Usuwamy wszy – 5 domowych sposobów

Oprócz tego, iż są niezwykle skuteczne, aby zwalczyć wszawicę, majonez i ocet nawilżają skórę głowy i dodają włosom blasku. Pozostaw mieszankę na włosach przez dwie godziny, następnie starannie wyczesz włosy.
Usuwamy wszy – 5 domowych sposobów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszy to nieprzyjemne szkodniki, które – aby przetrwać – żywią się ludzką krwią. Co ciekawe, ich plaga zwykle atakuje dzieci. Generalnie wszy rozwijają się w środowiskach o wysokiej gęstości zaludnienia i niewystarczających warunkach higienicznych.

Co więcej, z łatwością przenoszą się z osoby na osobę – wystarczy zaledwie ich bezpośredni kontakt.

Jak rozprzestrzeniają się wszy?

Chociaż wszy zwykle atakują osoby mieszkające w niezbyt higienicznych warunkach, wszyscy doskonale wiemy, że mogą one trafić również do najczystszego domu.

Generalnie pasożyty te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia żywiciela, są jednak nieprzyjemne i powodują dyskomfort w postaci nieznośnego swędzenia skóry głowy, podrażnienia czy nawet infekcji bakteryjnych.

Na szczęście istnieje wiele domowych środków zaradczych – bezpiecznych i skutecznych – które pozwolą ci się pozbyć problemu raz na zawsze i zapobiec rozprzestrzenianiu się tych okropnych pasożytów.

Domowe środki na wszy – dlaczego warto je stosować?

Domowe środki zaradcze na wszy często okazują się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie wywołują skutków ubocznych i są bezpieczne dla organizmu.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele szamponów oraz rozmaitych kuracji przeciw wszom, jednak składają się one w większości z chemicznych składników, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie lub powodować podrażnienie skóry głowy.

Co więcej, większość etykiet tych produktów zawiera informację, że stosowane przez dłuższy czas, mogą wywoływać negatywne dla naszego organizmu efekty. Zwalczanie wszy domowymi sposobami jest najskuteczniejszym i zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Przy okazji naturalne właściwości stosowanych środków złagodzą objawy towarzyszące pojawieniu się wszy. Chociaż skutki naturalnych preparatów nie są natychmiastowe i będziesz je musiał stosować regularnie, sam w końcu się przekonasz, że końcowy efekt jest wspaniały i niezwykle skuteczny.

Poniżej przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na skuteczne usuwanie wszy i gnid:

Majonez z octem

Majonez i ocet to para sojuszników w walce z wszami i gnidami. Kuracja ta jest naprawdę wyjątkowa. Co więcej, poza tym że pomaga pozbyć się problemu, nawilża włosy i dodaje im pięknego blasku.

Majonez środkiem na wszy

Jak przeprowadzić kurację?

Wymieszaj w naczyniu dwie części majonezu z jedną częścią octu, a następnie dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Wymieszaj dokładnie i nałóż powstałą pastę na włosy i skórę głowy. Pozostaw na kilka godzin, po czym spłucz dokładnie ciepłą wodą.

Na zakończenie rozczesz włosy specjalnym grzebieniem przeciw wszom.

Napar z eukaliptusa

Wszy i gnidy bardzo nie lubią zapachu eukaliptusa. Pamiętaj jednak, że napar ten działa z największą siłą tylko wtedy, gdy wejdzie w bezpośredni kontakt z wszami i gnidami.

Jak przeprowadzić kurację?

Zagotuj sporą ilość wody, a następnie dodaj do niej liście eukaliptusa i pozostaw do zaparzenia przez około 15 minut. Rozprowadź napar na całej długości włosów oraz na skórze głowy i rozczesz włosy specjalnym grzebieniem.

Ocet jabłkowy

Ten popularny na rynku produkt ma silne działanie zwalczające wszy i gnidy. Należy jednak pamiętać, że jeśli wszy jest dużo i są one pokaźnych rozmiarów, produkt ten może nie okazać się skuteczny w 100%.

Zawsze jednak pomoże w znacznej mierze zmniejszyć problem.

Naturalny ocet jabłkowy

Jak przeprowadzić kurację?

Zmieszaj ze sobą identyczne części wody i octu jabłkowego, a następnie nałóż na suche włosy.

Mieszanka olejków eterycznych

Mieszanina olejków eterycznych to doskonały środek do zwalczania wszy i gnid – pomaga on ześlizgnąć się im z włosów, a przy okazji idealnie odżywia kosmyki.

Możesz zmieszać ze sobą: olejek kokosowy, jaśminowy, anyżowy lub z geranium. Następnie wetrzyj mieszankę we włosy i skórę głowy. Pozostaw przynajmniej na 30 minut. Po upływie tego czasu z łatwością usuniesz wszy i gnidy specjalnym grzebieniem o gęstych ząbkach.

Napar z rozmarynu

Rozmaryn jest ziołem doskonale wpływającym na stan naszej skóry i włosów: głęboko oczyszcza, wzmacnia oraz stymuluje porost włosów. Ponadto zawiera silne właściwości, które pomagają skutecznie zwalczyć wszawicę.

Napar z rozmarynu

Jak przeprowadzić kurację?

Przygotuj napar z rozmarynu: do wrzącej wody dodaj kilka liści zioła. Po ostudzeniu nałóż na włosy i skórę głowy. Tak jak w powyższych przypadkach zalecamy stosowanie specjalnego grzebienia przeciw wszom, który usunie zarówno wszy, jak i gnidy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Toloza, A. C., Lucía, A., Zerba, E., Masuh, H., & Picollo, M. I. (2010). Eucalyptus essential oil toxicity against permethrin-resistant Pediculus humanus capitis (Phthiraptera: Pediculidae). Parasitology Research. https://doi.org/10.1007/s00436-009-1676-6

  • Priestley, C. M., Burgess, I. F., & Williamson, E. M. (2006). Lethality of essential oil constituents towards the human louse, Pediculus humanus, and its eggs. Fitoterapia. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2006.04.005

  • Veal, L. (1996). The potential effectiveness of essential oils as a treatment for headlice, Pediculus humanus capitis. Complementary Therapies in Nursing & Midwifery. https://doi.org/10.1016/S1353-6117(96)80083-7


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.