Wyrostek robaczkowy i wszystkie jego sekrety

Po zabiegu usunięcia wyrostka robaczkowego należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej diety i szczególnym zadbaniu o sobie.
Wyrostek robaczkowy i wszystkie jego sekrety

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Wyrostek robaczkowy to cienki, końcowy fragment jelita ślepego, którego funkcja nie jest do końca poznana. Jego zapalenie jest częstą dolegliwością pojawiającą się praktycznie w każdym wieku. W celu wyleczenia pacjenta poddaje się zabiegowi chirurgicznemu podczas którego wyrostek robaczkowy zostaje usunięty.

W dzisiejszym artykule dowiesz się, dlaczego ta część naszego ciała niespodziewanie zaczyna przysparzać nam problemów, co może prowokować zapalenie wyrostka robaczkowego i czy można temu zapobiec.

Po co człowiekowi wyrostek robaczkowy?

Według wielu stwierdzeń wyrostek robaczkowy jest całkowicie bezużyteczny. Dlatego też lekarze najczęściej decydują się na jego usunięcie, gdy tylko zaczyna przysparzać problemów. Jednak okazuje się, że ten niewielki i z pozoru niepotrzebny narząd jest związany z systemem immunologicznym.

Jest częścią całości organizmu i razem z innymi organami tworzy wewnętrzną równowagę i harmonię. Zatem nie można go lekceważyć i traktować jako zbędną część.

Zapalenie wyrostka robaczkowego zjawia się niespodziewanie, a przyczyny tego nagłego ataku nie są dokładnie poznane. Niektórzy przypisują to nieodpowiedniej diecie lub napięciem związanym ze stresem i zmartwieniami.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Żadna z tych teorii nie została potwierdzona naukowo, zwłaszcza, gdy wyrostek robaczkowy dokucza bardzo małym dzieciom.

Zapalenia wyrostka robaczkowego nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone może doprowadzić do perforacji i wylania zawartości do wnętrza organizmu. Toksyczne substancje i bakterie mogą doprowadzić do zapalenia otrzewnej. To z kolei może skończy się poważnymi infekcjami, a nawet śmiercią.

W wypadku kobiet przy zapaleniu otrzewnej może dojść do infekcji jajników i jajowodów, co w konsekwencji może prowadzić do bezpłodności.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Bezpłodność u kobiet – 6 najczęstszych przyczyn

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Niektóre objawy są charakterystyczne dla wyrostka robaczkowego, ale są i takie, które są wspólne z innymi chorobami. Z tego powodu dobrze jest poznać je wszystkie i zwrócić szczególną uwagę, by w wypadku zapalenia uniknąć nieprawidłowej diagnozy, która opóźni wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Nie wszyscy pacjenci mają identyczne objawy, również nie wszystkie symptomy występują naraz. Oto niektóre z nich:

  • nudności i wymioty
  • nagły i silny ból w prawej dolnej części brzucha
  • nagły i silny ból w okolicy pępka
  • ból nasila się przy naciskaniu miejsca
  • podwyższona temperatura (37,5 – 38°C)
  • ogólny ból i złe samopoczucie

Celne zdiagnozowanie nie zawsze należy do łatwych zadań. Zapalenie wyrostka robaczkowego często mylone jest z grypą lub atakiem wątroby. Zdarzały się również przypadki, w których wyrostek robaczkowy został usunięty, choć to nie on był przyczyną dolegliwości.

Brzuch

Jak uniknąć problemów z wyrostkiem robaczkowym?

Zakładając, że problemy z wyrostkiem robaczkowym są związane z nieodpowiednią dietą i problemami emocjonalnymi, aby zapobiec zapaleniu, należałoby zmienić niektóre nawyki. Nie jest to gwarancją, że nie przysporzy on problemów, jednak prawdopodobieństwo zostanie znacznie zmniejszone.

