Wzdęcia - 9 naturalnych sposobów na ich redukcję

Aby zredukować opuchliznę brzucha, musisz wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Zobacz jak możesz kontrolować wzdęcia i zmniejszyć obwód w pasie stosując naturalne metody.
Wzdęcia - 9 naturalnych sposobów na ich redukcję

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2019

Dla wielu osób walczących o wymarzoną talię problemem może być nie tylko nagromadzona tkanka tłuszczowa, ale również wzdęcia, przez które brzuch wygląda na większy, niż jest w rzeczywistości.

Wzdęcia mogą być wywołane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieprawidłowości w procesie trawienia czy nawet nieodpowiednia postawa.

Tego typu nieprawidłowości mogą wywoływać wzdęcia i opuchliznę w okolicach talii. Dlatego tak ważne jest poznać przyczynę takiego stanu rzeczy oraz znaleźć naturalna metodę na rozwiązanie tego problemu.

W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić dziewięć prostych i skutecznych sposobów na zredukowanie wzdęć w zaledwie 15 dni.

1. Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj pokarm

dieta a wzdęcia

Główną przyczyną wzdęć są zaburzenia trawienia. W wielu przypadkach wynikają one z faktu, że jemy zbyt szybko i niedokładnie przeżuwamy pokarm.

Musisz pamiętać, że proces trawienia zaczyna się już w jamie ustnej, kiedy jedzenie wchodzi w kontakt ze śliną. Dotyczy to przede wszystkim trawienia węglowodanów. Dlatego też powolne i dokładne przeżuwanie jedzenia może znacznie poprawić wygląd twojej talii gdyż usprawni to procesy trawienia.

Staraj się spożywać posiłki w miejscu, gdzie nikt Cię nie pogania ani Ci nie przeszkadza. Znajdź przyjemne miejsce i unikaj prowadzenia nieprzyjemnych rozmów podczas jedzenia.

2. Koktajle na śniadanie

Jako że wiele osób zapomina o dokładnym przeżuwaniu jedzenia, warto wziąć pod uwagę zastąpienie niektórych posiłków, szczególnie śniadania, płynnymi pokarmami.

Jedną z takich opcji są koktajle owocowe, do zrobienia których możesz wykorzystać następujące składniki:

  • Owoce
  • Zielone warzywa liściaste
  • Orzechy i nasiona
  • Mleko krowie lub mleko kokosowe
  • Płatki owsiane
  • Kakao w proszku

Taki koktajl wypity z samego rana pomaga zrzucić zbędne kilogramy, na długo zaspokaja apetyt i daje energię na cały dzień.

3. Zupa na obiad zmniejszy wzdęcia

Wieczorem również warto sięgać po pokarmy płynne i zjeść na kolację zupę warzywną, na przykład gazpacho, albo pić soki warzywne.

Jeśli połączysz zupę warzywną z porcją białka, otrzymasz zdrowy i zbilansowany posiłek. Możesz na przykład wybrać chude mięso, jajko, rybę, ser, awokado lub orzechy.

Pamiętaj również o tym, że jeśli nie chcesz budzić się z opuchniętym brzuchem, powinnaś jeść lekką kolację, najlepiej na kilka godzin przed snem.

4. Przyprawy zwalczają wzdęcia

przyprawy

Istnieje całe mnóstwo przypraw, które oprócz poprawiania smaku twoich potraw usprawniają procesy trawienia, aktywują metabolizm i zwalczają wzdęcia.

Najczęściej zalecane przyprawy to:

  • Koper
  • Kminek
  • Pieprz kajeński
  • Oregano
  • Bazylia

5. Zastąp deser naparem ziołowym

Jeśli chcesz pozbyć się wzdęć, zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o ogólny stan zdrowia, musisz zwracać szczególną uwagę na składniki swojej diety. Zadbaj o to, aby posiłki spożywane na kolację nie były połączeniem różnych źródeł białka. Unikaj również wieczorem jedzenia owoców i słodyczy.

Jeśli lubisz sięgać po słodkie produkty, zjadaj je wcześniej, w ciągu dnia, aby twój organizm miał czas na spalenie pochodzących z nich kalorii.

Natomiast wieczorem zamiast deseru wypij napar ziołowy wspomagający procesy trawienne.

6. Pozbądź się zaparć

Osoby cierpiące na chroniczne zaparcia powinny podjąć odpowiednie kroki, aby procesy ich trawienia zaczęły znowu przebiegać jak należy, dzięki czemu brzuch stanie się płaski.

Spróbuj sięgnąć po jeden z tych naturalnych produktów wspomagających trawienie:

  • Siemię lniane moczone przez noc w wodzie
  • Suszone śliwki
  • Surowe kiwi
  • Nasiona babki płesznik rozpuszczone w wodzie
  • Napar z liści senny (od czasu do czasu)
  • Koktajle z owoców i warzyw
  • Produkty pełnoziarniste

7. Ćwiczenia na brzuch redukują wzdęcia

ćwiczenia na brzuch

Jeśli wykonujesz ćwiczenia fizyczne mające na celu utratę wagi lub zachowanie dobrego zdrowia, musisz koniecznie pamiętać o ćwiczeniach na brzuch.

Każde ćwiczenie typu kardio, jak na przykład bieganie, taniec lub trening aerobowy pomaga wyszczuplić talię oraz wzmocnić i rozciągnąć jej mięśnie.

8. Nie stresuj się

Stres wywołuje zaburzenia gospodarki hormonalnej, co z kolei negatywnie wpływa na trawienie i wygląd twojego brzucha. Dlatego właśnie wiele osób, które funkcjonują w ciągłym stresie, ma problem z powiększoną talią choć ich dieta i aktywność fizyczna są w pełni poprawne.

Jeśli chcesz zredukować poziom stresu, najlepiej postaraj się wykonywać ćwiczenia fizyczne, które przy okazji pomogą ci spalić zbędne kalorie.

Możesz również wypróbować liczne techniki relaksacyjne oraz spróbować choćby niewielkich zmian w swojej diecie.

9. Odpoczywaj

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednia ilość odpoczynku i snu. Jeśli Twoje ciało nie ma w nocy czasu na regenerację, od samego rana będziesz się czuć zmęczona i zestresowana.

Nie ma jednoznacznych zaleceń co do czasu i ilości snu, jakiego potrzebujemy. Każdy musi poznać swoje ciało i jego potrzeby i zapewnić mu odpowiednią ilość godzin regeneracyjnego snu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Villoria A, Serra J, Azpiroz F, Malagelada JR. Physical activity and intestinal gas clearance in patients with bloating. Am J Gastroenterol. 2006;
  • Stults-Kolehmainen MA, Sinha R. The effects of stress on physical activity and exercise. Sports Medicine. 2014.
  • Seo AY, Kim N, Oh DH. Abdominal bloating: Pathophysiology and treatment. Journal of Neurogastroenterology and Motility. 2013.
  • Foley A, Burgell R, Barrett JS, Gibson PR. Management strategies for abdominal bloating and distension. Gastroenterol Hepatol. 2014;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.