Wrażenie motyli w żołądku - możliwe przyczyny

Wrażenie pustki lub motyli w żołądku może być dość niepokojącym objawem. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.
Wrażenie motyli w żołądku - możliwe przyczyny
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wszyscy miewamy okazjonalnie wrażenie motyli w żołądku. Może się ono przytrafić każdemu z nas i nie jest to nic dziwnego. To dziwne uczucie zazwyczaj łączone jest z przebiegiem impulsów nerwowych i niepoprawnego odczuwania przekazywanych przez nie bodźców.

Czasami mówimy żartobliwie, że pochodzi ono z naszego „zapasowego” mózgu, który się nagle uaktywnił.

Ale zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli takie wrażenie motyli w żołądku utrzymuje się przez dłuższy czas. Może być ono czymś znacznie poważniejszym, niż tylko niewielkim problemem, szczególnie jeśli trwa dłużej, niż kilka dni i towarzyszy mu także ból.

Może być ono spowodowane na przykład stresem lub problemami z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Naukowcy twierdzą również, że niektóre z rzadziej spotykanych chorób mogą rozwijać się dając szereg dziwnych objawów, takich jak właśnie wrażenie motyli w żołądku lub innych nietypowych dolegliwości.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy omówić kilka możliwych przyczyn tego zjawiska. Powinieneś koniecznie zapamiętać jednak, że jeśli dostrzeżesz u siebie jakiekolwiek objawy podobne do tych, które opiszemy poniżej lub jeśli nawet będziesz miał jedynie wątpliwości, nie miej oporów przed skonsultowaniem się z lekarzem.

Będzie on w stanie zaoferować Ci najlepszą diagnozę i pomoc znacznie wykraczającą poza nasze możliwości.

Mam wrażenie motyli w żołądku. Skąd ono się bierze?

Nasze rozważania zaczniemy od tego, że nasz żołądek może przekazywać Ci wiele różnych sygnałów, czy też odczuć. Ogólnie rzecz biorąc nie mamy żadnej niepewności co do powodów, dla których czujemy ból brzucha lub generalnie wrażenie podrażnienia lub ciężkości.

Ból żołądka

Kiedy spożywamy pewne określone rodzaje produktów, wiemy doskonale, jak będziemy się niedługo później czuć. Podobnie negatywne skutki może mieć nadmierny stres, czego powodem będzie charakterystyczne wrażenie motyli w żołądku.

Ogólnie rzecz biorąc podenerwowanie i stres mogą spowalniać procesy trawienia i funkcjonowanie naszego układu pokarmowego.

Możemy odczuwać niepokój, nie czuć głodu przez dłuższy czas, a nawet cierpieć na uporczywą biegunkę. Jeśli jednak mamy silny ból brzucha, może oznaczać on jakiś nieco poważniejszy problem. Zobaczmy zatem, jakie najczęściej spotykane dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wiązać się z odczuwaniem bólu.

Nieżyt lub zapalenie żołądka

Wrażenie motyli w żołądku jest jednym z głównych objawów zapalenia żołądka. W takim przypadku czujemy je dość intensywnie przez cały dzień. To uczucie może być na tyle mocne, że po dłuższym czasie może wywołać u nas uczucie przemożnego zmęczenia.

Mogą towarzyszyć mu także inne objawy, które w niektórych przypadkach szczególnie mocno nasilają się w pozycji stojącej.

Takie wrażenie motyli w żołądku jest spowodowane podrażnieniem błon śluzowych żołądka. Jest to swego rodzaju membrana otaczająca wnętrze tego organu. W tym, czy w innym momencie swojego życia wiele osób miało tego typu problemy, być może Ty także już wcześniej się z nimi zmagałeś.

Jest to dolegliwość, którego najczęstszą przyczyną jest jakiś rodzaj infekcji lub zatrucia pokarmowego.

Bolesne skurcze brzucha

Są też inne przyczyny, które mogą powodować stan zapalny błony śluzowej żołądka i wywoływać wrażenie motyli w żołądku. Niektóre z nich to między innymi alkohol, żywność o wysokiej zawartości tłuszczu i i określone lekarstwa.

