Zakrzepica żylna – 8 alarmujących symptomów

Koagulacja krwi, czyli krzepliwość to istotny proces zachodzący w naszym organizmie. Dzięki niemu nie tracimy zbyt dużo krwi podczas zranienia lub uszkodzenia tkanek.
Zakrzepica żylna – 8 alarmujących symptomów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Zakrzepica żylna – potocznie zwana zapaleniem żył – występuje wówczas, gdy w naczyniach krwionośnych (żyłach i tętnicach) tworzą się skrzepy. Generalnie skrzepy te nie są niebezpieczne dla zdrowia, z wyjątkiem sytuacji, gdy odrywają się one od ściany żyły i powodują zator kluczowych dla organizmu tętnic (płucnej lub sercowej).

Normalnie nasze krew jest płynna. Kiedy tworzy się zakrzep, przyjmuje ona galaretowatą konsystencję, która – w zależności od rozmiaru – może częściowo lub całkowicie blokować przepływ krwi przez żyłę lub tętnicę. W takim przypadku rozwija się zakrzepica żylna.

Nasze ciało to skomplikowana maszyneria połączona siatką naczyń krwionośnych. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy przez nasz układ krwionośny wraz z krwinkami wędrują skrzepy. Taka sytuacja może mieć tragiczne skutki. Jeśli skrzep jest duży i dotrze do serca, płuc lub mózgu, może spowodować niebezpieczny dla życia zator.

Dowiedz się dziś z nami więcej na temat choroby, jaką jest zakrzepica żylna. Im więcej wiemy na jej temat i jesteśmy bardziej świadomi konieczności regularnego oczyszczania krwi ze szkodliwych substancji, tym większe mamy szanse na uniknięcie formowania się skrzepów w naczyniach krwionośnych.

Zakrzepica żylna – różne typy skrzepów

Generalnie można wyróżnić dwa podstawowe typy skrzepów:

  1. Tętnicze – czyli te, które formują się wewnątrz tętnic. Są one groźne dla zdrowia organizmu, gdyż ograniczają dostęp tlenu do podstawowych narządów.

Mogą one doprowadzić do wielu rozmaitych komplikacji, takich jak zawał mięśnia sercowego, udary mózgu, porażenie nerwowe oraz silne dolegliwości bólowe.

  1. Żylne – czyli te, które formują się wewnątrz żył. Ich rozwój jest powolny, stąd też objawy pojawiają się stopniowo. Zwykle tworzą się one w żyłach kończyn górnych, dolnych oraz w okolicach miednicy.

W większości przypadków obrastają one ściany żył i nie odrywają się od nich, stąd też nie stanowią wielkiego zagrożenia dla życia. Warto jednak zaznaczyć, że odnotowano wiele wyjątków od tej reguły.

Zakrzepica żylna – czynniki ryzyka

Warto podkreślić, że istnieje szereg czynników, które wpływają na tworzenie się skrzepów w naczyniach krwionośnych. Należą do nich:

  • Siedzący tryb życia – przebywanie przez długi czas w tej samej pozycji. Brak ruchu prowadzi do ucisku naczyń krwionośnych, który uniemożliwia swobodny przepływ krwi przez żyły i tętnice.
  • Długie podróże, podczas których godzinami siedzimy w fotelu (samochodu, autobusu, pociągu, samolotu…) praktycznie bez ruchu. Podobnie jak w powyższym przypadku następuje ucisk naczyń krwionośnych, który utrudnia przepływ krwi oraz sprzyja tworzeniu się skrzepów.
  • Długie okresy rekonwalescencji lub choroby wymagające leżenia w łóżku.
  • Stosowanie niektórych typów tabletek antykoncepcyjnych.
  • Przypadki zakrzepicy żylnej w najbliższej rodzinie.
  • Ryzyko wystąpienia skrzepów w naczyniach krwionośnych wzrasta wraz z wiekiem.
  • Otyłość.
  • Palenie tytoniu.

Objawy, na które warto zwrócić uwagę

1. Kaszel i trudności z oddychaniem

Co trudności z oddychaniem mają wspólnego z chorobami typu zakrzepica żylna? Otóż skrzepy w tętnicy płucnej utrudniają przepływ tlenu, co z kolei powoduje przyspieszenie akcji serca.

Problemy z oddychaniem a zakrzepica żylna

Kołatanie serca, połączone z trudnościami z oddychaniem, jest najczęstszym sygnałem ostrzegawczym wskazującym na zator tętnicy płucnej – problem, który może okazać się tragiczny w skutkach.

