Czosnek i cebula - wyhoduj je w domowym ogródku

Choć cebule należy podlewać codziennie, czosnek wystarczy raz w tygodniu! Już po 6-7 miesiącach będziesz mogła korzystać z własnoręcznie wyhodowanych roślin!
Czosnek i cebula - wyhoduj je w domowym ogródku
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czosnek i cebula — wszystkim dobrze znane rośliny, które swoją popularność zawdzięczają nie tylko walorom smakowym i niepowtarzalnemu aromatowi, ale również działaniu leczniczemu i korzystnemu wpływowi na cały organizm.

Dlaczego zatem nie założyć swojej własnej plantacji tych dwóch roślin we własnym ogródku, na tarasie lub balkonie? Wystarczy odrobinę wolnego miejsca, kilka doniczek i będziesz mogła korzystać z własnoręcznie wyhodowanych skarbów natury, które wzbogacą smak twoich dań oraz dodadzą zdrowia całej rodzinie.

Jesteśmy przekonani, że zabawa w ogrodnika przypadnie Ci do gustu, a Twoje dzieci będą miały prawdziwą frajdę, dbając o Twój czosnek i cebulę!

Chcesz mieć własnoręcznie wyhodowany czosnek i cebulę?

Domowe rolnictwo ekologiczne jest coraz częściej spotykane. Jest ono idealne dla osób, które dysponują własnym ogrodem, ale wcale nie muszą z niego rezygnować ci, którzy mieszkają w samym centrum wielkiego miasta. Chcesz wiedzieć jak się za to zabrać? Czytaj dalej!

1. Jak uprawiać cebulę?

Tak naprawdę uprawianie cebuli w domu jest bardzo proste. Bez względu na rodzaj, jaki wybierzesz. Możesz umieścić je w jednej doniczce i oczekiwać niewiarygodnych rezultatów już po 6-7 miesiącach.

Uprawa cebuli

Wystarczy, że zastosujesz się do niżej podanych wskazówek:

Potrzebny asortyment:

  • Nasiona lub cebulki roślin, które chcesz uprawiać. Jeżeli zdecydujesz się na cebulki, z reguły sadzi się je na wiosnę, w marcu lub kwietniu.
  • Doniczka lub doniczki (wszystko zależy od miejsca, jakim dysponujesz na balkonie lub tarasie) powinny mieć przynajmniej 30 cm szerokości i 30 cm głębokości. W każdej z nich można umieścić dwie cebulki rośliny lub kilka nasion.
  • Gleba, w której zostaną posadzone, powinna być niezbyt ciężka, pulchna i żyzna z dodatkiem naturalnego nawozu.

Przygotowanie do sadzenia:

  • Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest odpowiednie przygotowanie ziemi pod sadzenie. Nie powinna być ona ani zbyt piaszczysta, ani zbyt gliniasta. Najlepsza jest żyzna i pulchna ziemia, dobrze przepuszczalna, która pozwoli rosnąć cebulce rośliny bez wywierania na nią dodatkowych ciśnień i presji.
  • Oprócz tego dobrze, jeżeli będzie uzupełniona w składniki odżywcze potrzebne do właściwego rozwoju rośliny.
  • Jeżeli zdecydujesz się na sadzenie nasion, należy umieścić je na głębokości około 2,5 cm. W tym wypadku doniczki najpierw powinny znajdować się we wnętrzu domu lub mieszkania przez około jeden miesiąc, aż do pojawienia się cebulek.
  • W momencie, gdy cebule zaczną pojawiać się na powierzchni można doniczki umieścić na balkonie
  • Jeżeli chcesz rozpocząć sadzenie cebuli od cebulek, również należy umieścić je na głębokości około 2,5 cm. W tym wypadku doniczka może od początku znajdować się na zewnątrz
  • Miejsce, w którym będzie się ona znajdować, powinno być dobrze naświetlone, aby roślina mogła rosnąć silna i zdrowa.
  • Cebula potrzebuje dużo wiosennego słońca i wysokich temperatur oraz również wymaga codziennego podlewania.
  • Po kilku miesiącach, gdy pojawią się zielone łodygi, rośliny są gotowe do zbioru. Nie będą one okazałych rozmiarów, ale smak ich będzie niepowtarzalny i bardzo intensywny. By rośliny nie zostały zaatakowane przez szkodniki, można zasadzić między nimi rzodkiewkę.
  • To bardzo skuteczny sposób na odstraszenie nieproszonych gości, którzy niszczą nasze hodowlę. Pozwoli Ci cieszyć się urodzajem Twoich sezonowych warzyw.

2. Jak uprawiać czosnek?

Gdy już masz przygotowane doniczki z cebulą, przyszedł czas na czosnek. W ten sposób będziesz mogła w każdej chwili sięgnąć po te dobroczynne warzywa i zawsze uwzględnić je w swoich potrawach.

Kiełkujący czosnek

Jak zatem zabrać się za uprawę czosnku? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek:

Potrzebny asortyment:

  • 1 główka czosnku
  • doniczki o szerokości 20 cm i głębokości 20 cm
  • gleba z dodatkiem naturalnych nawozów

Przygotowanie do sadzenia:

  • Najlepszym czasem na to, by zasadzić czosnek, jest wiosna lub lato. Podobnie jak cebula, roślina ta potrzebuje promieni słonecznych, by optymalnie i zdrowo rosnąć. Dlatego też doniczki z powodzeniem mogą znajdować się w najbardziej nasłonecznionym miejscu naszego balkonu.
  • Na początek należy rozdzielić wszystkie ząbki główki czosnku.
  • Następnie należy odpowiednio przygotować doniczkę. Na dnie powinna mieć drenaż, dzięki któremu nadmiar wody, który będzie się gromadził podczas podlewania, będzie mógł być z łatwością usunięty.
  • Można umieścić na jej dnie kilka kamieni lub żwir.
  • Aby czosnek mógł rosnąć optymalnie, należy w odpowiedni sposób umieścić w ziemi ząbki. Umieszczamy je na głębokości 10 cm szpiczastym zakończeniem ku górze.
  • W tej samej doniczce można umieścić kilka ząbków zawsze zachowując odległość 8 cm między jednym a drugim.
  • Po zakończeniu, jak już zostało wspomniane wcześniej, pojemnik z sadzonkami należy umieścić w dobrze nasłonecznionym miejscu na balkonie.
  • Czosnek nie wymaga tak częstego podlewania jak cebula. Wystarczy dostarczyć mu wody raz w tygodniu.
Cebula i czosnek na talerzu

Po upływie 6-7 miesięcy Twój czosnek i cebula powinny być gotowe do zbioru i zacząć gościć na Twoim stole. Oprócz komfortu, że zawsze masz te dwie rośliny pod ręką, masz pewność, że zostały wyhodowane w najlepszych, naturalnych warunkach.

Nie czekaj dłużej, tylko już dziś zabaw się w ogrodnika i załóż swoją własną plantację! Na pewno nie pożałujesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.