Lodówka - wyczyść ją i usuń nieprzyjemny zapach

Aby nasza lodówka nie pachniała nieprzyjemnie, do jej czyszczenia powinniśmy użyć kilka kropel olejku herbacianego, który - oprócz pięknego zapachu - ma też właściwości dezynfekujące.
Lodówka - wyczyść ją i usuń nieprzyjemny zapach

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca, 2019

W jaki sposób dbasz o to, by Twoja lodówka była czysta i użyteczna? Trzeba przyznać, że każdy z nas ma swoje triki i sposoby na zadbanie o ten ważny element naszego domu. Lodówka przecież to coś, czego używamy każdego dnia.

Okazuje się jednak, że wszystkim nam przytrafia się w tej kwestii coś nieprzyjemnego – mamy na myśli nieprzyjemny zapach, który gromadzi się w lodówce i sprawia, że nawet owoce i warzywa zaczynają się psuć zauważalnie szybciej.

Możesz w to wierzyć lub nie, istnieją proste triki, by Twoja lodówka jak najdłużej Ci służyła, a przechowywane w niej jedzenie – było bezpieczne dla Ciebie i Twoich bliskich. Lodówka i jej czyszczenie będzie tematem dzisiejszego artykułu – masz ochotę się dowiedzieć?

Lodówka – dlaczego warto czyścić ją ekologicznie

Pisząc “czyścić ekologicznie” mamy na myśli używanie produktów naturalnych, wolnych od chemii oraz żrących składników. Produkty te usuwają zanieczyszczenia i pomagają pozbyć się drobnoustrojów, ale w żaden sposób nie wyrządzają krzywdy nam ani nie niszczą czyszczonych powierzchni.

Zdaniem ekspertów częstotliwość należytego czyszczenia naszej lodówki nie przekracza raz na rok w przypadku większości gospodarstw domowych. Być może zabrzmi to nieciekawie, bo przecież staramy się dbać o czystość w naszym domu. Okazuje się jednak, że lodówka potrzebuje czegoś znacznie głębszego, niż tylko przetarcie jej półek wilgotną szmatką.

  • Chodzi o to, by lodówka była wyczyszczona dogłębnie i gruntownie. Pomoże nam to uniknąć zatruć pokarmowych spowodowanych skażonym pożywieniem.
  • Należy również zainstalować filtr etylenowy, niewielkie urządzenie zawierające w sobie zeolit i mangan potasu, pomagające nam usunąć z lodówki gaz etylenowy – niewidzialnego wroga powodującego, że nasza żywność znacznie szybciej się psuje.
  • Należy również pamiętać o tym, że – niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o czystość w naszej lodówce – urządzenie to jest wyjątkowo narażone na kumulowanie się nieprzyjemnych zapachów.

Ekologiczne, naturalne środki, których użyjemy, by nasza lodówka była czysta i higieniczna są niedrogie i łatwo dostępne praktycznie w każdym sklepie. Są to:

Wiele razy w naszych artykułach wspominaliśmy Ci o korzyściach, jakie możesz odnieść używając tych produktów w czyszczeniu różnych przestrzeni swojego domu. Dlaczego więc nie zastosować ich również przy czyszczeniu lodówki? Naprawdę warto!

Lodówka – jak ją wyczyścić i usunąć nieprzyjemny zapach

Wyłącz lodówkę

Aby uniknąć wypadków oraz aby czyszczenie było wygodniejsze, lodówka powinna być odłączona od prądu.

Pełna lodówka

W ten sposób zdołamy również usunąć z niej nagromadzony w zamrażarce lód i szron. Przyczyni się to do głębszego wyczyszczenia lodówki.

Zajrzyj też do artykułu: Łazienka: czysta dzięki 13 trikom

Opróżnij lodówkę

Sama w sobie czynność wyjmowania z lodówki wszystkich znajdujących się w niej produktów siłą rzeczy zmusza nas do bliższego przyjrzenia się temu, w jakim stanie się one znajdują. Bardzo prawdopodobne, że znajdziesz tam jakiś sos, który już nie nadaje się do spożycia, bądź odkryjesz, że ketchup stracił ważność w zeszłym miesiącu.

Naprawdę warto poświęcić nieco czasu na dokładne przyjrzenie się zawartości naszej lodówki. Ochroni to zwłaszcza najmłodszych członków Twojej rodziny.

Lodówka: zaczynamy od czyszczenia półek

  • Lodówka zawiera całe mnóstwo półek i półeczek, gdzie – wraz z resztkami pożywienia – można znaleźć liczne zanieczyszczenia i źródło bakterii. Dokładnie przyjrzyj się drzwiom, półkom, wnękom i zakamarkom Twojej lodówki.
  • Aby dokładnie wyczyścić tę część naszej lodówki, użyjemy białego octu.
  • Najlepiej byłoby podgrzać litr wody i dodać pół szklanki białego octu. W otrzymanym roztworze zamocz szmatkę i dokładnie wyczyść te problematyczne zakamarki lodówki.

Następnie wyczyścimy szuflady

Nasza lodówka jest już opróżniona, a jej półki – dokładnie umyte. Nadszedł czas na doczyszczenie szuflad i zbiorników do przechowywania produktów. To tam właśnie zwykle zbierają się resztki starzejącego się jedzenia, o których zwykle nie mamy pojęcia.

Soda oczyszczona
  • Aby zdezynfekować i wyczyścić szuflady, użyjemy sody oczyszczonej.
  • Użyj plastikowego pudełka lub niewielkiej miseczki wypełnionej gorącą wodą. Następnie dodaj do niej około pół szklanki (100 g) sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj i energicznie wyczyść szuflady lodówki zamoczoną w roztworze szmatką lub ręczniczkiem.

Zdziwisz się, jakie rezultaty osiągniesz postępując w ten sposób.

Lodówka: jak doczyścić jej wnętrze?

Nadszedł moment na doczyszczenie wnętrza lodówki. To najważniejszy moment, ponieważ w ten sposób pozbędziemy się bakterii, drobnoustrojów i nieprzyjemnych zapachów.

  • Większości osób wydaje się, że wystarczy tylko wyczyścić szuflady i umyć półki, aby sprawić, by lodówka lśniła czystością. Nic bardziej mylnego, gdyż zazwyczaj to właśnie na ścianach lodówki gromadzi się gaz etylenowy, stanowiący źródło nieprzyjemnego zapachu.
  • Na tym etapie sprzątania ponownie zagrzejemy wodę, po czym dodamy do niej pół szklanki sody oczyszczonej, sok z cytryny, a ponadto dodamy 4 krople olejku z drzewa herbacianego. Jest on idealny wręcz do dezynfekcji i usuwania nieprzyjemnego zapachu.
  • Użyj szmatki lub ręczniczka i dokładnie wymyj wnętrze lodówki, zwracając uwagę na trudno dostępne narożniki. Wkrótce zauważysz, że nieprzyjemny zapach znikł, a zastąpił go przyjemny, świeży zapach olejku herbacianego.

Zainstaluj filtr etylenu

Filtry etylenu mają formę jajka, sprzedaje się je w dużej ilości sklepów. Ich celem jest wyeliminowanie obecności gazu etylenowego z lodówki. Obecność tego gazu ma wpływ na zbyt szybkie dojrzewanie produktów spożywczych, co przyczynia się do ich starzenia.

Może on być bardzo pomocny w dbaniu o Twoją lodówkę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.