Cholesterol - Sygnały ostrzegawcze
Cholesterol to rodzaj tłuszczu odkładającego się w komórkach ciała, potrzebny do optymalnego funkcjonowania organizmu. Większość cholesterolu jest wydzielanego w wątrobie, może on jednak pojawić się w naszym organizmie za sprawą pewnych spożywanych przez nas produktów.
Cholesterol ma za zadanie uczestniczyć w produkcji kwasu żółciowego, odpowiedzialnego za rozkład tłuszczów. Ma także wpływ na wydzielanie niektórych hormonów płciowych i hormonów tarczycy. Co jednak dzieje się, gdy poziom tzw. złego cholesterolu we krwi jest zbyt wysoki? Przeczytaj ten artykuł i poznaj główne sygnały ostrzegawcze.
Warto podkreślić, że już po 20 roku życia warto raz na jakiś czas udać się na badania profilaktyczne, także te, które określą poziom cholesterolu we krwi. Wiele osób ignoruje tę potrzebę, nie zwraca też uwagę na symptomy, które mogą wskazywać na wysoki poziom tzw. złego cholesterolu.
Brak profilaktyki, złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia i nieumiejętność rozpoznawania symptomów mogą prowadzić do rozwoju wielu różnych dolegliwości i schorzeń.
Do głównych skutków zdrowotnych nadmiernego poziomu cholesterolu możemy zaliczyć między innymi miażdżycę i problemy z krążeniem.
Nie zaniedbuj regularnych badań i zwracaj uwagę na sygnały, jakie wysyła Ci Twój organizm. Aby Ci to ułatwić, poniżej opowiemy Ci o najpowszechniejszych objawach, które powinny dać Ci do myślenia i skłonić do wizyty u lekarza.
Jak rozpoznać wysoki cholesterol?
Regularna morfologia i inne badania profilaktyczne to klucz do postawienia szybkiej i trafnej diagnozy. Już po 20 roku życia warto wykonywać takie badania, ponieważ wysoki cholesterol to problem dotykający nie tylko ludzi starszych.
Wysoki poziom cholesterolu nie zawsze daje jasne objawy, przez co trudno jest nad nim zapanować. Eksperci wskazują jednak na pewne symptomy ostrzegawcze, które powinny być dla nas motywacją, by udać się do lekarza i jak najszybciej wykonać badanie krwi. Oto one:
- Uczucie ciężkości i ból wątroby oraz pęcherzyka żółciowego.
- Suchość w ustach i nieprzyjemny zapach z ust.
- Ciężkość w żołądku, problemy z trawieniem, zwłaszcza po zjedzeniu bogatego w tłuszcze dania.
- Bekanie, gazy i niestrawność po jedzeniu.
- Zaburzenia ruchów jelitowych, zwłaszcza zaparcia.
- Senność po posiłkach.
- Pokrzywka i swędzenie skóry.
- Zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi.
- Stany zapalne i drętwienie kończyn.
- Problemy ze wzrokiem.
- Problemy z wykonywaniem aktywności fizycznej.
Wszystkie opisane wyżej symptomy mogą być nieco mylące i łatwo wziąć je za objaw innej dolegliwości niż wysoki cholesterol. Mogą one nasilać się lub ustępować samoistnie. Warto jednak mieć je na uwadze i gdy występują w większej liczbie, bądź nasileniu, udać się na badania, które określą ich przyczynę.
Dobra wiadomość jest taka, że zwykła morfologia powinna wystarczyć, by określić, na ile jest to wina złych nawyków żywieniowych i podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Wówczas wystarczy zmiana nawyków i diety, aby poprawić funkcjonowanie wątroby i pozbyć się uciążliwych objawów.
Zobacz także: Awokado na obniżenie cholesterolu – wypróbuj te koktajle
Jak samodzielnie kontrolować swój cholesterol?
W wielu przypadkach lekarz sam przepisze Ci pewne leki na obniżenie poziomu cholesterolu, jednak warto uzupełnić leczenie farmakologiczne dobrze zbilansowaną dietą i zmianą nawyków na zdrowsze. Ogranicz spożycie takich produktów jak:
- czerwone mięso
- wędliny
- fast foody
- desery
- przetwarzana żywność
- śmietana
- masło i majonez
- żółtko kurze
Zamiast tego koniecznie wzbogać swój jadłospis w takie produkty jak:
- świeże owoce
- warzywa
- rośliny strączkowe
- pełne ziarna zbóż
- nabiał o niskiej zawartości tłuszczu
- oliwa z oliwek
- chude mięso
- tłuste ryby
- nasiona chia oraz len mielony
Przeczytaj również: Woda owsiana – kontrola wagi, cholesterolu i cukrzycy
Zmień także sposób, w jaki przygotowujesz swoje posiłki. Unikaj smażenia – zamiast tego gotuj na parze lub piecz albo grilluj. Teraz, gdy wiesz już, jak niebezpieczny może być zbyt wysoki poziom cholesterolu, koniecznie zwracaj także uwagę na wielkość porcji.
Z czasem podwyższony poziom złego cholesterolu może prowadzić do rozwoju wielu groźnych dolegliwości. Właśnie dlatego trzeba w porę interweniować i zmienić swoje życie oraz dietę na lepsze. Powodzenia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lawes, C. M. M., Hoorn, S. Vander, Law, M. R., & Rodgers, A. (2004). High cholesterol. In Comparitive Quantification of Health Risks. https://doi.org/10.1007/s11356-012-1164-x
- Hafiane, A., & Genest, J. (2013). HDL, atherosclerosis, and emerging therapies. Cholesterol. https://doi.org/10.1155/2013/891403
- Lauer, M. (2012). High Blood Cholesterol. NIH Medline Plus. https://doi.org/10.1109/PESC.1997.616929
- InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. High cholesterol: Lowering cholesterol without tablets. 2013 Aug 14 [Updated 2017 Sep 7]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279316/
- InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. High cholesterol: Overview. 2013 Aug 14 [Updated 2017 Sep 7]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279318/