Wybaczyć i zapomnieć? Oto 5 kroków

Nie jest łatwo wybaczyć i zapomnieć, szczególnie, jeśli przyczyna Cię poważnie zraniła. Ale bez wątpienia poczujesz się szczęśliwa, gdy nie będziesz już nosić w sobie ran, ani blizn spowodowanych przez ludzi, którzy Cię skrzywdzili.
Wybaczyć i zapomnieć? Oto 5 kroków

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia, 2019

Aby móc kontynuować bez przeszkód swoje dalsze życie i cieszyć się nim w pełni, powinnaś nauczyć się, jak wybaczyć ludziom, którzy Cię w przeszłości skrzywdzili. Potem wystarczy o tej przykrej sytuacji zapomnieć i iść dalej swoją ścieżką przez życie.

Jednak zapewne czujesz przez skórę, że łatwiej powiedzieć, że należy wybaczyć, niż to w rzeczywistości zrobić. I w rzeczy samej nie jest to proste zadanie.

Musisz rozpocząć od przeanalizowania doznanych krzywd, a następnie uświadomić sobie, że to już daleka przeszłość. Zostaw ją za sobą, wyrzuć ze swojego umysłu, a proces powolnego leczenia ran sam się rozpocznie.

Już wkrótce poczujesz się szczęśliwa wiedząc o tym, że nie nosisz już w sobie ran, ani blizn pozostawionych przez te wszystkie wydarzenia w Twoim życiu, które Cię skrzywdziły.

Para na plaży, wybaczyć krzywdy

Wystarczy, że już raz musiałaś stawić czoła tej sytuacji i znieść po raz pierwszy ten ból. Dlaczego nadal tłamsić go głęboko w sobie i nadawać mu znaczenie, którego tak naprawdę już nie ma? Czy nie wystarczy świadomość, że masz to już za sobą?

Najwyższa pora zapomnieć, wybaczyć i pogodzić się z tym faktem, a następnie zacząć żyć od nowa. Dlaczego wciąż rozdrapywać rany i czuć ból oraz cierpienie, choć od tych wydarzeń przecież upłynęło już tyle czasu?

Wystarczy tylko zainicjować proces gojenia ran w psychice. Oczyścisz wtedy swój umysł raz na zawsze.

Oczywiście cały ten proces wymaga siły, męstwa, miłości i zrozumienia. Oto pięć kroków, które pozwolą Ci szybko i sprawnie wybaczyć, zapomnieć i kontynuować swoje dalsze życie w poszukiwaniu szczęścia.

1. Uświadom sobie, że musisz wybaczyć, aby móc dalej żyć po swojemu

Należy zrozumieć, że osoba, która Cię zraniła, tak naprawdę wciąż ma spory wpływ na Ciebie i Twój stan emocjonalny. Musisz uświadomić sobie, że jeśli zdecydujesz się wybaczyć tej osobie, to przyczyną tego posunięcia będzie wyłącznie to, że Ty na to zasługujesz.

Taka decyzja nie musi mieć niczego wspólnego z osobą, która Cię zraniła, ale jedynie z tym, że dzięki temu Ty sama uzyskasz poczucie ulgi i możliwość powrotu do równowagi emocjonalnej.

Natomiast postępując jak do tej pory, czyli mozolnie pielęgnując dręczący Cię ból będziesz jedynie wciąż tkwiła w fatalnym nastroju, poczuciu zgorzknienia, żywiąc w sobie głęboką urazę. Powinnaś dążyć w każdy możliwy sposób do tego, aby uporać się ze swoimi negatywnymi uczuciami.

Aby jednak osiągnąć stan spokoju, musisz najpierw wybaczyć, a potem postarać się zapomnieć o doznanych krzywdach. Tylko wtedy masz szansę powodzenia.

Kobieta pociesza przyjaciółkę. Jak zapomnieć i wybaczyć?

