Wychowanie dzieci - lepszy przykład niż wykład

Twoje dzieci są jak gąbka, która chłonie wszystko, co widzi i słyszy. Jeśli chcesz je dobrze wychować, zwracaj baczną uwagę na własne słowa i zachowania.
Wychowanie dzieci - lepszy przykład niż wykład

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy zdarzyło ci się jako rodzic czuć frustrację w przekonaniu, że wychowanie dzieci jest dla ciebie nazbyt trudnym zadaniem? Chyba każdy rodzic przez to przechodzi. I niemal każdy popełnia jeden podstawowy błąd.

Wszyscy bowiem potrafimy mówić dzieciom, jak powinny się zachowywać i wyrażać. Jednak mało któremu rodzicowi rzeczywiście udaje się dotrzeć do swoich pociech.

Dzieje się tak dlatego, że wychowanie dzieci to nie tylko pouczanie, ale przede wszystkim dawanie dobrego przykładu.

Wychowanie dzieci nie polega na dawaniu wykładów

Łatwo jest mówić dzieciom “Nie zakładaj nóg na stół” albo “Odłóż brudne ubrania do kosza na pranie”. Trudniej jednak jest samemu zastosować się do tych zaleceń.

Jeśli rodzic sam zakłada nogi na stół albo rzuca brudne ubrania na podłogę koło łóżka, nie będzie w stanie przekonać dzieci, że one same nie powinny tego robić.

Dziecko widząc, że zachowanie i słowa rodzica nie idą w parze, zaczyna się buntować. To prowadzi zazwyczaj do zażartych dyskusji i ostrej wymiany poglądów.

Dzieje się tak szczególnie, jeśli dziecko pyta rodzica “Dlaczego nie mogę zakładać nóg na stół, skoro ty tak robisz?” i w odpowiedzi słyszy słynne “Bo ja tak mówię”. Takie wyjaśnienie tylko pogarsza sprawę.

kobieta i gramofon

Pamiętaj, że wychowanie dzieci to nie tylko wskazywanie im odpowiedniej drogi i sposobu postępowania, ale przede wszystkim kroczenie obok nich tą sama ścieżką.

Nawet jeśli jesteś zmęczony po całym dniu i nie chce ci się zanieść ubrań do kosza na pranie, pamiętaj, że kilkanaście sekund wysiłku może ci zaoszczędzić godzinę dyskusji z twoim dzieckiem.

Dzieci widzą wszystko i jeśli dasz im dobry przykład zachowania, prawdopodobnie nie będziesz musiał nawet zbyt często im mówić, że powinny postępować w taki a nie inny sposób.

Dzieci kopiują to, co robią ich rodzice i powtarzają ich nawyki, słowa i reakcje. Miej to zawsze na względzie, jeśli odpowiednie wychowanie dzieci jest dla ciebie priorytetową sprawą.

Nieścisłości prowadzą do kłótni

Jeśli myślisz, że wychowanie dzieci jest trudne, przygotuj się na to, że będzie to jeszcze większe wyzwanie, kiedy zaczną one dojrzewać. Twoje “Bo ja tak mówię” traci w tym momencie wszelką moc i staje się jedynie punktem zapalnym kolejnych kłótni pomiędzy tobą i twoim dzieckiem.

Musisz się jednak uzbroić w cierpliwość i spojrzeć na siebie krytycznym wzrokiem. Twoje dziecko przecież ma rację, jeśli buntuje się przeciwko podwójnym standardom.

Jeśli wymagasz czegoś od niego, wymagaj też tego od siebie. Twoje dzieci powinny cię słuchać, ale nie licz na to, że będą to robić całkowicie bezkrytycznie.

 

Pamiętaj, że jeśli nie będziesz dawać dobrego przykładu, wychowanie dzieci będzie dużo trudniejsze, a twój autorytet będzie stale podważany.

Nie odzyskasz go tylko poprzez demonstrację swojej siły w postaci zakazów czy podnoszenia głosu.

Im spokojniej będziesz rozwiązywać wszelkie problemy wychowawcze, tym bardziej twoje dzieci będą cię szanować. A to najlepsza droga do stworzenia z nimi zdrowej relacji.

Dzieci, szczególnie w wieku nastoletnim, potrzebują w domu stabilizacji i zrozumienia, ponieważ wewnątrz przeżywają już wystarczająco silną burzę hormonalną.

Nie walcz jak równy z równym – wychowanie dzieci to nie wojna

Kiedy rodzic traci cierpliwość, często ucieka się do takich samych środków, jakie stosuje dziecko, czyli krzyk, a nawet płacz. W ten sposób pokazuje dziecku, że są na tym samym poziomie i że zachowanie dziecka ma na rodzica faktyczny wpływ.

smutna dziewczyna w mieście - wychowanie dzieci

Jeśli chcesz dać dziecku dobry przykład, nie dawaj się ponieść emocjom. Nie podnoś głosu i nie kończ kłótni słowami “Masz mnie słuchać, bo jestem twoim rodzicem”.

Nawet jeśli jesteś obciążony stresem i mnóstwem obowiązków, nie pozwól, aby wpłynęły one na twoją relacje z dzieckiem i nie daj mu się sprowokować. Zyskasz w ten sposób jego szacunek i dasz mu dobry przykład.

matka i córka

Pamiętaj, że postępując rozważnie i samokrytycznie okazujesz dzieciom miłość. Jest to wysiłek będący przejawem troski o twoje pociechy. Zależy ci przecież na tym, aby były dobrze wychowane.

Nie trać cennego czasu z rodziną na bezcelowe kłótnie i postaraj się zrozumieć punkt widzenia twojego dziecka. Dzięki temu nie tylko pomożesz mu wyrosnąć na dobrego człowieka, ale być może i ty sam staniesz się lepszą osobą.

Pokazuj dzieciom jak najlepszy obraz siebie, a z pewnością zechcą cię naśladować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guzmán Casa, M. D. (2009). Educar con inteligencia emocional. Ciencia y Didáctica. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
  • Vicente Castro, F., Pajuelo Morán, C., & Sánchez Herrera, S. (1999). Educar en la diversidad. Revista Interuniversitaria de Formación Del Profesorado.
  • Esteban Moreno, R. M., Ministerio de Educación Nacional, Guevara, B., Savater, F., De, E. L. V., Va, A., … Fierro-hernández, C. (2007). ¿Para qué educar en valores? Signos. Teoría y Práctica de La Educación. https://doi.org/10.1111/j.1557-203X.2010.01095.x
  • Silva, M. (2013). Habilidades blandas, fundamentales para el desarrollo personal. Revista Educar.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.