Popraw pamięć naturalnie!
Zawodzi Cię pamięć? Zdarza Ci się zapomnieć, gdzie zostawiłeś klucze? Do kogo miałeś zadzwonić? Po co wstałeś od biurka? Masz problemy z zapamiętywaniem ważnych informacji? Nie pamiętasz danych, z którymi masz styczność na co dzień? Albo po prostu najzwyczajniej zapominasz o wielu rzeczach? Jeśli Twoja odpowiedź na poniższe pytania jest twierdząca, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jakie są najlepsze naturalne metody na niezawodną pamięć?
Słaba pamięć – przyczyny
Problemy z zapamiętywaniem nie dotyczą wyłącznie osób starszych. Obecnie cierpi na nie coraz więcej nastolatków i dorosłych. Każdemu z nas zdarza się zapomnieć, gdzie zostawiliśmy klucze, nierzadko usiłujemy sobie przypomnieć nawet własne imię, bezskutecznie odtworzyć listę codziennych obowiązków, czy materiału przyswojonego poprzedniego dnia. Jeśli w ostatnim czasie wystąpiły u Ciebie problemy z pamięcią, zastanów się nad czynnikami, które mogą być tego powodem: wysokie wymagania w pracy oraz w życiu osobistym, a może nadmierny stres? – to najbardziej popularne przyczyny roztargnienia i zapominania o bieżących sprawach.
Oprócz nich istnieje jednak szereg innych przyczyn pogorszenia pamięci. Przedstawiamy je poniżej.
Przyjmowanie niektórych leków
Niektóre leki przeciwhistaminowe, znieczulające, tabletki odchudzające czy regulujące ciśnienie tętnicze krwi – mają „zdolność” do spowalniania pracy mózgu, co sprawia, że zapominamy o niektórych sprawach czy szczegółach.
Zmiany hormonalne
Ciąża, menopauza lub wszelkiego rodzaju inne zmiany hormonalne (również te, wynikające z przyjmowania niektórych leków) mogą przyczyniać się do pogorszenia pamięci.
Niewystarczająca ilość snu
Kiedy regularnie się nie wysypiamy, możemy zauważyć problemy z zapamiętywaniem informacji, przekręcać chronologię wydarzeń lub mieć spowolniony refleks. Bezsenność, sypianie mniej niż sześć godzin na dobę, zasypianie o świcie… Nawyki te bez wątpienia sprawiają, że pamięć staje się coraz gorsza i sprawiają, że trudniej jest nam wykonywać codziennie obowiązki.
Nadciśnienie tętnicze krwi
Osoby, których ciśnienie tętnicze krwi jest podwyższone, po 45. roku życia są bardziej narażone na występowanie zaburzeń funkcji poznawczych mózgu oraz utratę pamięci niż osoby o prawidłowym ciśnieniu krwi. Proces ten jest wynikiem uszkodzeń małych tętnic mózgowych.
Jak poprawić pamięć domowymi sposobami?
Jeśli masz problemy z zapamiętywaniem, zastosuj poniższe zalecenia, a z pewnością zauważysz znaczną poprawę.
- Codziennie pij napar z szałwii. Garść suchych liści szałwii zalej szklanką wrzącej wody i zaparzaj pod przykryciem przez kilka minut. Następnie przecedź i wypij.
- Pij osłodzony miodem napar z rozmarynu. Garść wysuszonych igiełek rozmarynu zalej szklanką wrzącej wody i zaparzaj pod przykryciem przez kilka minut. Przecedź i pamiętaj, by przed wypiciem dodał łyżkę naturalnego miodu.
- Codziennie jedz trzy suszone morele, trzy śliwki oraz trzy migdały.
- Przez dziewięć kolejnych dni jedz orzechy. Zacznij od sześciu sztuk pierwszego dnia i codziennie zwiększaj dawkę o jedną sztukę, aż dojdziesz do piętnastu.
- Do posiłków dodawaj świeży imbir (tarty lub pokrojony na cienkie plasterki) na przykład do sałatek, zup, sosów etc. Możesz również przygotowywać z niego napary. Zwracaj jednak szczególną uwagę na jego spożywaną ilość, ponieważ imbir podnosi ciśnienie tętnicze krwi.
- Codziennie zjadaj jedno czerwone jabłko ze skórką.
- Przygotuj mieszankę łyżki drożdży piwnych z łyżeczką pyłku kwiatowego i łyżką lecytyny sojowej (składniki te można dostać w sklepach ze zdrową żywnością).