Warto pamiętać także o tym, że istnieją również inne objawy, które mogą wiązać się z nieżytem żołądka. Obejmują one między innymi gorączkę, drżenie, wymioty, zawroty głowy, dreszcze, a w skrajnych przypadkach obecność krwi, którą można dostrzec zarówno w kale, jak i w innych wydzielinach (np. wymiocinach).

W takim wypadku niezwykle istotną kwestią jest, aby otrzymać leczenie dokładnie dobrane pod kątem naszego schorzenia. Przecież wszyscy mamy różne potrzeby medyczne i różny przebieg zapalenia żołądka. Musimy również pamiętać o tym, że nasze dzieci także mogą zachorować na nieżyt tego organu.

Jeśli Twoje dziecko opisuje wrażenie motyli w żołądku lub odczuwa w nim ból, powinieneś koniecznie umówić się na wizytę u lekarza.

Wrzody żołądka lub ogólnie układu pokarmowego

Jak już wspomnieliśmy nieco wcześniej, istnieje wiele rodzajów bólu brzucha. Oto jeden, który będziemy w stanie z łatwością zidentyfikować.

Wrzody

Wrażenie motyli w żołądku występujące od jednej do trzech godzin po jedzeniu w większości przypadków jest spowodowane przez obecność wrzodów w układzie pokarmowym, najczęściej w samym żołądku.

Jest to dość często spotykana sytuacja i wynika z tego, że nasze kwasy żołądkowe po prostu zużyły część błony śluzowej stanowiącej wyściółkę wewnętrznej części tego organu.

Zobacz także: Choroba wrzodowa żołądka – 6 zalecanych produktów

Dodatkowo po jedzeniu lub w nocy może występować nie tylko wrażenie motyli w żołądku, ale także i ból. Niekiedy będzie on na tyle intensywny, że zakłóci nam sen. Najczęstszą przyczyną owrzodzeń o charakterze bolesnym jest bakteria o nazwie Helicobacter pylori.

Ale takie dolegliwości mogą również powodować niektóre leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, co więcej, nie zawsze musi im towarzyszyć choroba wrzodowa żołądka.

Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, że stres i pikantne produkty spożywcze mogą nasilać wszelkie dolegliwości bólowe związane ze wrzodami w układzie pokarmowym.

Jak można złagodzić to uczucie motyli w brzuchu?

Jak już powiedzieliśmy, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to po prostu porozmawiać o swoim problemie z lekarzem. Bez cienia wątpliwości będzie on najlepszą osobą, która powie Ci, jakie są przyczyny Twoich dolegliwości i jak się z nimi uporać.

Kiedy już będziesz wiedzieć, co dokładnie wywołuje wrażenie motyli w żołądku, będzie Ci zdecydowanie łatwiej temu zaradzić i ewentualnie rozpocząć właściwe leczenie.

Aloes

Dostępne są także pewne domowe środki zaradcze, których możemy użyć do złagodzenia tych objawów. Są one pomocne, jeśli masz na przykład problem z zapaleniem żołądka lub chorobę wrzodową. Oto kilka prostych rzeczy, które możemy zrobić, aby poprawić sobie samopoczucie i pozbyć się tych nieprzyjemnych motyli z brzucha:

  • Pij letnią wodę zmieszaną z łyżeczką miodu. Pamiętaj jednak, aby nigdy była ona gorąca lub zimna, bo w takim przypadku będzie nasilać wrażenie motyli w żołądku, zamiast je łagodzić.
  • Pij surowy sok z marchwi pochodzącej z uprawy ekologicznej.
  • Wypij napar z imbiru. Jego działanie może być niezwykle terapeutyczne i skuteczne. Napar z imbiru ma właściwości przeciwbólowe i pozwala nam poczuć się lepiej w większości przypadków.
  • Woda kokosowa jest również dobrym pomysłem.
  • Sok z ziemniaka to stosowany od stuleci domowy sposób na łagodzenie objawów choroby wrzodowej. Aby go przygotować, po prostu zetrzyj kilka ziemniaków na średnich oczkach tarki. Następnie wyciśnij tak uzyskany miąższ przez cienką gazę lub czystą ściereczkę tak, aby uzyskać sok.
  • Aloes to również bardzo pomocny produkt w przypadku omawianych dolegliwości. Możesz spróbować pić napar z aloesu kilka razy dziennie.
  • Papaja i gruszki są również bardzo dobrym pomysłem. Owoce te pomagają nam poczuć się lepiej, gdy mamy problemy żołądkowe lub ogólnie z układem pokarmowym.

