usuń kurz i brud tak, aby powierzchnia pozostała idealnie czysta.
  • Jeśli twoja drewniana podłoga została z wierzchu pokryta warstwą poliuretanu lub lakieru, przetrzyj obszar występowania rys rozpuszczalnikiem. Kiedy powłoka ochronna zniknie, jeszcze raz przetrzyj drewno wilgotną ścierką. Pozostaw do wyschnięcia.
  • Nanieś niewielką ilość wypełniacza na palec wskazujący i rozprowadź ją po rysach na podłodze. Nie przejmuj się, jeśli zaaplikujesz zbyt dużą ilość wypełniacza – będziesz mógł usunąć jego nadmiar później.
  • Pozostaw naprawiony obszar podłogi do wyschnięcia przynajmniej przez 24 godziny.
  • Efekt stosowania wypełniaczy jest bardzo dobry, a zarysowania są praktycznie niewidoczne. Cały proces jest prosty i każdy z nas jest w stanie sprawić, że zadrapana podłoga znów będzie wyglądała jak nowa.

Jeśli nie odważysz się samodzielnie naprawić swojej zarysowanej podłogi, zawsze masz do wyboru możliwość wezwania fachowca – on z pewnością zna się na tym doskonale!

4. Rysy na kamiennych płytach posadzkowych

Chociaż podłogi z kamiennych płyt posadzkowych są masowo wypierane przez panele z drewna lub laminatu, zadbana i dobrze zakonserwowana podłoga z kamienia również stanowi piękne dopełnienie wnętrz mieszkalnych.

Niestety kamienne posadzki, mimo że trwałe i odporne na działanie czasu, także ulegają zarysowaniom. Rysy na podłodze mogą pojawić się po przesunięciu mebli, krzesła lub w wyniku upadku jakiegoś ciężkiego przedmiotu. Jeśli ubytek w podłodze jest naprawdę duży, nie ma wyjścia – należy wezwać fachowca.

Jeśli jednak zarysowana podłoga nie jest zbyt widoczna na pierwszy rzut oka, możesz usunąć rysy i plamy oraz odświeżyć wygląd posadzki samodzielnie. Poniżej znajdziesz zalecenia, jak zrobić to krok po kroku.

  • Podobnie jak w powyższych przypadkach zaczynamy od dokładnego wyczyszczenia obszaru podłogi, który chcemy naprawić. Używamy do tego wilgotnej szmatki. Pozostawiamy na kilkanaście minut do wysuszenia.
  • Następnie nałóż na zarysowania pastę polerującą. Instrukcje obsługi znajdziesz na opakowaniu produktu.
  • Poleruj powierzchnię podłogi przy użyciu delikatnej wełny stalowej. Z początku ruchy powinny być powolne i delikatne, bez większego nacisku na posadzkę. Poleruj przez kilka minut. Uważaj, aby nie uszkodzić kamienia.
  • Na koniec nałóż powłokę ochronną do kamienia (w zależności od rodzaju posadzki). Gotowe!

Utrzymanie podłóg w dobrym stanie to trudne zadanie, gdyż często nawet najdrobniejszy kamień lub noga mebla mogą doprowadzić do powstania zarysowań. Pamiętaj jednak, że istnieją sposoby na samodzielną renowację każdego rodzaju podłogi. Dzięki prostym sztuczkom ryzy staną się praktycznie niewidoczne, a zarysowana podłoga wróci do swojego pierwotnego stanu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kozłowski, R. (1960). Prostowanie spaczonych podobrazi drewnianych za pomocą zabiegów chemicznych i mechanicznych TT – Straightening warped panels by chemical and mechanical means. Ochrona Zabytków.
  • Wieczorek, K. (1990). Kryteria oceny preparatów do konserwacji zabytkowych obiektów drewnianych. TT – Criteria for the evaluation of preparations used in conservation of ancient wood objects. Rocznik Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Konserwacji Zabytków.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.