Zaburzenia hormonalne – 7 niepozornych nawyków, które je wywołują

Każdego dnia zupełnie nieświadomie szkodzimy swojemu zdrowiu. Dowiedz się, jakie niezdrowe nawyki wywołują zaburzenia hormonalne.
Zaburzenia hormonalne – 7 niepozornych nawyków, które je wywołują
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaburzenia hormonalne odbijają się na ogólnym stanie Twoje zdrowia, jako że hormony do chemiczne substancje i przekaźniki odpowiedzialne za funkcjonowanie naszych organów, układów i tkanek.

Hormony bezpośrednio biorą udział między innymi w procesach metabolicznych, wpływają na cechy płciowe i wiele innych. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że codzienne nawyki mogą wywoływać zaburzenia hormonalne, które w konsekwencji mogą zagrozić naszemu zdrowiu i życiu.

Zaburzenia hormonalne stosunkowo często są wywoływane przez nasze niezdrowe nawyki, które przerywają normalny proces produkcji poszczególnych hormonów w naszym organizmie.

Prowadzi to do całego szeregu chorób i dolegliwości zdrowotnych, dlatego właśnie chcemy dzisiaj zwrócić Twoją uwagę na to, w jaki sposób – nieraz nieświadomie – szkodzimy swojej gospodarce hormonalnej. Oto aż 7 szkodliwych nawyków!

1. Niewyspanie a zaburzenia hormonalne

Bezsenność

Zaburzenia snu, bezsenność czy przewlekłe niewyspanie mogą znacznie zwiększyć ryzyko problemów hormonalnych. Udowodniono, że odpowiednia ilość i jakość snu są kluczowe dla wydzielania konkretnych hormonów i ma to znaczenie szczególnie w przypadku kobiet.

Problemy ze snem i wynikające z nich zaburzenia hormonalne mogą negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie psychiczne, poziom cukru we krwi czy nawet masę ciała.

2. Dieta niskotłuszczowa

Rezygnacja z absolutnie wszystkich źródeł tłuszczu w swojej diecie jest w rzeczywistości bardzo nierozważnym wyjściem, zwłaszcza jeśli akurat walczymy z nadprogramowymi kilogramami. Oczywiście tłuszcze są kaloryczne, warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie ich rodzaje są szkodliwe dla naszego zdrowia i sylwetki.

Zdrowe tłuszcze takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 nie tylko zapobiegają stanom zapalnym w organizmie, ale także dbają o prawidłową gospodarkę hormonalną, szczególnie jeśli chodzi o takie hormony jak estrogen i progesteron.

Znaczne ograniczenie spożycia tłuszczu w rzeczywistości zwiększa ryzyko otyłości oraz wywołuje takie konsekwencje zdrowotne jak nieregularne miesiączki czy rozwój cyst bądź torbieli.

Zdrowe tłuszcze, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie znajdziesz w takich produktach jak:

  • ryby
  • awokado
  • oliwa z oliwek
  • orzechy
  • nasiona i ziarna zbóż

3. Siedzący tryb życia

Popcorn

Brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia to jedna z przyczyn zaburzeń hormonalnych, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet.

Ćwiczenia fizyczne stymulują wydzielanie endorfin, substancji chemicznych obecnych w mózgu poprawiających nasze samopoczucie i zapewniających nam dużą dawkę energii. Procesy zachodzące w naszym organizmie w trakcie ćwiczeń są zbliżone do tych podczas seksu – wydzielają się nawet podobne hormony odpowiedzialne za pociąg seksualny.

4. Spożywanie dużych ilości przetwarzanych produktów

Wysoce przetwarzane mięsa i inne produkty żywnościowe bywają smaczne i wręcz uzależniające, jednak warto wiedzieć, jakie konsekwencje niesie ze sobą ich regularne spożycie. Produkty tego typu są pełne substancji chemicznych i konserwantów.

Tego typu substancje wywołują zaburzenia hormonalne oraz problemy metaboliczne; mogą także mieć działanie rakotwórcze. Pośrednio wywołują one podniesienie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu związanego także z nerwowością i depresją.

5. Nadmierna higiena

Żel antybakteryjny

Może wydawać się to absurdalne, ale rzeczywiście nadużywanie takich produktów jak żele antybakteryjne może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych.

Oczywiście regularne mycie rąk jest niezwykle ważne, jednak nadużywanie środków bakteriobójczych wyjaławia naszą skórę, a więc i cały nasz organizm, z dobrych bakterii, które wzmacniają nasz układ odpornościowy.

Substancje chemiczne w tego rodzaju artykułach sanitarnych zwiększają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i zaburzeń hormonalnych. Takie związki jak triklosan zaburzają na przykład poziom estrogenu; wpływają także na hormony tarczycy.

6. Nadmiar ćwiczeń fizycznych

Wszystkie skrajności bywają szkodliwe i tak jest też w przypadku intensywnych ćwiczeń i wysiłku fizycznego. Oczywiście, tak jak już wspomnieliśmy, zaburzenia hormonalne mogą być wywoływane przez siedzący tryb życia i brak aktywności – tak samo jest jednak w przypadku nadużywania wysiłku.

Spędzanie długich godzin na siłowi i wykonywanie bardzo intensywnych ćwiczeń może wywoływać podwyższenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. W konsekwencji wpływa to także na hormony regulujące cykle menstruacyjne i płodność.

7. Jedzenie z puszki a zaburzenia hormonalne

Jedzenie w puszkach wydaje się być szybkim, tanim i zdrowym rozwiązaniem, gdy akurat brakuje nam czasu na przygotowanie obiadu. Niestety jest dokładnie przeciwnie.

W aluminiowych puszkach nie brakuje bowiem takich substancji chemicznych jak BPA – jest to związek wywołujący zaburzenia różnych hormonów, tym samym prowadzący do wielu konsekwencji zdrowotnych.

Jedzenie w puszkach

Puszkowane jedzenie to także źródło konserwantów, które jedzone w nadmiarze prowadzą do podobnych problemów.

Świadomość zagrożeń i zmiana nawyków na zdrowsze są kluczowe w walce o zdrowie.

Dzięki temu unikniesz zaburzeń hormonalnych i wszystkich wynikających z nich konsekwencji. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, nie wahaj się i udaj się do lekarza, który wykona odpowiednie badania i zleci leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Taheri, S., Lin, L., Austin, D., Young, T., & Mignot, E. (2004). Short sleep duration is associated with reduced leptin, elevated ghrelin, and increased body mass index. PLoS Medicine. https://doi.org/10.1371/journal.pmed.0010062

  • De Kloet, E. R. (2003). Hormones, brain and stress. Endocrine Regulations.

  • Kim, T. W., Jeong, J.-H., & Hong, S.-C. (2015). The impact of sleep deprivation on hormones and metabolism. International Journal of Endocrinology. https://doi.org/10.1155/2015/591729

  • Cadegiani, F. A., & Kater, C. E. (2017). Hormonal aspects of overtraining syndrome: A systematic review. BMC Sports Science, Medicine and Rehabilitation. https://doi.org/10.1186/s13102-017-0079-8


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.