Wzdęcia i gazy – zwalcz je ćwiczeniami!

Na tworzenie się gazów jelitowych ma wpływ nie tylko to, co jemy, ale także siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Jeśli dokuczają ci niekomfortowe wzdęcia, rusz się! Wykonując odpowiednie ćwiczenia pozbędziesz się ich w krótką chwilę.
Wzdęcia i gazy – zwalcz je ćwiczeniami!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zwykle w przypadkach, gdy dokuczają nam wzdęcia i gazy, sięgamy po tabletki, ziołowe herbatki lub po prostu czekamy, aż uciążliwa dolegliwość przejdzie sama. Mało z nas wie jednak, że doskonałym i w pełni naturalnym sposobem zwalczania nieprzyjemnych gazów jelitowych jest aktywność fizyczna.

Zamiast więc sięgać po szkodliwe dla organizmu tabletki, połóż się na chwilę na macie i wykonaj serię ćwiczeń, które bez wątpienia przyniosą ci praktycznie natychmiastową ulgę.

Ta metoda zwalczania przykrych trawiennych dolegliwości jest w 100% naturalna i bezpieczna dla organizmu. Co więcej, oprócz tego, że zwalczysz wzdęcia i gazy, poprawisz również ogólną formę organizmu.

Chcielibyśmy ci dziś przedstawić kilka najskuteczniejszych ćwiczeń, które w krótką chwilę pomogą ci pozbyć się gazów i wzdęć. Postaraj się je wypróbować wszystkie i wybrać to, które w twoim przypadku jest najskuteczniejsze. Nie u wszystkich bowiem te same ćwiczenia są równie skuteczne.

Usuń wzdęcia i gazy szybko i skutecznie!

Poniższe ćwiczenia należy wykonywać zawsze, gdy dokuczają nam uciążliwe wzdęcia i gazy. Dzięki nim w krótką chwilę dolegliwości powinny ustąpić, a ty znów poczujesz się dobrze i lekko. Wybierz to, które w twoim przypadku przynosi najlepsze rezultaty. Ponadto codzienne, regularne ćwiczenia pomogą zapobiec tworzeniu się gazów.

1. Pozycja skulona z wyciągniętymi ramionami

Pozycja ta nie tylko znakomicie likwiduje wzdęcia i gazy, ale także odpręża organizm i pomaga ukoić stres i napięcie.

Ćwiczenie rozciągające na wzdęcia i gazy
Jak wykonać ćwiczenie?
  • Usiądź na podłodze z podkurczonymi nogami – tak, by pośladki opierały się na piętach.
  • Następnie maksymalnie nachyl tułów do przodu i wyciągnij wyprostowane ramiona tak daleko, jak tylko potrafisz.
  • Aby skutecznie złagodzić gazy i wzdęcia należy utrzymać tę pozycję przynajmniej przez dwie minuty. Ciało będzie miało czas na odprężenie mięśni i wydalenie zgromadzonych w jelitach gazów.
Odwrotna wersja tego ćwiczenia
  • Ćwiczenie to można wykonać również „na odwrót”. Połóż się na plecach. Następnie zegnij obie nogi w kolanach i przyciągnij je do brzucha, obejmując obiema rękami.
  • Kiedy przyjmiesz idealnie skuloną pozycję, zacznij kołysać się do przodu i w tył.
  • Postaraj się chwycić stopy dłońmi. Z początku może ci to wydawać skomplikowane, lecz szybko odkryjesz, że wcale to nie jest takie trudne.

2. Przyciąganie uda do klatki piersiowej

Ćwiczenie to jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na pozbycie się niekomfortowych wzdęć oraz wydalenie krępujących gazów z jelit.

Przyciąganie kolana do klatki piersiowej na wzdęcia i gazy
Jak wykonać ćwiczenie?
  • Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami.
  • Następnie zegnij jedną z nóg w kolanie i przyciągnij udo do klatki piersiowej tak mocno jak to tylko możliwe. Pozycja ta jest podobna to powyższego ćwiczenia kołyski, z tą różnicą, że obejmujemy i przyciągamy do klatki piersiowej tylko jedną nogę.
  • Im mocniej będziemy dociskać udo do klatki piersiowej, tym większa skuteczność ćwiczenia. Taka pozycja ułatwia wydalanie nagromadzonych w jelitach gazów.
  • Utrzymaj pozycję przez 30 sekund, po czym zmień nogę i powtórz ćwiczenie.
  • Wykonuj ćwiczenie tak długo, aż krępujące gazy jelitowe ustąpią i z twojego brzucha uleci zbędne powietrze.
Inna propozycja tego ćwiczenia
  • Możesz pogłębić to ćwiczenie, aby jeszcze bardziej zwiększyć jego skuteczność. W trakcie przyciągania uda do klatki piersiowej postaraj się dotknąć nosem kolana. Wówczas gazy będą się wydostawały na zewnątrz z większą łatwością.