Opanowanie emocji i spokój wewnętrzny

Relaks i opanowanie emocji jest bardzo ważne i od czasu do czasu należy poświęcić kilka chwil na wyciszenie się. Nerwy, stres, lęki i niepokoje zawsze negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu.

Postaraj się wyeliminować ze swojego życia negatywne emocje, takie jak gniew i złość, nie zamartwiaj się i nie wybiegaj myślami daleko w przyszłość. Znajdź czas na robienie rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność.

Zdrowa dieta

Zrównoważona dieta jest fundamentalnym warunkiem, który należy spełnić, by cieszyć się dobrym samopoczuciem. Zapewni ona nie tylko zdrowie jelitom, ale także uchroni przed niespodziewanym atakiem wyrostka robaczkowego.

Zdrowa dieta

Posiłki powinny być mniejsze, ale przyjmowane z większą częstotliwością w ciągu dnia. Natomiast zdecydowanie zaleca się redukcję spożycia tłuszczów zwierzęcych, wędlin, produktów mlecznych, cukru i rafinowanej mąki. Wszystkie te składniki powodują akumulację toksyn w jelitach.

Zamień je na żywność pełnoziarnistą, owoce, warzywa, rośliny strączkowe i orzechy.

Ćwiczenia

Jednym z najlepszych sposobów na rozładowanie negatywnych emocji i napięcia jest sport. Zaleca się wprowadzenie aktywności fizycznej przynajmniej trzy razy w tygodniu, zapominając na chwilę o problemach i troskach codziennego dnia.

Nie tylko sprzyja to utrzymaniu odpowiedniej wagi, ale pozwoli skorzystać z pozytywnego wpływu natury i świeżego powietrza na nasze zdrowie. Spacery, jazda na rowerze, pływanie, bieganie, taniec cokolwiek, co utrzyma Twoje ciało w ruchu.

Postępowanie po zabiegu usunięcia wyrostka robaczkowego?

Po zabiegu usunięcia wyrostka robaczkowego należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej diety i szczególnym zadbaniu o sobie.

Hospitalizacja w wypadku łagodnego przypadku trwa od dwóch do sześciu dni. W poważniejszych przypadkach leczenie może przedłużyć się nawet do kilku tygodni.

Gdy wyrostek robaczkowy zostaje wycięty, należy pamiętać o zdrowych i wysokiej jakości produktach. W ten sposób jelita zostaną utrzymane w czystości i nie będą gromadzić szkodliwych toksyn. Oto produkty, których w ciągu trzech miesięcy po zabiegu lepiej unikać:

Biały cukier i biała mąka, a wyrostek robaczkowy

Wszystkie produkty rafinowane są szkodliwe dla naszego zdrowia, a w szczególności po zabiegu operacyjnym. Generują powstawanie wielu toksyn, które są gromadzone w okrężnicy i mogą doprowadzić do pojawienia się mikroorganizmów chorobotwórczych.

Fast food

Do tej grupy również zaliczają się wszystkie smażone i przetwarzane potrawy. Tłuszcze obklejają ściany jelita grubego, a także przenikają do krwi.

Fast food

Koniecznie przeczytaj ten ciekawy artykuł: Złe nawyki, które szkodzą organizmowi

Produkty mięsne

Po zabiegu przez kilka miesięcy zaleca się stosowanie diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Przy tym należy wyeliminować produkty mleczne, jajka, a w szczególności właśnie czerwone mięso. We wszystkich tych produktach nie tylko znajdziemy szkodliwe hormony, ale w przypadku mleka osadza się ono na ścianach jelit.

Inne produkty, których należy unikać:

  • napoje alkoholowe
  • kawa
  • herbata
  • czekolada
  • pikantne sosy
  • silne przyprawy

Pamiętaj, że po podobnym zabiegu układ trawienny jest szczególnie wrażliwy i łatwo o to, by mu zaszkodzić. W okresie pooperacyjnym w ramach rekonwalescencji staraj się nie przeciążać, odpoczywaj, wychodź na krótkie spacery i unikaj stresu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.