Jak zapobiec wypadaniu włosów?

· Sierpień 12, 2015

Wypadanie włosów to problem, z którym mierzy się bardzo wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może być to spowodowane bardzo różnymi czynnikami, takimi jak: działanie promieni słonecznych, zażywane leki, dieta, brak witamin, stres, czynniki dziedziczne lub mechaniczne, na przykład prostowanie i suszenie włosów. Badania wykazują, że z wypadaniem włosów boryka się 70% mężczyzn oraz 25% kobiet. Warto jednak zauważyć, że w większości przypadków da się tego uniknąć. Już za chwilę dowiesz się jak zapobiec wypadaniu włosów.

Jeśli zauważyłeś, że Twoje włosy wypadają w dużych ilościach lub przezornie chcesz zapobiec temu problemowi, zapamiętaj kilka zasad, które pomogą Ci go uniknąć. Pamiętaj jednak, że jeśli jest to uwarunkowane genetycznie, będzie bardzo trudno kontrolować ten proces. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty i stosowanie zaleceń, które w prosty sposób pomogą Ci radzić sobie z tą dolegliwością.

Zdrowo się odżywiaj

Gdy Twoje włosy są słabe i wypadają, zdrowa dieta to podstawa, by zwalczyć ten problem. Dzięki odpowiedniej diecie Twoje włosy odzyskają blask i zdrowy wygląd. Zalecana dieta przeciw wypadaniu włosów powinna być bogata w owoce i warzywa, należy za to unikać fast foodów i tłuszczów. Aby zapobiec wypadaniu włosów konieczne jest uzupełnienie w organizmie witaminy A, odpowiedzialnej za porost włosów, witaminy B5, regenerującej włosy i skórę, witaminy B3, pobudzającej krążenie skóry głowy, witaminy C, wzmacniającej włosy, oraz witaminy E, która odbudowuje je, odżywia i zapobiega wypadaniu.

Unikaj słońca

2#:wypadaniu-włosów.jpg

Promienie słoneczne wpływają nie tylko na Twoją skórę, ale również znacząco wpływają na kondycję Twoich włosów. Zbyt duża dawka słońca osłabia i wysusza włosy, sprawiając, że stają się matowe i wypadają. Kontakt ze słoną wodą na plaży czy chlorowaną na basenie może także znacznie osłabić włosy i zahamować ich wzrost.

Używaj grzebienia
maseczka-do-włosów

Aby zapobiec wypadaniu włosów, należy przykładać szczególną wagę do tego jak i czym się je czesze. Jeśli nie będziesz robić tego ostrożnie, podczas rozczesywania będzie wypadać ich jeszcze więcej niż zazwyczaj. Dlatego też warto zrezygnować z używania szczotki i czesać się grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami. Pamiętaj również o odpowiedniej higienie skóry głowy, gdyż zablokowane mieszki włosowe wzmagają proces wypadania.

Unikaj nakryć głowy

Częste noszenie czapek, chust i innych nakryć głowy blokuje dostęp tlenu do włosów, co również może prowadzić do ich wypadania. Aby zapobiec wypadaniu włosów, uważaj również na gumki, spinki i inne akcesoria, których używasz, gdyż źle dobrane mogą osłabiać włosy.

Nie susz, nie prostuj, nie kręć

4#:wypadaniu-włosów.jpg

Oczywiście suszarki, prostownice i lokówki zostały wymyślone po to, aby upiększyć Twoje włosy. Musisz jednak pamiętać, że używając ich regularnie bardzo niszczysz swoje włosy, ponieważ urządzenia te wysuszają je i pozbawiają blasku. Aby zapobiec osłabieniu i wypadaniu włosów, unikaj urządzeń o tak wysokiej temperaturze.

Unikaj stresu

Nadmierny stres również może skutkować wypadaniem włosów. Dzieje się tak dlatego, że zaburzone zostaje krążenie, w tym dopływ krwi do skóry głowy, co wywołuje niedostarczenie włosom substancji odżywczych i ich osłabienie.