Przede wszystkim musisz zachować spokój, aby uniknąć niepotrzebnego gniewu. Naucz się technik kontrolowania poziomu stresu. Staraj się myśleć o czymś spokojnym i łagodzącym emocje.

Możesz na przykład myśleć o osobie, z którą obecnie jesteś w zażyłych relacjach, którą kochasz i zastępować negatywne wspomnienia obrazami obecnej miłości lub wszelkiego rodzaju pozytywnymi myślami.

Nie zaprzeczaj temu, co się stało, ani nie staraj się spychać złych wspomnień gdzieś w głąb swojej psychiki.

Pogódź się z wydarzeniami z przeszłości i nadać im znaczenie takie, jakie mają zwykłe wspomnienia, o których się chcąc nie chcąc pamięta. Jednak bez emocjonalnego bagażu, które należy po prostu pozostawić daleko za sobą, w przeszłości.

2. Zastanów się, czy naprawdę chcesz kontynuować życie bez uprzedniego przebaczenia?

Etap ten jest jednym z najważniejszych w całym procesie. Musisz wszelkie posunięcia najpierw bardzo starannie przemyśleć i zwizualizować sobie w umyślę kwestię pozostawiania przeszłości za sobą. A następnie po prostu wykonać to w praktyce.

Pamiętaj, że wybaczyć nie oznacza jednocześnie zapomnieć. Wiąże się to z tym, że istnieją różne dodatkowe aspekty całej sytuacji, o których albo nie da się tak po prostu zapomnieć, albo nie od razu.

Obiecaj sobie więc, że wszystkie te aspekty te nie będą ingerować w Twoje dalsze życie oraz że pozwolą Ci cieszyć się chwilą obecną bez żywienia ciągłej urazy.

Przebaczenie nie jest przeznaczone dla tej osoby, która Cię zraniła. Ono służy wyłącznie Tobie. Stanowi niezbędny środek pozwalający przywrócić swoje własne życie na właściwe tory.

Kłódka z sercem, wybaczyć urazy

To Ty jesteś w pełni odpowiedzialna za swoje decyzje i poczynania. Nie możesz zatem pozwolić, aby osoba, która Cię zraniła w przeszłości miała władzę nad Tobą przez resztę życia.

Wybór mniej bolesnego sposobu na pokonywanie przeszkód nie oznacza jednocześnie, że powinnaś wrócić do tej właśnie osoby i kontynuować Wasz dawny związek lub próbować w jakiś sposób usprawiedliwić czyny tej osoby.

Jeśli zamierzasz wybaczyć, to powinnaś przy tej okazji sama przed sobą ustalić, że od tej pory nie pozwalasz osobie, która Cię skrzywdziła na dalsze zatruwanie Twojego własnego życia. Będziesz po prostu musiała zostawić całą tą sytuację za sobą i już nigdy do niej nie wracać, ani nie pozwolić jej na wpływanie na Twoje obecne życie.

3. Wyrażanie swoich własnych uczuć pomoże wybaczyć

Kolejnym niezbędnym krokiem będzie pozbycie się swoich dawnych uczuć i sentymentów wobec tej osoby, która Cię zraniła. To nie oznacza bynajmniej konieczności stanięcia do konfrontacji.

Wręcz przeciwnie, takie postępowanie może jedynie pogłębić cały problem. Pamiętaj przez cały czas, że wszystko co robisz, ma na celu poprawienie Twojego stanu i wyprostowanie Twojego życia, a nie tej drugiej osoby.

Przed rozmową z tą osobą powinnaś najpierw przemyśleć wszystkie swoje pomysły i argumenty, a także zastanowić się, co takiego będziesz chciała powiedzieć. Staraj się pod żadnym pozorem nie ukrywać niczego.

Tylko gdy już wszystko z siebie wyrzucisz, będziesz mogła poczuć ulgę. Wyjaśnij dokładnie, dlaczego czujesz się tak źle lub zapisz nawet gdzieś na kartce wszystko to, co się z Tobą do tej pory działo: cały ten gniew, gorycz i smutek.

