Oczekiwania wobec siebie zamiast wobec innych
Oczekiwania wobec swojego życia i otaczających nas ludzi bardzo często są źródłem rozczarowań. Błąd tkwi w naszym nastawieniu – gdy za bardzo polegamy na tym, co inni mogą zrobić dla nas, bardzo łatwo zapominamy, że jedyną osobą, na której możemy polegać w 100% jesteśmy my sami.
Każdy z nas ma pewne oczekiwania w stosunku do najbliższych nam osób. Niestety, nie wszystko w życiu idzie po naszej myśli i nie każdy chce całkowicie dostosowywać się do naszych planów czy wyznawanych przez nas wartości.
Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego warto wymagać w pierwszej kolejności od siebie, a dopiero później od innych.
Oczekiwania a rzeczywistość
Oczekiwania towarzyszą nam od najmłodszych lat życia. Rodzice mają pewne wymagania wobec swoich dzieci; przyjaciele wymagają pewnych rzeczy od siebie, tak samo z resztą jak małżeństwa czy pary przyjaciół.
Niestety, niektóre oczekiwania mogą mieć bardzo toksyczny wpływ na kształt danej relacji, czasami potrafią także skutecznie obniżyć samoocenę którejś ze stron.
Oczekiwania często prowadzą do rozczarowań
Są wśród nas osoby bardziej niż inne skłonne do stawiania swoich oczekiwań ponad wszystko inne. Potrafią nawet wprost powiedzieć, że celowo nie chcesz sprostać ich wymaganiom, obarczając Cię winą za swoje własne oczekiwania, których przecież z Tobą nie konsultowano.
Po pierwsze – unikaj osób, które zachowują się w taki sposób i chcą wzbudzić poczucie winy w każdym, kto nie chce sprostać ich oczekiwaniom. Z drugiej strony, sama nie stań się osobą, która nie potrafi przyjąć odmowy i nie rozumie, że każdy z nas ma swoje życie i cele, które chce wypełniać, niekoniecznie oglądając się na innych.
Nikt nie jest zobowiązany do postępowania wedle oczekiwań innych osób. Próbując dostosować się do wymagań wszystkich, oprócz siebie samej, stajesz się posłuszną, bezwolną i nieszczęśliwą osobą o bardzo niskim poczuciu własnej wartości.
Potrzeba kontroli
Inny typ ludzi ma z kolei obsesję na punkcie kontrolowania każdego aspektu życia. Czują się nieswojo nie wiedząc, co się wydarzy, dlatego też nie pozwalają sobie na utratę kontroli. Zdarza się to na przykład rodzicom, którzy obsesyjnie chcą panować nad życiem swoich dzieci, ale dotyczy to również innych relacji.
Osoby, które nie potrafią przyjąć do wiadomości, że życie innych nie należy do nich, cierpią z powodu wysokiego poziomu frustracji i rozczarowania. Utrata kontroli obniża ich samoocenę i wywołuje ich złość oraz bezradność.
Warto tego uniknąć i zdać sobie sprawę, jak ważną cechą jest empatia, ale także i dystans. Oczekiwania kieruj wobec siebie samej, a nie wobec swoich najbliższych.
Wymagaj od siebie, a nie od innych
Prawa i obowiązki
Kiedy uda Ci się pozbyć nieznośnego nawyku oczekiwania od innych, zauważysz, że żyje Ci się łatwiej i przyjemniej. Zamiast marnować energię i popadać we frustrację z powodu rzeczy, na które i tak nie masz wpływu, możesz zacząć wymagać więcej od samej siebie i zadbać o swój rozwój.
Oczywiście istnieje pewna nienaruszalna lista rzeczy, których masz prawo oczekiwać od innych osób. W pierwszej kolejności jednak zawsze zastanów się, czy Twoje oczekiwania wobec ludzi pokrywają się z tym, czego oczekujesz od siebie?
- Masz prawo oczekiwać szacunku od innych ludzi.
- Masz prawo do miłości. Nie może ona jednak być tożsama z bezwzględną kontrolą.
- Masz prawo oczekiwać wzajemności, ale niekoniecznie jednomyślności.
- Masz prawo walczyć o swoje marzenia i nie musisz pozwalać innym wpływać na Twoje życie.
Jak zawsze w takich wypadkach oprócz praw, masz także obowiązki.
- Masz obowiązek troszczyć się o siebie, dbać o swój rozwój osobisty i pracować nad swoją samooceną. Unikaj rozczarowań, skup się na sobie.
- Masz obowiązek walczyć o swoje szczęście i unikać bycia zależną od innych. Pogódź się z tym, że nie wszystko idzie zawsze po naszej myśli.
- Masz obowiązek szanować prawo innych do ich własnych wyborów i decyzji.
Podsumowując, aby być szczęśliwym i wolnym, warto skupić się na swoim życiu i unikać osób, które chcą za bardzo w nie ingerować. Z kolei nasze oczekiwania wobec świata także nie mogą być zbyt wygórowane, ponieważ rozczarowania są bardzo bolesne.
Nie warto stawiać poprzeczki zbyt wysoko, ale warto walczyć o swoje szczęście.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kafetsios, K. (2004). Attachment and emotional intelligence abilities across the life course. Personality and Individual Differences. https://doi.org/10.1016/j.paid.2003.08.006
- Pérez, M. M., & Aragón, R. S. (2014). Valoraci??n de situaciones-est??mulo que generan enojo en diferentes relaciones interpersonales. Revista Colombiana de Psicologia. https://doi.org/10.15446/rcp.v23n1.36951
- Yoo, H., Bartle-Haring, S., Day, R. D., & Gangamma, R. (2014). Couple communication, emotional and sexual intimacy, and relationship satisfaction. Journal of Sex and Marital Therapy. https://doi.org/10.1080/0092623X.2012.751072