Co warto jeszcze wiedzieć na ten temat?

I na koniec nie zapomnij także zadbać o swoją dietę. Powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby unikać żywności o sporej zawartości tłuszczu (szczególnie przetworzonego metodami przemysłowymi) i innych środków spożywczych, które pogarszają stan osoby zmagającej się z chorobą wrzodową żołądka.

Powinniśmy zawsze mieć na uwadze możliwe przyczyny, które wywołują u nas wrażenie motyli w żołądku. Pamiętaj, że Twoje zdrowie powinno zawsze być dla Ciebie najważniejszym z priorytetów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De Magalhães, A. F. N. (2000). Ulcera peptica. Revista Brasileira de Medicina.
  • Eleje, G. U., Ogbunugafor, H. A., Emegoakor, C. D., Okoye, E. I., Ezejiofor, O. I., Chukwurah, S. N., … & Esimone, C. O. (2019). Efficacy and safety of Syferol-IHP for the treatment of peptic ulcer disease: a pilot, double-blind randomized trial. Clinical and Experimental Gastroenterology, 12, 21.
  • Fallahzadeh, H., Jalali, A., Momayyezi, M., & Bazm, S. (2015). Effect of carrot intake in the prevention of gastric cancer: A meta-analysis. Journal of Gastric Cancer, 15(4), 256-261.
  • Hunt, R. H., Camilleri, M., Crowe, S. E., El-Omar, E. M., Fox, J. G., Kuipers, E. J., … Tack, J. (2015). The stomach in health and disease. Gut. https://doi.org/10.1136/gutjnl-2014-307595
  • Keshavarzi, Z., Rezapour, T. M., Vatanchian, M., Hesari, M. Z., Haghighi, H. N., Izanlu, M., … & Shahveisi, K. (2014). The effects of aqueous extract of Aloe vera leaves on the gastric acid secretion and brain and intestinal water content following acetic acid-induced gastric ulcer in male rats. Avicenna Journal of Phytomedicine, 4(2), 137.
  • Kujawska, M., Olejnik, A., Lewandowicz, G., Kowalczewski, P., Forjasz, R., & Jodynis-Liebert, J. (2018). Spray-dried potato juice as a potential functional food component with gastrointestinal protective effects. Nutrients, 10(2), 259.
  • Nikkhah Bodagh, M., Maleki, I., & Hekmatdoost, A. (2019). Ginger in gastrointestinal disorders: A systematic review of clinical trials. Food science & nutrition, 7(1), 96-108.
  • Nzeako, B. C., & Al-Namaani, F. (2006). The antibacterial activity of honey on Helicobacter pylori. Sultan Qaboos University Medical Journal, 6(2), 71.
  • Oloyede, H. O., Adaja, M. C., Ajiboye, T. O., & Salawu, M. O. (2015). Anti-ulcerogenic activity of aqueous extract of Carica papaya seed on indomethacin-induced peptic ulcer in male albino rats. Journal of integrative medicine, 13(2), 105-114.
  • Vomero, N. D., & Colpo, E. (2014). Nutritional care in peptic ulcer. ABCD. Arquivos Brasileiros de Cirurgia Digestiva (São Paulo), 27, 298-302.
  • Gómez, A. (2007). Enfermedad por reflujo gastroesofágico. Clínica y tratamiento. Farmacia Profesional. 21 (7), 39-43.
  • Aguado, A. & García del Álabamo, M. (2020). Comorbilidad y síntomas digestivos asociados a depresión en pacientes mayores de 60 años. Medicina de Familia. SEMERGER, 46(1), 27-32.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.