Rozpad związku

Nie ma żadnego znaczenia, jeśli Twoje wypowiedzi wydadzą Ci się przesadzone. To ważne, aby wyrazić wszystkie swoje cierpienia. Tylko wtedy możesz wybaczyć drugiej stronie. Nie ma nawet takiej konieczności, aby wysłać tak napisany list do osoby, która Cię zraniła.

Tak naprawdę list ten piszesz wyłącznie dla siebie. Pomoże Ci on pozbyć się dręczącego Cię bólu, więc możesz go spalić, wyrzucić lub zrobić z nim co tylko zechcesz.

Nie umniejszaj siebie swojego znaczenia. Ważna jest świadomość tego, że zasługujesz na traktowanie z szacunkiem. Spróbuj odkryć, znaleźć, zrozumieć i wyrazić wszystkie negatywne uczucia, jakie żywisz wobec tej osoby.

4. Akceptacja swoich błędów

Bardzo niekiedy bolesne emocje ukryte wewnątrz Twojej psychiki zazwyczaj nie pozwalają Ci wybaczyć praktycznie od razu. Te emocje kryją w sobie smutek, upokorzenie, odrzucenie i poczucie bycia oszukaną. Ważne natomiast jest to, aby zaakceptować ten stan rzeczy i spróbować postawić się na miejscu drugiej osoby.

Czasami osądzamy samych siebie z nadmierną surowością i nie myślimy o tym, co byśmy zrobili w takiej samej sytuacji. Może byłoby to coś, czego tak naprawdę nie chcemy zrobić, ale wiemy przy tym doskonale, że byłoby to konieczne.

Samotność

Nie próbuj niczego wstrzymywać w środku lub kwestionować wszystkiego wokół. Pomyśl o innych sytuacjach, kiedy czułaś się tak samo. Pomyśl o tym, czy to, co miało miejsce zasługuje na takie znaczenie, z jakim Ty traktujesz tę właśnie sytuację.

Nie trzeba dzielić z innymi swoich wartości, opinii, swojego sposobu myślenia i odczuwania. Każdy z nas ma swoje własne podejście do życia. To nie znaczy oczywiście, że musisz za wszelką cenę próbować usprawiedliwić wszystko i wszystkich wokół siebie.

Powinnaś zrozumieć, że ludzie są zazwyczaj lepsi od błędów, które czasami popełniają.

5. Pora odpuścić, zapomnieć i iść dalej przed siebie

Pora rozpocząć nowe życie. Rusz przed siebie i nie spoglądaj już wstecz. Powinnaś zrozumieć przy tym, że nie da się wybaczyć z dnia na dzień. Jest to skomplikowany i długotrwały proces, nad którym trzeba przejść do porządku dziennego. Czas potrzebny do zakończenia tego procesu zależy od danej osoby i konkretnego przypadku.

Tylko Ty wiesz, ile czasu będzie Ci potrzeba, aby zostawić wszystko za sobą i zapomnieć o tym, co się wydarzyło w Twoim życiu. Nie trzymaj się kurczowo bólu i cierpienia, ale daj sobie czas na wybaczenie i powrót do równowagi emocjonalnej.

Po prostu będziesz musiała stanąć przed tą osobą twarzą w twarz i powiedzieć: “Jestem w stanie Ci wybaczyć”. Wtedy dopiero poczujesz, że wszystko wokół Ciebie zaczęło zmieniać się na lepsze i będziesz mogła wreszcie czuć się i żyć swobodnie.

Pamiętaj, że wybaczanie jest procesem, który pozwoli Ci ruszyć do przodu i kontynuować swoje nowe życie bez żadnych okoliczności lub osób mających wpływ na Ciebie, Twoje przyszłe związki lub Twoje dalsze życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.