Mózg — jak zwiększyć jego wydajność?

Mózg — jak zwiększyć jego wydajność?

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2019

Aby nasz mózg mógł pracować wydajnie, musimy mu pomóc i dostarczyć niezbędnych do tego substancji odżywczych. Istnieje szereg specyficznych produktów, które poprawiają koncentracje, wspomagają pamięć, a nawet mają zaskakująco korzystny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój.

Zrównoważona dieta oraz zdrowy tryb życia sprawią, że nasz mózg będzie nam służył przez długie lata, a w dodatku zmniejszą ryzyko zachorowania na Alzheimera.

Zrównoważona dieta, a nasz mózg

Mózg – poprzez układ nerwowy kontroluje funkcje organizmu, dlatego tak ważne jest, aby zwrócić na niego uwagę i szczególnie zadbać o jego potrzeby. Z wiekiem, a dokładnie po 30 roku życia, dziennie tracimy ok. 1000 neuronów. Świadczy to o tym, że z upływem czasu mózg stopniowo zużywa się i jednocześnie słabną jego funkcje.

Należy jednak zaznaczyć, że waga tego organu nie ma bezpośredniego wpływu na wykonywane przez niego czynności. Jako przykład może posłużyć tutaj Albert Einstein, którego mózg ważył mniej, niż mózg przeciętnego człowieka, jednak został przez niego zdecydowanie wykorzystany do maksimum. Musimy pamiętać o tym, ze choć ten organ jest niewielki i waży jedyne 1,4 kg. co stanowi 2% całej masy ciała, pochłania około 20% wyprodukowanej przez nas energii.

Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje glukozy i tlenu. Ważne jest, aby we krwi było ich odpowiednie stężenie między 70 – 120 mg na 100 ml krwi. Oprócz tego, nie możemy zapomnieć o tłuszczach jako, że mózg w 30% zbudowany jest właśnie z nich.

Należy postarać się o odpowiednią dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak omega -3 i omega – 6, które budują i chronią komórki mózgu. Dlatego, właśnie tak zalecane jest spożywanie oliwy z oliwek, ryb i orzechów.

Jak zapewnić zdrowe funkcjonowanie mózgu

Zmęczenie i stres mogą być przyczyną zapominalstwa i rozkojarzenia. Skutkuje to tym, że uciekają nam z głowy daty, informacje lub rzeczy, które mieliśmy zrobić. Jeżeli zauważysz coś podobnego, nie zwlekaj, szybko postaraj się przywrócić swojej głowie równowagę.  Uzupełnij dietę o produkty bogate w kwasy omega – 3, witaminy B, C, E oraz kwas foliowy. Oprócz tego nie zapominaj o warzywach i owocach.

Jak się okazuje, ważna jest kolejność w jakiej spożywamy pokarm. Aby mózg mógł optymalnie pracować cały dzień, powinniśmy zacząć posiłek od produktów bogatych w białko. Węglowodany powinny być dostarczane w ostatniej kolejności. Trzymając się tej zasady, aminokwasy odpowiedzialne za szybkie działanie mózgu dotrą tam pierwsze. W wypadku gdy, najpierw dostarczone zostaną węglowodany, do mózgu pierwszy dotrze tryptofan, który wykorzystywany jest do produkcji serotoniny. Jego duże stężenie powoduje senność i ospałość.

Relaks na rolkach

Oprócz utrzymania odpowiedniej diety musimy pamiętać o tym, że tak jak nasze ciało potrzebuje aktywności fizycznej, tak i nasz mózg potrzebuje treningu, żeby utrzymać formę. Dlatego, nie zapomnij go ćwiczyć poprzez naukę języków obcych, czytanie książek, grę na instrumentach, rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku.

Aktywność fizyczna jest równie ważna, ponieważ bezpośrednio wpływa na połączenia nerwowe. Poprzez ćwiczenia i ruch – usprawniamy działanie płata czołowego, który jako pierwszy się starzeje i odpowiada za osłabienie pamięci.

