Wzmocnienie włosów – 5 niezbędnych produktów

Marzec 28, 2015

Trzeba pamiętać, że wzmocnienie włosów odbywa się na kilku płaszczyznach i ważne jest nie tylko to co stosujemy do pielęgnacji naszych włosów, ale równie ważne jest to co zjadamy. Podobnie jak w przypadku innych części ciała, kondycja i wzmocnienie włosów zależy od zrównoważonej diety. W tym artykule wskażemy, które produkty są najważniejsze dla wzmocnienia naszych włosów.

Odnośnie wpływu diety na zdrowie naszych włosów, efekty odnotowuje się znacznie później niż w przypadku oddziaływania diety na naszą skórę. Na przykład, zaledwie po tygodniu stosowania ubogiej w witaminy i minerały diety, już po kilku dniach możemy się spodziewać wyprysków, suchości skóry oraz zmiany jej koloru, twierdzi dermatolog z Nowego Jorku, Cibeles Fishman. Efekty złej diety na wyglądzie i stanie naszych włosów możemy dopiero odnotować po kilku miesiącach.

Oczywiście na stan włosów ma wpływ wiele innych czynników, a nie tylko to, co spożywamy. Palenie papierosów, zachwianie równowagi hormonalnej czy brak snu mogą również wpływać na wygląd włosów i na nasze ogólne samopoczucie. Wtedy niestety żaden składnik odżywczy nie pomoże nam tego zrekompensować.

5 produktów na wzmocnienie włosów

1. Łosoś

Oprócz tego, że jest bogaty w białko i witaminę D (oba te składniki są kluczem do mocnych włosów), zawiera również kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezastąpione na wzmacnianie włosów. Nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować  kwasów samodzielnie, jednak są niezbędne do porostu włosów. Około 3% trzonu włosa składa się z kwasów tłuszczowych omega-3, znajdują się one również w błonach komórkowych skóry głowy oraz w naturalnych olejach, które utrzymują stałe nawilżenie skóry głowy i całych naszych włosów.

Jeśli nie jesteśmy entuzjastami łososia, inną opcją na dostarczanie kwasów omega-3 do naszego organizmu, jest spożywanie ryb takich jak: śledź, sardynki, pstrąg, makrela oraz awokado, pestek dyni i orzechów.

2. Orzechy

2#:Orzechy,jpg

Orzechy w swoim składzie zawierają znaczną ilość kwasów tłuszczowych omega-3 , oprócz tego są bogate w biotynę i witaminę E, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem DNA. Dla włosów, które są często narażone na działanie promieni słonecznych, taka ochrona jest bardzo ważna. Niedobór biotyny może nawet prowadzić do wypadania włosów. Orzechy również zawierają w swoim składzie miedź, która pozwala na zachowanie naturalnego, zdrowego i błyszczącego koloru włosów. Inną opcją na przyjmowanie tych składników odżywczych jest stosowanie oleju z orzecha włoskiego do sałatek lub do gotowania.

3. Ostrygi

Ostrygi są bogate w cynk, którego niedobór może doprowadzić do wypadania włosów (również rzęs) i suchej, łuszczącej się skóry głowy. Trzy sztuki ostryg zawierają 493% dziennego zapotrzebowania na cynk. Możliwe jest dostarczanie nieznacznych ilości cynku poprzez spożycie płatków zbożowych i chleba pełnoziarnistego, ale ostrygi są również bogate w białko. Włos składa się w około 97% z białka, oznacza to, że bez odpowiedniej dawki białka dziennie, organizm nie jest w stanie odbudować tych włosów, które codziennie tracimy, a do tego z powodu niedoboru białka, włosy mogą stać się suche, łamliwe i słabe. Oczywistym więc jest, że wzmocnienie włosów bez udziału białka jest niemożliwe. Inną opcją na dostarczenie cynku do organizmu jest spożywanie orzechów, mięsa i jajek.

4. Bataty

Słodkie ziemniaki (bataty) są doskonałym źródłem przeciwutleniacza, którym jest beta-karoten, który organizm przetwarza w witaminę A. Żadna z komórek ciała nie może funkcjonować bez odpowiedniej dawki witaminy A. Pomaga ona również chronić i produkować naturalne oleje, które utrzymują w dobrym stanie skórę naszej głowy. Innymi opcjami na dostarczenie organizmowi witaminy A są: marchew, melon, mango, dynia i morele, które są dobrym źródłem beta-karotenu.

5. Jajka

O-jajkachOprócz tego, że są doskonałym źródłem białka, to zawierają jeszcze cztery niezbędne minerały: cynk. selen, siarkę i żelazo. W tym wypadku żelazo jest niezwykle ważne ponieważ, pomaga komórkom w transportowaniu tlenu do mieszków włosowych, dlatego też bardzo niska zawartość żelaza w organizmie (anemia), jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów, zwłaszcza u kobiet. Swoje braki w żelazie można też uzupełniać poprzez jedzenie mięsa (drobiu, wołowiny i wieprzowiny) oraz ryb.

WIĘCEJ DLA CIEBIE