Zaćma - 8 faktów, które musisz poznać

Zważywszy na fakt, że zaćma, zwana także kataraktą, może się przydarzyć osobom w każdym wieku, to bardzo ważne, by odpowiednio zadbać o swoje oczy. Dobrym pomysłem są również coroczne wizyty u okulisty, aby możliwie jak najszybciej wykryć jakiekolwiek zmiany.
Zaćma - 8 faktów, które musisz poznać
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gdy słyszysz termin: “zaćma” bądź “katarakta”, prawdopodobnie myślisz o problemach ze wzrokiem u osób podeszłych wiekiem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ szacuje się, że u około 50% osób w wieku powyżej 80 lat pojawia się zaćma.

Okazuje się jednak, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Czy wiedziałeś na przykład, że pierwsze objawy zaćmy zaczyna się zauważać już około 40 roku życia. Następnie, około 60 roku życia pojawiają się problemy ze wzrokiem.

Jeżeli zatem zbliżasz się do czterdziestki, koniecznie czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat zjawiska, jakim jest zaćma. Być może już zauważasz pierwsze objawy, ale nie poświęcasz im wystarczającej uwagi. Odkryj wszystko, czego nie wiesz na temat zaćmy.

1. Zaćma nie powstaje na gałce ocznej

Pierwszym faktem, o jakim powinieneś się dowiedzieć jest to, że zaćma nie powstaje na powierzchni gałki ocznej. Większość osób słysząc słowo: “zaćma” wyobraża sobie cieniutką narośl formującą się na powierzchni gałki ocznej.

Prawda jest jednak taka, że zaćma pojawia się wewnątrz naszego oka. Problemy widzenia pojawiają się, gdy białka tworzące ciało szkliste wewnątrz gałki ocznej ulegają zniszczeniu.

Proces ten jest całkowicie bezbolesny i niewyczuwalny. Mijają miesiące, może nawet lata i kwalifikujesz się na operację.

Polecamy Ci również przeczytanie artykułu: Jęczmień – 8 skutecznych remediów

2. Wiek nie gra roli

Oko dziecka

Kolejnym faktem, który powinieneś wiedzieć na temat katarakty jest to, że wiek nie ma większego wpływu na rozwinięcie się tej przypadłości. Choć prawdą jest, że w większości przypadków dotyka ona osoby w podeszłym wieku, zaćma może się pojawić u każdego.

Do grupy najwyższego ryzyka należą osoby, które:

  • Przeszły operację narządu wzroku.
  • Mają jaskrę.
  • Eksponują oczy na działanie promieni słonecznych bez okularów ochronnych.

Istnieją też przypadki zaćmy wrodzonej. Niektóre dzieci rodzą się z tą przypadłością. Może się tak dziać na skutek infekcji bądź wad rozwojowych spowodowanych brakiem odpowiednich składników odżywczych w trakcie ciąży.

3. Zaćma i jej objawy

Choć zaćma rozwija się w bardzo powolny sposób, o ile zwracasz baczną uwagę, możesz zauważyć jej pierwsze objawy nawet na bardzo wczesnym etapie. Oto niektóre z objawów:

  • Zamazane i niejasne widzenie.
  • Utrata zdolności widzenia dalekowzrocznego. Krok po kroku coraz trudniej będzie Ci dostrzec to, czego nie masz tuż przed nosem.
  • Trudności w odróżnianiu kolorów.
  • Trudności z widzeniem w nocy i po ciemku.
  • Podwójne widzenie.
  • Nagłe, gwałtowne pogarszanie się wzroku (możesz zauważyć to po gwałtownie pogłębiających się dioptriach).

4. Zaćma może zaatakować tylko jedno oko

Kolejną rzeczą, jaką musisz wiedzieć na temat zaćmy jest fakt, że może się ona pojawić w obojgu oczu bądź w tylko jednym z nich. Choć podwójna katarakta jest częstym problemem, jak najbardziej prawdopodobna jest zaćma tylko jednego oka.

Może się tak zdarzyć na przykład na skutek urazu oka bądź silnego uderzenia. Dlatego też to takie ważne, by za każdym razem, gdy cierpimy na uraz, zgłosić się do okulisty. Należy tak zrobić, nawet jeśli na początku nie odczuwasz dolegliwości.

Chcemy uniknąć sytuacji, w której zdamy sobie sprawę z urazu, gdy będzie już za późno.