2. Częste zmiany nastroju

Drażliwość, dezorientacja, omamy i halucynacje, drgawki… Objawy te mogą być sygnałem zagrożenia wskazującym, że zakrzepica żylna wystąpiła w obrębie mózgu. Problem pojawia się wówczas, gdy skrzep krwi utrudnia regularny przepływ tlenu i glukozy przez naczynia krwionośne.

W takiej sytuacji mózg przestaje funkcjonować prawidłowo i pojawiają się charakterystyczne problemy, które znacząco obniżają jakość codziennego życia.

3. Ciągłe zmęczenie

Kiedy nasz układ immunologiczny wykrywa skrzep w naczyniach krwionośnych, natychmiast aktywuje odpowiednie mechanizmy bezpieczeństwa – wówczas pojawia się ogromne zmęczenie, a nierzadko nawet skrajne wyczerpanie organizmu.

Bardzo często zdarza się, że nie potrafimy wykryć przyczyny ciągłego zmęczenia. Warto więc na bieżąco obserwować swój organizm i gdy zmęczeniu towarzyszy którykolwiek z innych objawów, należy pójść do lekarza i wykonać odpowiednie badania.

Zmęczona kobieta

Z pewnością od czasu do czasu odczuwasz niewytłumaczalne zmęczenie. Reaguj szybko, jeśli mimo długiego odpoczynku nie jesteś w stanie odzyskać wigoru i energii do życia.

4. Obrzęk kończyn

Obrzękiem kończyn objawia się odmiana zakrzepicy znana jako zakrzepica żył głębokich. Jest to poważny problem, który uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi i tlenu do organów witalnych, takich jak serce, płuca, mózg, wątroba…

Alarmującym objawem jest szybko postępujący obrzęk kończyn, zwłaszcza gdy dodatkowo towarzyszy mu ból o silnej intensywności. Nie należy jednak mylić zakrzepicy żył głębokich z nadmiernym gromadzeniem płynów w tkankach organizmu.

5. Ból ręki lub nogi

Ból ten koncentruje się w jednym, konkretnym miejscu i jest kłujący, niestały. Pojawia się zwłaszcza podczas chodzenia i zginania kończyn. W niektórych przypadkach może pojawić się również drętwienie ręki lub nogi, w zależności od lokalizacji zatoru.

Ból nogi a zakrzepica żylna

6. Rozszerzenie żył

Generalnie rozszerzenie żył nie stanowi zagrożenia dla życia ani zdrowia. Problem pojawia się wówczas, gdy skrzep wywiera nacisk na naczynia krwionośne, prowadząc do uszkodzenia ich struktury.

Objawem pęknięć ścian tętnic lub żył jest zaczerwienienie skóry w obrębie naczynia krwionośnego lub siniaki i podskórne krwiaki. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również żylaki – to jeden z wielu objawów zakrzepicy żył.

7. Czerwone prążki na skórze

Kiedy na skórze, w obrębie żył lub tętnic, pojawiają się czerwone prążki lub paski, należy bacznie obserwować swoje ciało – istnieje ryzyko, że twoje naczynia krwionośne blokuje skrzep krwi.

Zmianom skórnym często towarzyszą niekontrolowane zmiany nastroju. Co więcej, skóra pokryta czerwonymi prążkami jest cieplejsza niż inne obszary ciała.

Zaczerwienienie skóry

8. Gorączka

Kiedy skrzep odrywa się od ściany naczynia krwionośnego i zostaje uwolniony do krwiobiegu, często pojawia się gorączka. Dodatkowo może wystąpić nadmierna potliwość, drgawki, migrena, ogólne osłabienie organizmu oraz brak apetytu.

Zakrzepica żylna – jak zapobiegać?

  • Wzbogać swoją codzienną dietę o produkty zawierające witaminy B3, C i E. Przyjmuj suplementy diety z zawartością cynku, manganu i innych minerałów wspomagających krążenie krwi. Koniecznie włącz do swojej diety czosnek – doskonale oczyszcza on krew, dba o zdrowie naczyń krwionośnych oraz usprawnia przepływ krwi.
  • Jeśli jesteś palaczem, jak najszybciej rzuć ten zgubny dla naszego zdrowia nawyk. Pamiętaj, że dym papierosowy sprzyja formowaniu się skrzepów na ściankach naczyń krwionośnych.
  • Dbaj o zachowanie prawidłowej masy ciała. W tym celu regularnie uprawiaj sport oraz spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.
  • Warto podkreślić, że siedzący tryb życia i otyłość to dwie główne przyczyny chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zawału mięśnia sercowego wywołanego zatorem tętnicy.
  • Ostrożnie dobieraj środki antykoncepcyjne, gdyż niekontrolowane stężenie niektórych hormonów sprzyja formowaniu się skrzepów na ścianach naczyń krwionośnych.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.