3. Pozycja pługa

Pozycja pługa jest jedną z podstawowych asan jogi. Oprócz tego, że odpręża przeciążone stresem i napięciem mięśnie pleców oraz poprawia ich elastyczność, znakomicie usuwa również gazy i wzdęcia. Chociaż ćwiczenie z początku wydaje się nieco skomplikowane, warto regularnie je wykonywać, by z czasem dojść do perfekcji.

Dzięki tej pozycji w kilka minut pozbędziesz się nawet najbardziej uciążliwych wzdęć.

Asana plug na wzdęcia i gazy
Jak wykonać ćwiczenie?
  • Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami (wybierz twardą powierzchnię, najlepiej podłogę).
  • Unieś obydwie nogi wysoko w górę, zginając kolana. Następnie wyprostuj je i przenieś za głowę tak, by palcami dotknąć podłogi. W tej pozycji jedynymi punktami oparcia powinna być górna część pleców oraz palce u stóp.
  • Jeśli ćwiczenie to okazuje się dla ciebie zbyt trudne, możesz pomóc sobie podpierając odcinek lędźwiowy dłońmi. W ten sposób łatwiej ci będzie przyjąć prawidłową postawę pługu.
  • Jeśli nadal czujesz się niekomfortowo w tej pozycji, możesz nadaj podpierać dolną część kręgosłupa dłońmi lub pozostawić ramiona wyprostowane wzdłuż tułowia. Z pewnością z czasem będziesz coraz swobodniej wykonywać to ćwiczenie, aż w końcu będziesz w stanie wykonać pług poprawnie, nie odczuwając żadnego dyskomfortu.
  • Należy bardzo ostrożnie wykonywać to ćwiczenie, ponieważ u osób z problemami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa może dojść do zaostrzenia problemu. W takich przypadkach zaleca się rezygnację z tego ćwiczenia i wybranie innego, takiego którego wykonanie nie sprawi ci żadnego problemu.

4. Wielbłąd

Ostatnie z proponowanych przez nas ćwiczeń na złagodzenie wzdęć i gazów jelitowych jest równie skuteczne jak poprzednie i dodatkowo poprawia elastyczność kręgosłupa.

Asana wielbłąd na wzdęcia i gazy
Jak wykonać ćwiczenie?
  • Uklęknij na podłodze (bez dotykania pośladkami pięt). Następnie oprzyj dłonie o pięty i wygnij w łuk kręgosłup, unosząc go maksymalnie ku sufitowi.
  • Naszym głównym celem jest przyjęcie pozycji łuku. Jej utrzymanie nie powinno wywoływać żadnego dyskomfortu.
  • Postaraj się odchylić głowę w tył tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Powinna ona zwisać swobodnie i bez żadnego napięcia.
  • Stopy możesz opierać albo o ich grzbiet, albo na palcach. Stosując pierwszą technikę, pozycja będzie głębsza i bardziej zaawansowana.

Gazy i wzdęcia – co należy wiedzieć?

Chociaż przyczyny występowania wzdęć i gazów jelitowych mogą być różnorodne, a niekiedy bardzo złożone, w większości przypadków są one wynikiem stosowania niezdrowej diety oraz siedzącego trybu życia.

Warto podkreślić, że głównym sprawcą niekomfortowych wzdęć i gazów są wszelkiego rodzaju wysoko przetworzone produkty, jedzenie typu fast food oraz żywność, która naturalnie zwiększa produkcję gazów w jelitach.

Do tej ostatniej grupy należą głównie rośliny strączkowe oraz rozmaite warzywa kapustne (brokuły, wszystkie kolory kapusty, fasola, soczewica, ciecierzyca, soja…).

W niektórych przypadkach wzdęcia i gazy mogą być także wynikiem nietolerancji organizmu na któryś ze składników diety. Wówczas pojawia się silny stan zapalny, który prowadzi do zaparć lub biegunki oraz wykształcenia zespołu dolegliwości zwanych zespołem jelita drażliwego.

Jeśli gazy jelitowe występują u Ciebie tylko od czasu do czasu i nie są bardzo uciążliwe, możesz je leczyć za pomocą ziółek lub powyższych ćwiczeń. Jeśli jednak wzdęcia pojawiają się chronicznie i są przyczyną silnego bólu brzucha i ogromnego dyskomfortu, należy bezzwłocznie pójść do lekarza. Wzdęcia i gazy mogą być bowiem jednym z objawów poważnej choroby.

Specjaliści odnotowują coraz więcej przypadków wzdęć wywołanych siedzącym trybem życia oraz brakiem regularnej aktywności fizycznej. Często półgodzinny spacer i kilka z powyższych ćwiczeń rozwiążą problem, a jeśli chcesz zapobiec przykrym dolegliwościom trawiennym, zadbaj o codzienną dawkę ruchu – już 30 minut w zupełności wystarczy.

Które z poniższych ćwiczeń okazało się najskuteczniejsze w twoim przypadku? Jesteśmy bardzo ciekawi Twojej opinii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.