- Dokładnie wymieszaj ze sobą łyżkę cukru z łyżką mleczka pszczelego i łyżeczkę pyłku kwiatowego. Zimną lub letnią mieszankę wypijaj każdego ranka.
- Przygotuj pyszny sok poprawiający pamięć ze 125 g daktyli, 250 g fig i 3 marchewek. Wrzuć wszystkie składniki do blendera lub sokowirówki i kiedy uda Ci się osiągnąć jednolitą masę, przecedź ją i wypij, najlepiej na czczo.
- Przygotuj koktajl z następujących składników: szklanki wody, dwóch obranych migdałów, soku pomarańczowego, trzech orzechów i soku z mango (razem z miąższem, aby napój miał cudownie kremową konsystencję). Zmiksuj wszystkie składniki. Wypijaj koktajl każdego ranka i tym samym polepszaj pamięć.
- Wymieszaj ze sobą po 5 g każdego z następujących składników: mięty, bazylii, malin, krwawnika i malwy. Wrzuć je wszystkie do garnka i zalej szklanką wody. Doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj przez kilka minut. Odstaw do ostudzenia i przecedź. Pij wywar codziennie wieczorem po kolacji, najlepiej tuż przed snem. Stosuj kurację przez dwa tygodnie z rzędu. Następnie przerwij na piętnaście dni i rozpocznij na nowo.
- Zagotuj litr wody i dodaj do niej siedem łyżek anyżu. Zmniejsz ogień i gotuj tak długo, aż wywar zredukuje się do około 700 ml. Następnie przecedź i dodaj cztery łyżki miodu. Pij dwie łyżki wywaru trzy razy w tygodniu.
- Przygotuj mieszankę z miłorzębu dwuklapowego (gingko biloba) – który z łatwością znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością – z rozmarynem. Mieszanka ta pomaga chronić mózg przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, zapobiega pogorszeniu istotnych funkcji mózgu oraz poprawia pamięć.
- Pokrój na kawałki kilka karczochów, wrzuć je do słoika, zalej wodą i zakręć. Następnie wrzuć do garnka z gotującą się wodą. Gotuj na małym ogniu przez około 2 godziny (jeśli jest taka potrzeba, dolewaj wody do garnka). Po upływie tego czasu odstaw z ognia, otwórz słoik i przecedź jego zawartość. Pij trzy łyżki wywaru trzy razy dziennie.
- Zamocz na 12 godzin w szklance wody cztery suszone śliwki. Następnie wrzuć je do blendera razem ze szklanką letniego mleka i jedną figą. Pij napój wieczorami, najlepiej przed snem. Oprócz tego, że poprawisz pamięć, zapobiegniesz także zaparciom.
- Wyciśnij sok z jednego grejpfruta i jednej pomarańczy. Obierz jedno jabłko ze skórki i pokrój jej na kawałki. Wszystkie składniki wrzuć do blendera i zmiksuj. Pij napój co drugi dzień, zwłaszcza przed ważnymi egzaminami. Ten bogaty w składniki odżywcze koktajl nie tylko poprawia pamięć, ale również przyspiesza zapamiętywanie ważnych informacji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Essa, M. M., Vijayan, R. K., Castellano-Gonzalez, G., Memon, M. A., Braidy, N., & Guillemin, G. J. (2012). Neuroprotective effect of natural products against Alzheimer’s disease. Neurochemical Research. https://doi.org/10.1007/s11064-012-0799-9
- Valls-Pedret, C., Sala-Vila, A., Serra-Mir, M., Corella, D., de la Torre, R., Martínez-González, M. Á., … Ros, E. (2015). Mediterranean Diet and Age-Related Cognitive Decline. JAMA Internal Medicine. https://doi.org/10.1001/jamainternmed.2015.1668
- Joseph, J., Cole, G., Head, E., & Ingram, D. (2009). Nutrition, Brain Aging, and Neurodegeneration. Journal of Neuroscience. https://doi.org/10.1523/JNEUROSCI.3520-09.2009
- Azad, N., Rasoolijazi, H., Joghataie, M. T., & Soleimani, S. (2011). Neuroprotective effects of carnosic acid in an experimental model of Alzheimer’s disease in rats. Cell Journal (Yakhteh), 13(1), 39.
- Ghorbani, A., & Esmaeilizadeh, M. (2017). Pharmacological properties of Salvia officinalis and its components. Journal of traditional and complementary medicine, 7(4), 433-440.
- Castellote Varona, F. J., & Atienza Morales, M. P. (2005, April). Ginkgo biloba y hemorragia cerebral. In Anales de Medicina Interna (Vol. 22, No. 4, pp. 49-49). Arán Ediciones, SL.