Zaczynanie od nowa. Czy na pewno chcesz podjąć ryzyko?

· Lipiec 14, 2018
Zaczynanie od nowa jest trudne, ale możliwe. Musisz mieć jednak pewność, że jesteś na to gotowy.

Zaczynanie od nowa relacji z bliską osobą jest czymś, co na jakimś etapie życia chciała zrobi większość z nas. Próby odświeżenia związku mogą wyglądać różnie. Czasem to jeden z partnerów prosi o drugą szansę, a czasem obie strony dochodzą do wniosku, że chcą znów spróbować być razem.

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże ryzyko niesie taka decyzja.

Zaczynanie od nowa, otrzymanie kolejnej szansy, często sprawia, że wchodzimy w stary-nowy związek z ogromnym entuzjazmem. Jednak to, co sprawiło, że kiedyś zdecydowaliśmy się na rozstanie z tą osobą, nie zniknie z dnia na dzień.

Czy jesteś pewny, że chcesz zacząć od nowa?

Zaczynanie od nowa nie sprawi, że zapomnisz

Są różne powody, dla których związek się rozpadł. Mogłeś na przykład zdradzić partnera. Prosisz jednak o drugą szansę i zapewniasz, że już zawsze będziesz uczciwy względem niego. Twoja prośba o drugą szansą może być jednak formą samooszukiwania się.

Czy jesteś pewien, że drugi raz nie popełnisz tego samego błędu? A może tak bardzo boisz się samotności, że okłamujesz zarówno siebie, jak i byłego partnera?

Musisz pamiętać, że tak naprawdę coś takiego, jak zaczynanie od nowa z czystą kartą, nie istnieje. Twoje dobre intencje nie sprawią, że druga osoba zapomni o tym, co zrobiłeś.

zaczynanie od nowa - para w łóżku

W wielu przypadkach zdradzony wcześniej partner zgadza się na podjęcie próby odbudowania wniosku. Jednak z czasem może zacząć traktować Cię chłodno i trzymać na dystans. To dlatego, że nie jest w stanie zapomnieć zdrady, a tym samym – ponownie Ci zaufać.

Dlatego przed podjęciem próby odnowienia związku musisz przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz być świadomym tego, że coś takiego jak „zaczynanie od zera” nie ma racji bytu.

Ty i Twój partner nie jesteście już parą obcych sobie ludzi, którzy nie wiedzą nic o sobie nawzajem. Przeżyliście wspólnie dobre i złe chwile, a zaczynanie od nowa oznacza, że po prostu wrócicie do punktu, w którym zakończyliście relację.

To może prowadzić do obopólnej niechęci, a związek, zamiast się rozwijać i umacniać, może całkowicie umrzeć.

Czy jesteś gotów, żeby wybaczyć?

zaczynanie od nowa - kobieta i mężczyzna

Dlatego, jeśli naprawdę chcesz zacząć od zera, musisz być całkowicie pewny swojej decyzji.

Jak już wspomnieliśmy, zejście się z partnerem jest możliwe, ale nie oznacza to, że druga osoba automatycznie zapomni o swoich urazach, obdarzy Cię zaufaniem i zacznie traktować z takim samym entuzjazmem, jak wcześniej.

Wybaczenie zdrady, złego traktowania czy pewnych zachowań, które sprawiły, że druga osoba utraciła pewność siebie, może być bardzo trudne.

Z tego powodu musicie wspólnie zadbać o to, żeby oczyścić atmosferę, przepracować te emocje, a w końcu zostawić to co złe w przeszłości. W ten sposób uda Wam się zacząć od nowa i nie dopuścicie do tego, żeby to, co było, zatruło i zniweczyło Wasze wspólne plany.

Niczego nie wymuszaj na drugiej osoby. Jeśli okaże się, że ponowny związek jest niemożliwy, musisz mieć odwagę, żeby po prostu odpuścić.

W ten sposób unikniesz skrzywdzenia siebie i byłego partnera oraz toksycznego związku, który mógłby się okazać bardzo destrukcyjny dla was obojga.

Przejrzyj na oczy

Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że zaczęcie od nowa może być niemożliwe, musisz być ze sobą szczery. Musisz wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie: „Nie, to niewykonalne, ponieważ rany, które sobie zadaliśmy, są zbyt głębokie”, po tych słowach przejrzysz na oczy.

Wiele par, które chcą zacząć od zera, żyją iluzją, wspomnieniami dobrych chwil i mają nierealistyczne oczekiwania.

Nie liczą się z własnymi uczuciami i tym, że wciąż odczuwają ból po rozstaniu. Że potrzebują czasu, by wyleczyć się ze złych emocji i zapomnieć o negatywnych doświadczeniach. Nie zdają sobie sprawy z tego, że tamten związek jest już skończony.

otwarcie oczu kobiety - zaczynanie od nowa

Trudno jednak przyznać się samemu przed sobą, że nasz związek nie wypalił. Dlatego próbujemy dokonać niemożliwego i wskrzesić coś, co dawno umarło, chociaż w głębi duszy doskonale wiemy, że to niewykonalne.

Nie musicie już wzajemnie się krzywdzić. To prawda, istnieją ludzie, którzy potrafią wybaczyć i zacząć od nowa, ale puszczenie w niepamięć dawnych uraz wcale nie jest takie proste.

Czy naprawdę potrafisz powstrzymać się od obwiniania partnera o wszystko? Czy będziesz umiał powstrzymać się od skrzywdzenia go w ramach zemsty? Odpowiedz sobie szczerze na te pytania i nie obwiniaj się, jeśli odpowiedź na nie będzie brzmiała „nie”.