Żałowanie to nie tylko płacz, to również zmiana!

· Wrzesień 27, 2016
Żałowanie za dokonane czyny wcale nie musi być czymś negatywnym. Pomaga nam ono w rozwoju osobistym. Niemniej jednak należy podchodzić do żalu z odpowiednim dystansem, by całkowicie się w nim nie pogrążyć.

Skrucha i żałowanie to stan emocjonalny, do którego nie wszyscy przywiązują większą wagę. Na pewno znasz osoby, które z dumą głośno powtarzają, że niczego w swoim życiu nie żałują zarówno czynów, jak i wypowiedzianych słów.

Jednak żałowanie, jeżeli już się pojawia, to doskonała okazja do wyciągnięcia wniosków z danej sytuacji i wprowadzenia zmian. Jest to również odpowiedni moment do nauki, wygrania nowego doświadczenia i przy kolejnej podobnej sytuacji – możliwość zachowania się z większym szacunkiem i dojrzałością.

Koniec końców – życie to ciągłe popełnianie błędów i szukanie sposobu i alternatyw na lepsze i mądrzejsze zachowanie. Ten, kto nie żałuje niczego, tak naprawdę nie akceptuje swoich własnych błędów, niepowodzeń, doświadczeń, a nawet relacji z osobami, których lepiej było sobie oszczędzić.

Żałowanie okiem psychologa

W relacjach międzyludzkich bardzo często zdarza się, że nasz partner lub bliscy przyjaciele zapewniają nas, że żałują za wyrządzone lub wypowiedziane rzeczy, które sprawiły nam przykrość. Ogarnia ich silna skrucha, jednak nie dokonują oni żadnych zmian.

Wkrótce ponownie popełniają te same błędy.  W ten sposób okazują, że wcześniejszy żal za ich wyrządzenie nie był do końca szczery. Dlaczego zachowujemy się w ten sposób? Dziś poznasz kilka faktów, które mogą pomóc to zrozumieć.

kobieta

Brak poczucia odpowiedzialności i rozmowy o tym, co się wydarzyło

Obserwujemy to szczególnie często u nastolatków. Śmiało mówią o tym, że żałują tego, co zrobili, jednak skrucha ta rzadko wiąże się ze szczerością i rzeczywistym zrozumieniem sytuacji. Przy następnej okazji często ich zachowanie się nie zmienia.

Żałowanie to poniesienie odpowiedzialności za błędy, a przy tym poczucie autentycznego dyskomfortu w związku z tym, co się wydarzyło. Wiele osób woli zaprzeczać i podobne sytuacje traktować jak coś, co nie ma większego znaczenia. Takie zachowanie bez wątpienia jest oznaką braku dojrzałości.

Odmowa wprowadzenia zmian

„Wiem, że sprawiłem Ci przykrość i popełniłem błąd. Niemniej jednak nie chce nic zmieniać, taki jestem i wole dalej zachowywać się w ten sam sposób”. Taka postawa jest bardzo typowa i świadczy o egoizmie.

Jeżeli odrzucamy możliwość zmiany, musimy przygotować się na trudności w adaptacji do życia, do tego, co nam przynosi i do złożonych zadań i problemów, z którymi nieraz przyjdzie nam się zmierzyć.

Ten, kto niczego nie żałuje, najprawdopodobniej nie będzie świadomy, że w wielu okazjach sprawił przykrość lub wyrządził krzywdę innym osobom.

Brak wyczucia i intuicji to również swojego rodzaju zaprzeczenie i brak akceptacji tego, że może to właśnie my powinniśmy wprowadzić pewne zmiany, aby żyć w równowadze, a przy tym nie sprawiać bólu innym.

Kobieta-i-motyl

Żałowanie pomaga w poprawieniu zachowania

W wielu sytuacjach żałowanie nie oznacza tego, że zrobiliśmy coś źle, a jedynie, że możemy w pewnych momentach zachować się lepiej.

Cała nasza egzystencja to nie tylko popełnianie błędów. Często decydujemy się na unikanie pewnych dróg i rezygnujemy z kontaktów z niektórymi osobami. Skrucha jest częścią procesu uczenia się i powinna być postrzegana jako coś całkowicie naturalnego. Nie trzeba nadawać jej negatywnego wydźwięku.

Za przykład może posłużyć związek, który nie był satysfakcjonujący i nie przynosił oczekiwanej radości, ale to nie z tego powodu należy żałować, że się go przeżyło. To doświadczenie uczy, że czasem lepiej jest być samemu niż w nieodpowiednim towarzystwie.

Kobieta-i-drzewo

Skruchę i żałowanie można nazwać swojego rodzaju „budzikiem egzystencjalnym”, który mobilizuje nas do refleksji i zrozumienia pewnych zachowań, czynów, myśli i wyborów.

Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie popadać w obsesję związaną z konkretną sytuacją do tego stopnia, że żal uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Żałowanie jest potrzebne!

Skruchę i żal odczuwa się po dokonanym czynie. Ma ona służyć zrozumieniu przyczyn i skutków, a następnie pomóc we wprowadzeniu ewentualnych zmian w przyszłym zachowaniu. Na pewno nie wyjdzie nam na dobre przesadne koncentrowanie się na dokonanym czynie.

Cierpienie z tego powodu doprowadzi do realnego ugrzęźnięcia w sytuacji, która przecież już się wydarzyła i została w przeszłości.

Główną przyczyną tego, że czasem jesteśmy całkowicie sparaliżowani emocjonalnie, jest to, że tak naprawdę nie żałujemy rzeczy, które zrobiliśmy, a żałujemy tego, czego nie zdecydowaliśmy się zrobić czy powiedzieć. Na szczęście ten aspekt jest łatwy do rozwiązania!

Przeczytaj także: Wybaczaj i pozostaw za sobą przeszłość

Kiedy żałujesz, że czegoś nie zrobiłeś lub nie powiedziałeś, pomyśl o tym, że nie warto pielęgnować tego nieprzyjemnego uczucia. Jest to całkowicie nieproduktywne, kiedy rozwiązanie sytuacji jest bardzo proste.

W rzeczywistości zależy to tylko i wyłącznie od Twojej odwagi i determinacji.

Życie polega na śmiałym kroczeniu do przodu, akceptowaniu popełnianych błędów i wyciąganiu z nich wniosków, ale także spełnianiu własnych potrzeb emocjonalnych. Dlatego nie wahaj się ani chwili dłużej i wykorzystać możliwości, które sprawią, że będziesz szczęśliwy.

Kup bilet w tę wymarzoną podróż, nie czekaj dłużej z wykonaniem tego telefonu… Zrób to już dziś!