5. Wzrok może być uszkodzony na różne sposoby

Powszechne wierzenie głosi, że zaćma wymusza pogorszenie widzenia. Okazuje się jednak, że istnieją pacjenci, którzy mając zaćmę widząc bardzo dobrze. Jedyną różnicą jest fakt, że nieco bardziej drażni ich światło.

Inne osoby doświadczają problemów z widzeniem przy słabym oświetleniu lub w nocy, natomiast przy świetle naturalnym są w stanie widzieć bardzo dobrze.

To, o czym należy pamiętać w przypadku zaćmy to fakt, że dolegliwość ta nie rozwija się u wszystkich w ten sam sposób.

6. Nie zawsze konieczny jest zabieg

Oczy

Osoby, u których pojawia się zaćma, mogą skorzystać z rozmaitych sposobów i znacznie mniej inwazyjnych metod leczenia. Możesz przeżyć całe lata bez konieczności leczenia operacyjnego i bez przykrych skutków ubocznych.

Bardzo ważny jest otwarty dialog z lekarzem, aby ustalić, czy katarakta nie pogarsza jakości Twojego życia. Dzięki temu będziesz w stanie podjąć najlepszą decyzję i być może odkryjesz, że jedyne, czego potrzebujesz to lekarstwa i regularne wizyty u okulisty.

7. Zabieg na zaćmę jest prosty i często wykonywany

To jak najbardziej naturalne, że gdy diagnozuje się u Ciebie kataraktę i informuje się o konieczności zabiegu, odczuwasz strach lub nawet panikę. Jeżeli tak właśnie się czujesz i masz wątpliwości, na pewno zainteresuje Cię fakt, że zabieg ten jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur.

W obecnych czasach istnieje aż 96% prawdopodobieństwa powodzenia zabiegu na zaćmę. Według statystyk jest to jedna z najbezpieczniejszych procedur chirurgicznych. Wystarczy tylko znieczulenie miejscowe i niewielkie nacięcie. Nie będziesz mieć nawet żadnych szwów.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Łzy i płacz: rzeczy, o których nie wiesz

Chirurg usunie soczewkę Twojego oka, wyczyści narośle powstałe wewnątrz oka, a następnie wszczepi Ci nową soczewkę. Cała procedura trwa od 15 do 20 minut, a już po kilku godzinach będziesz w stanie wrócić do domu.

Po zabiegu koniecznie musisz pamiętać o tym, żeby używać ochronę przeciwsłoneczną. Musisz również unikać biegania i wysiłku fizycznego przez kilka godzin.

Szybko zauważysz, że widzisz lepiej – prawdopodobnie już nawet dzień po zabiegu. Całkowite odzyskanie zdrowia zajmie Ci około 4 tygodnie – będziesz czuć się tak, jakby nic się nigdy nie stało.

8. Najlepszą formą zapobiegania zaćmie jest regularne odwiedzanie okulisty

wizyta u okulisty

Bardzo dobrym nawykiem jest odwiedzanie okulisty przynajmniej raz w roku. Pomoże to zapobiec powstawaniu zaćmy i innych dolegliwości mogących uszkodzić wzrok.

Podczas wizyty powinieneś poinformować lekarza, czy zauważyłeś jakiekolwiek objawy opisane powyżej. Specjalista będzie w stanie stwierdzić, czy Twoje objawy są uzasadnione. Jeżeli zaczęła się u Ciebie pojawiać zaćma, okulista będzie w stanie podjąć kroki, by możliwie zminimalizować problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodriguez Rivero, Darlen, Martín Perera, Yoanner, Pérez Candelaria, Eneida de la Caridad, Veitía Rovirosa, Zucell Ana, Méndez Duque de Estrada, Ana María, & Vidal Castillo, Malvys. (2013). Nuevas tecnologías en cirugía de catarata por facoemulsificación. Revista Cubana de Oftalmología26(1), 157-169.
  • Apple DJ, Ram J, Foster A, Peng Q. Elimination of cataract blindness: a global perspective entering the new millenium. Survey Ophthalmology. 2000;45 (Suppl 1):51-196.
  • Agarwal A, Agarwal S, Agarwal AM. Transición de facoemulsificación estándar a faco bimanual. En: Boyd BF, editor. Nuevas técnicas en cirugía de catarata. Panamá: Highlights of Ophthalmology; 2005. p. 85-96.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.