Ponadto, podczas wysiłku fizycznego mózg zostaje lepiej dotleniony, a dotleniony mózg to mniejsze prawdopodobieństwo występowania problemów z pamięcią spowodowanych chorobami układu krążenia lub cukrzycą.

Nakarm swój mózg

Dzisiaj mamy dostęp do wielu produktów, dzięki którym możemy skutecznie usprawnić pracę naszego mózgu, poprawić pamięć, a nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera. A oto niektóre z nich:

  • Zielona herbata: zawiera katechiny, które pomagają zwalczyć uczucie zmęczenia umysłu, działają korzystnie na pamięć oraz wspomagają produkcję dopaminy, która jest kluczowym neuroprzekaźnikiem. Oprócz tego. chronią przed zapadaniem na choroby mózgu.
  • Jagody: zapobiegają utlenianiu mózgu, które zachodzi w miarę upływu czasu. Dzięki temu łagodzi skutki chorób takich jak Alzheimer czy demencja starcza.
  • Awokado: pomaga w utrzymaniu właściwego przepływu krwi, co jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Właściwość te zawdzięcza jednonienasyconym kwasom tłuszczowym.
  • Jogurty: wapń, który zawierają, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych. Dodatkowo dostarczają tyrozynę, która wspomaga produkcję neuroprzekaźników takich jak , noradrenalina czy dopamina.
Jogurt z owocami
  • Truskawki: usprawniają komunikację nerwową wewnątrz mózgu i łagodzą skutki starzenia się.
  • Jaja: oprócz tego, że są doskonałym źródłem białka, zawierają zeaksantynę i luteinę, dwa naturalne przeciwutleniacze, które łagodzą skutki starzenia się mózgu.
  • Brokuły: dzięki znacznym ilością witaminy K, poprawiają funkcje poznawcze i umysłowe.
  • Szpinak: poprawia zdolności poznawcze i dodatkowo spowalnia starzenia się mózgu.
  • Morwa lub jeżyna: zapobiega procesom oksydacyjnym w mózgu i korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne.
  • Ryby: szczególnie polecane są gatunki bogate w kwasy tłuszczowe omega – 3.

Przeczytaj równieżSekrety mózgu – poznaj jego podstawowe funkcje

Walczymy ze słabą pamięcią

Jest również kilka substancji, które w szczególnie korzystny sposób wpływają na naszą pamięć. Oto kilka propozycji organizacji:

  • Kwasy omega – 3 korzystnie wpływają na funkcje poznawcze. To dobre kwasy tłuszczowe, które różnią się budowa od kwasów nasyconych trans. Dzięki tym różnicom, pomagają utrzymać właściwy poziom cholesterolu i przeciwdziałają stanom zapalnym. Można je znaleźć w orzechach, oleju lnianym, oleju z orzecha włoskiego, nasionach lnu. Ponadto, bogactwem ich jest: śledź, makrela, łosoś i tuńczyk.
  • Kwas foliowy oraz witaminy z grupy B a w szczególności witamina B12 i B6, które chronią neurony i eliminują homocysteinę — toksyczny aminokwas, mający negatywny wpływ na komórki nerwowe. Witamina B wspomaga produkcję czerwonych krwinek, które transportują tlen. Witaminy te możemy znaleźć w: czarnej fasoli i innych roślinach strączkowych, soi, szpinaku, melonie, owocach cytrusowych, szparagach i brokułach.
  • Beta-karoten i przeciwutleniacze takie jak witamina E i C zwalczają wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Ponadto, poprawiają przepływ krwi w organizmie. Dostarczymy je jedząc” słodkie ziemniaki, pomidory, owoce cytrusowe, orzechy i nasiona, szpinak, brokuły, czerwone owoce, wątrobę i pijąc zieloną herbatę.

Podsumowując odpowiednia dieta, ćwiczenia i nieustanny rozwój – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jeżeli chcemy utrzymać nasz układ nerwowy w dobrej kondycji, a co za tym idzie czuć się zdrowym i silnym nie zapominajmy o niego dbać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kossut, M. (2010). Synapsy i plastyczność mózgu. Organization.
  • Duch, W. (2002). Geometryczny model umysłu. Kognitywistyka i Media w Edukacji2.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.